پایگاه خبری معدن نیوز- معدن و صنایع معدنی در هفته‌ای که گذشت روزهای کم تحرکی را پشت سر گذاشت و تنها اتفاق مثبت این روزهای این بخش را شاید بتوان سوددهی شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب آهن با وجود رکود حاکم بر اقتصاد دانست.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، طرح تولید شمش آلومینیوم جاجرم که از سال ۸۵ کلنگ زنی شده تا ۲ سال اخیر پیشرفت چندانی نداشته اما با آغاز به کار دولت و اقدامات انجام شده درحال‌حاضر حدود ۱۵ درصد پیشرفت دارد که نشان دهنده عزم جدی دولت برای تکمیل زنجیره تولید در واحدهای صنعتی است. در نخستین روز از هفته گذشته مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو ضمن بازدید از مجتمع آلومینای جاجرم، راه‌اندازی فاز نخست طرح تولید شمش آلومینیوم جاجرم در اوایل سال آینده را یکی از اولویت‌های این سازمان اعلام کرد. وی افزود: دولت یازدهم با مشکلاتی همچون نبود بودجه، حذف مشاور، تامین مالی، تامین تجهیزات و وجود نگرانی هایی از وضعیت آینده شرکت در میان نیروی انسانی آن مواجه بود که ایمیدرو با پذیرفتن این ریسک ها، شرایط را تغییر داد و با بهبود وضعیت تولید شرکت (ثبت رکورد جدید) و انعقاد قرارداد با شرکت معتبر و بین‌المللی چین (ان اف سی) برای اجرای طرح تولید شمش، مشکلات مرتفع شد. رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان این که ایمیدرو حمایت‌های خود را برای تکمیل طرح تولید شمش آلومینیوم جاجرم با قوت ادامه می‌دهد، گفت: از دیگر اقدامات مثبت صورت گرفته طی ۲ سال اخیر، انجام اکتشافات جدید و افزایش دخایر بوکسیت است که موجب ایجاد امیدواری در میان کارکنان و مردم منطقه بابت افزایش زمان بهره‌برداری کارخانه و نیز اقتصادی بودن تداوم فعالیت آن شده است.
در نخستین روزهای هفته گذشته جلسه‌ای با حضور مدیران ستادی و شرکت‌های تابعه ایمیدرو برگزار شد که در این جلسه کرباسیان تاکید کرد که ایمیدرو طی ۳ سال اخیر در شرایطی بیش از ۳۰ طرح را فعال کرد که با شرایط سخت و تنگنای مالی مواجه بود. وی همچنین اظهار کرد که در ابتدای دولت یازدهم در شرایطی که ایمیدرو منابع مالی در اختیار نداشت با استفاده از تجارب مدیران و به ویژه معاونت مالی و اداری و همچنین سایر بخش ها، از پیچ سخت مشکلات مالی عبور کرد.
در ادامه اخبار معدنی هفته گذشته خبر «پایان خام فروشی در ۳ ماده معدنی استراتژیک تا سال ۹۶» را شاید بتوان خبری مهم و حساس برای فعالان این حوزه دانست. کرباسیان اظهار کرده که با توجه به راه‌اندازی ۴ واحد احیای مستقیم طرح‌های فولاد استانی تا پایان امسال و تکمیل کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن در معادن سنگان، پیش‌بینی می‌شود در نیمه نخست سال ۹۶، خام فروشی سنگ آهن نخواهیم داشت و سنگ آهن‌های تولیدی در کارخانه‌های داخل به مصرف خواهد رسید. وی همچنین گفته که با بهره‌برداری از طرح‌های فرآوری، در سال ۹۶ دیگر خام فروشی در مس نخواهیم داشت.
جدا از این اخبار که نشان از سیاست‌های کلان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در سال ۹۶ دارد، برگزاری مجامع شرکت‌های فولادی را باید از دیگر اتفاقات مهم هفته گذشته در بخش معدن دانست.
براین اساس مجمع عمومی عادی ذوب آهن اصفهان با حضور نمایندگان سهامداران عمده، اعضای هیات مدیره، نماینده سازمان حسابرسی‌، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و جمعی از دیگر سهامداران حقیقی و حقوقی این شرکت برگزار شد. احمد صادقی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این مراسم برنامه کوتاه مدت این شرکت را جلوگیری از زیان دهی که در سه ماه نخست امسال محقق شده اعلام کرد و وعده داد که ذوب آهن امسال برخلاف سال گذشته، ‌نه تنها زیانی ندارد، بلکه سودده نیز خواهد بود.
وی یکی از برنامه‌های اصلی ذوب آهن را اجرای طرح توازن ۲ در سال ۹۸ دانست و عنوان کرده که در این طرح، ‌هدف اصلی تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، بدون آنکه میزان مصرف کک افزایش یابد که بر این اساس میزان تولید سالانه ذوب آهن افزایش چشمگیری خواهد داشت.
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز با حضور ۸۳ درصد از سهامداران این شرکت برگزار شد و طی آن پس از ارائه گزارش مقبول توسط حسابرس شرکت، از مجموع سود خالص شرکت اصلی به میزان ۷ هزار و ۹۳۱ میلیارد ریال در سال ۹۴، پرداخت ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال سود نقدی به ازای هر سهم ۵۰ ریال به تصویب رسید. بهرام سبحانی مدیرعامل این شرکت سرمایه فعلی فولاد مبارکه را ۷۵۰۰۰ میلیارد ریال دانست که بر این اساس فولاد مبارکه درحال‌حاضر بزرگترین شرکت بورسی به لحاظ سرمایه است. وی اعلام کرده، آنچه که امروز در دست اجرا هست و عملیاتی خواهد شد فولادمبارکه را به مجموعه‌ای با تولید بالای ۱۰ میلیون تن می‌رساند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17679