به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، محمدرضا احمدی در جمع خبرنگاران بازدید کننده از مجتمع طلای زرشوران گفت: طرح توسعه این شرکت برای افزایش تولید با ورودی خوراک ۶۰۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۹۵۰ میلیارد ریال و ۴٫۵ میلیون یورو را در برنامه داریم که قرار است به صورت EPC انجام شود.
وی تصریح کرد: تا یک هفته آینده آگهی فاز توسعه زرشوران از طریق جراید اعلام عمومی خواهد شد ضمن اینکه حضور پیمانکاران با یک مشاور خارجی در برنامه پیش‌بینی شده است.
احمدی همچنین از انتشار اوراق مشارکت به میزان ۷۰۰ میلیارد ریال برای اجرای فاز ۲ طرح توسعه طلای زرشوران خبر داد و گفت: بخشی از تجهیزات مورد نیاز فاز ۲ خریداری شده و تاکنون متقاضیانی برای اجرای فاز ۲ آمادگی خود را اعلام کرده‌اند.
وی درباره عملکرد سال گذشته این شرکت گفت: معدن طلای زرشوران در ۴ ماه نخست امسال ۱۳۷ کیلوگرم شمش طلا تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ برابر و میزان استخراج از معدن نیز دو برابر سال قبل بود.
وی افزود: برنامه امسال دستیابی به تولید ۶۰۰ کیلوگرم طلا و همچنین ۱۰ میلیون مترمکعب استخراج ماده معدنی و باطله است.
مدیرعامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران ادامه داد: این معدن از نظر ذخیره در کلاس جهانی است و بر اساس آخرین اکتشافات انجام شده دارای ذخیره ای بیش از ۲۷٫۵ میلیون تن ماده معدنی است. همچنین آنتیموان و آرسنیک به ترتیب ۸ و ۷ درصد ذخایر معدن را تشکیل می‌دهد.
احمدی میزان ذخایر شناسایی شده در زرشوران را حدود ۱۰۸ تن ذخیره با عیار ۴ و حدود ۵۰ تن نقره ذکر کرد و با بیان اینکه سال گذشته عملکرد در بخش معدن، ۳ درصد بیشتر از هدف برنامه محقق شد، اظهار کرد: در زمینه اکتشاف سال گذشته ۱۰ هزار متر حفاری انجام شد و برنامه امسال ۳۰ هزار متر حفاری است.
پایش لحظه ای محیط زیست
مدیرعامل شرکت زرشوران ادامه داد: در زمینه بهداشت ایمنی و محیط زیست ( HSE ) آزمایش های خود کنترلی داریم ضمن اینکه آزمایش ادواری نیروها و بهسازی فضاها به منظور ایجاد فضای ایمن برای کارگران انجام شده است.
احمدی از راه اندازی دو دستگاه سامانه پایش برخط (آنلاین) زیست محیطی در کارخانه طلای زرشوران هم خبر داد و گفت: این سامانه با هدف رصد و کنترل آلودگی های احتمالی زیست محیطی برای نخستین بار در این واحد بزرگ صنعتی تولید طلا و در پایین دست محوطه انباشت توده خشک کارخانه راه اندازی شده است.
به گفته وی با نصب و راه اندازی سامانه مذکور،آلاینده های احتمالی زیست محیطی کارخانه طلای زرشوران به صورت برخط کنترل می شود. این سامانه دارای جدیدترین فناوری های موجود درجهان بوده و از کشور بلژیک خریداری شده است.
وی افزود: با نصب سامانه مذکور، تمام موارد زیست محیطی کارخانه به صورت برخط به ادارات محیط زیست شهرستان، استان و در نهایت کشور قابل ارسال خواهد بود.
دریافت نشان استاندارد و عرضه شمش طلا در بورس کالا
مدیرعامل شرکت زرشوران با بیان اینکه زرشوران نشان استاندارد برای تولید شمش طلا از موسسه استاندارد را دریافت کرده است، گفت: مجتمع طلای زرشوران در سال گذشته موفق به عرضه ۱۳۴ کیلوگرم شمش طلای ۲۴ عیار در بورس کالا شده و این روند در امسال نیز ادامه دارد.
احمدی گفت: در حال حاضر ۶۷۵ نفر در مجتمع زرشوران اشتغال دارند که از این تعداد ۵۱ درصد را نیروهای بومی منطقه، ۴۰ درصد را ساکنان روستاهای اطراف زرشوران و بقیه نیروهای فنی و تخصصی هستند. به این ترتیب بیش از ۹۰ درصد نیروهای کاری را افراد بومی و محلی تشکیل می دهند.
