پایگاه خبری معدن نیوز- یک کارشناس بورس گفت: بر اساس تحلیل موسسات بین‌المللی در سال آینده افزایش تولید برخی معادن سنگ آهن بیش از انتظار بازار خواهد بود که این موضوع منجر به مازاد عرضه در مقابل تقاضا خواهد بود که بر مبنای آن پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال شاهد کاهش قیمت باشیم.
حمزه قوچی فر در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز با اشاره به اینکه معدن رویل هیل استرالیا در برنامه تولید خود دستیابی به مرز ۵۵میلیون تن تا پایان امسال میلادی است، اظهار کرد: این معدن در ماه ژوئن ۱۲-محموله سنگ آهن را بارگیری کرده که در مقایسه با ماه دسامبر ۲۰۱۵ میلادی که دو محموله بوده ، رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است. به عبارت دیگر این معدن به دنبال افزایش دو برابری تولیدات خود در امسال میلادی نسبت به سال گذشته است.
او با تاکید بر اینکه بازار مالی سنگ آهن نسبت به سال گذشته رشد داشته است، افزود: به گفته تحلیلگران مک کوئری در امسال به میزان ۴۵۴/۲ میلیون تن سنگ آهن از طریق pier hedland بارگیری شده ک نسبت به مدت مشابه رشدی سه درصدی داشته است.
قوچی فر با بیان اینکه کاهش تولید و تعطیلی کارخانه‌های فولاد نیز بر بازار جهانی سنگ آهن تاثیر گذاشته است، افزود: سود خالص کارخانه فولاد پوسکو کره جنوبی در سال گذشته میلادی با کاهش ۷۰ درصدی همراه شد و بسیاری از شرکت‌های فولادی در امریکا تعطیل شدند که این موضوع نشانگر عوامل نوسانات بازار سنگ آهن است.
او با نگاهی به روند پیش‌بینی‌های آینده بازار سنگ آهن جهان تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن بزرگ سنگ آهن به دنبال افزایش تولید خود تا یک سال آینده هستند و از سوی دیگر میزان تقاضا برای این محصول در بازار‌های جهانی روند افزایشی به خود نگرفته است این موضوع در شش ماهه دوم میلادی به صورت مازاد عرضه خود را نشان دهد و عاملی برای کاهش قیمت سنگ آهن باشد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17681