وی اظهار امیدواری کرد با تکمیل و راه اندازی طرح های توسعه زرشوران میزان اشتغالزایی به ۱۰۰۰ نفر برسد که این رقم تامین کننده اشتغال یک هفتم منطقه خواهد بود.
احمدی تولید سنگ های تراورتن را یکی دیگر از برنامه های آتی مجتمع زرشوران ذکر کرد و افزود: در این طرح مجزا با تولید سنگ تراورتن ، می توان اشتغال بیشتری را در این منطقه ایجاد کرد.
طرح تولید نانو ذرات نقره
وی ادامه داد: با توجه به ارزش افزوده تولید نقره، تولید نانو ذرات نقره در برنامه قرار گرفت و به زودی تفاهم‌نامه‌ای با جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف در این زمینه منعقد می شود.
احمدی اظهار کرد: تفاهمنامه ای با شرکت ملی گاز استان منعقد شده که بر اساس آن تا پایان سال ۹۶ تمام منطقه گازکشی می شود به طوری که علاوه بر شرکت زرشوران، تمام روستاهای منطقه نیز از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.
وی همچنین از ساخت نیروگاه برق به منظور تامین کامل برق زرشوران و روستاهای منطقه خبر داد و گفت: به جز سرمایه‌گذاری ۲ هزار میلیارد ریالی برای ایجاد مجتمع زرشوران، در حال حاضر حدود هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال پروژه توسط پیمانکاران در دست اجراست که چنانچه تنها ۱۰ درصد آن در منطقه زرشوران صرف شود ، سبب توسعه روستاهای اطراف و افزایش درآمدزایی آنان می شود.
پسابرجام و استقبال از زرشوران
مدیرعامل زرشوران گفت: از زمان توافق برجام تاکنون، استقبال شرکت‌های خارجی برای همکاری با این شرکت افزایش چشمگیری یافته به طوری که شرکت های استرالیایی، قزاقستانی ، گرجستانی و فرانسوی ها با حضور در معدن زرشوران آماده توسعه همکاری شده اند.
احمدی افزود: شرکتی از گرجستان در زمینه اجرای ۳۰ هزار متر حفاری در زرشوران آماده همکاری شده و قرار است پس از تایید طرف ما ، همکاری های دو طرف در این زمینه اجرایی شود.
وی با بیان اینکه دسترسی به فناوری های روز در برنامه شرکت زرشوران قرار دارد، اظهار کرد: در تمام مناقصه ها، پیمانکاران ایرانی حتما باید با یک مشاور خارجی حضور پیدا کنند.
ایران رتبه ۴ تولید طلا در آسیا
احمدی با بیان اینکه در حال حاضر ایران در جایگاه ۵۴ تولید طلا در جهان قرار دارد و در آسیا و خاورمیانه حایز رتبه چهارم است، گفت: با تکمیل و تحقق تولید ۳ تن طلا در زرشوران، کشورمان به رتبه سوم آسیا دست پیدا می کند ضمن اینکه تا سال ۹۷ دستیابی به رتبه ۲ آسیا نیز پیش بینی شده است.
وی افزود: طی ۵ سال گذشته قیمت طلا در جهان روندی نزولی داشته اما در ۶ ماه گذشته روند بهای طلا صعودی بوده و پیش بینی ها حاکی از آن است که از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ قیمت طلا روندی صعودی داشته باشد.
اقدامات عام المنفعه
احمدی گفت: مجتمع زرشوران میلیاردها ریال کمک تجهیزاتی به روستاهای اطراف کارخانه در خصوص ایجاد خانه بهداشت، تجهیز مدرسه و مسجد و … داشته است.
وی افزود: همچنین قرار است با مشارکت مجتمع طلای زرشوران یک درمانگاه در تکاب ساخته شود.
خبرنگاران و عکاسان اعزامی از تهران علاوه بر حضور در مصاحبه مطبوعاتی مدیرعامل زرشوران، از نزدیک فرایند تولید طلا در کارخانه زرشوران را بازدید کردند و با نحوه تولید طلا در مجتمع آشنا شدند.
مجتمع طلای زرشوران آبان ماه سال ۱۳۹۳ با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد. زرشوران از کارخانه های بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد و کاملا بومی در تولید طلا است. بیش از ۷۰ درصد تجهیزات به کار رفته در کارخانه توسط سازندگان داخلی تامین شده است.
مجتمع طلای زر‌شوران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد. گواهی کشف معدن طلای زرشوران به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) صادر شده است.
معدن طلای زرشوران با ذخیره قطعی بیش از ۲۷ میلیون تن کانسنگ طلا با عیار ۴ppm (گرم در تن) ، بزرگترین معدن طلای کشور است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17678