به گزارش داروغذا به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر امیرحسین جمشیدی در مورد تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی که اخیرا تصویب و ابلاغ شده است، گفت: داروخانه طبیعی و سنتی با هدف ارتقاء خدمات رسانی در حیطه فرآورده های طبیعی و سنتی شکل گرفته است  و در حال حاضر تعداد زیادی فرآورده داریم که با عنوان فرآورده طبیعی یا سنتی و همچنین  بسته بندی های گیاهی از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته اند.

وی افزود: در سال های اخیر موضوع طب سنتی به صورت دانشگاهی نیز مطرح شده و خیلی از افرادی که در این زمینه چه در حوزه پزشکی سنتی یا طب سنتی و چه افرادی که در حوزه داروسازی سنتی تحصیل کرده اند، فارغ التحصیل شده اند و فعالیت می نمایند.

جمشیدی ادامه داد: با توجه به سیاست های کلان سلامت( ابلاغیه مقام معظم رهبری)  و همچنین با توجه به برنامه پنجم توسعه( بند “ه” ماده ۳۴ ) و همچنین سند ملی  گیاهان دارویی و طب سنتی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و دیگر موارد قانونی، وزارت بهداشت مکلف است زمینه توسعه فرآورده طبیعی و سنتی را مهیا کند و قاعدتا رویکرد سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت به این فرآورده ها یک رویکرد ترویجی است و می باید زمینه دسترسی به این فرآورده ها  همچنین ترویج  مصرف آن ها و جایگزینی شدن آن ها را با داروهای شیمیایی بیش از پیش ایجاد کنیم. ذکر این نکته ضروری است که تنها افزایش مصرف قاعدتا نمی تواند راهکار خوبی باشد و وقتی افزایش مصرف مطرح می شود یعنی افزایش مصرف درست و منطقی؛ یعنی ما دنبال تجویز منطقی فرآورده های طبیعی و سنتی هستیم به مفهوم دیگر یعنی این فرآورده ها کجا می باید به کار روند و کجا استفاده نشوند.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار داشت: یک پیش زمینه مطالعاتی و کارشناسی باید در مورد تجویز این فرآورده ها وجود داشته باشد یعنی فردی باید اینها را تجویز و عرضه کند که آن فرد صلاحیت تجویز و عرضه داشته باشد.

جمشیدی ادامه داد: موضوعی که وجود دارد این است که برخی فرآورده هایی که هم اکنون وجود دارد قبلا در دروس دانشگاهی وجود نداشته است و بعد ها اضافه شده است.

وی گفت: متخصصینی در کشور داریم که کار اصلی آنها در زمینه فرآورده های طبیعی است یعنی مستقیما با فرآورده های طبیعی سرو کار دارند مانند متخصصین فارماکوگنوزی و نیز داروسازان سنتی که کاملا بر داروهای سنتی اشراف دارند و نیز داروسازانی که دوره های آشنایی با این فرآورده ها را گذرانده اند. این افراد می توانند اطلاعات جامع و درستی به افراد مصرف کننده ها بدهند. در این راستا آیین نامه با عنوان «داروخانه های طبیعی و سنتی» مطرح شده است.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه خاطر نشان کرد: در خیلی از عطاری هایی که وجود دارد بعضا یکسری مشکلات و تخلفاتی صورت می گیرد و از آنجا که عطاری ها زیر نظر وزارت بهداشت نیستند و زیر نظر اصناف فعالیت می کنند برخورد با آنها آنطور که می خواهیم صورت نمی گیرد.

جمشیدی در ادامه گفت: از نظر ما فرآورده های طبیعی و سنتی در عطاری ها نباید به فروش برسند و فروش آنها غیر مجاز است.

وی اظهار داشت: اگر ما یکسری داروخانه های طبیعی و سنتی داشته باشیم و مطمئن باشیم که در آن کسی که نیاز به این فرآورده ها دارد به راحتی و از طریق فهرست مشخصی بتواند اطلاعات و مشاوره خوبی بگیرد و هم بتواند فرآورده های خود را تهیه کند بیشتر راه را رفته ایم و همانطوری که اطلاع دارید فرآورده های طبیعی و سنتی در داروخانه های معمولی نیز به فروش می رسد.

جمشیدی گفت: برای تاسیس داروخانه های  طبیعی و سنتی تنها داروسازان می توانند این داروخانه ها را داشته باشند که دوره های لازم را برای مشاوره بهتر دیده باشند.

وی افزود: سعی شده آیین نامه تاسیس این داروخانه ها خوب نوشته شود و خیلی از موارد در راستای خدمات رسانی بهتر دیده شده است. به عنوان مثال در این آئین نامه موسس داروخانه طبیعی و مسئول فنی یک نفر در نظر گرفته شده است. یعنی باید مسئول فنی همان موسس داروخانه باشد یعنی ما نمی توانیم قائم مقام و مانند آن داشته باشیم. یعنی فردی که دانش این فعالیت را دارد باید خود در داروخانه حضور داشته باشد و به ارائه خدمات بپردازد و این بحث با داروخانه های معمولی تفاوت دارد؛ بنابراین این جزء مزایای این بخش است که فردی که اشراف به کار دارد و به عنوان موسس و مسئول فنی است حتما در داروخانه حضور دارد و در حضور این فرد خدمت رسانی صورت می گیرد و اینها مواردی هستند که در این آئین نامه به خوبی دیده شده است.

جمشیدی گفت: تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی بر مبنای متقاضی خواهد بود و کسانی که طبق آئین نامه شرایط داشته باشند می توانند درخواست دهند که درخواست ها بعد از بررسی مجوز صادر می شود .

وی در مورد زمان اجرای تاسیس این داروخانه ها گفت: ابلاغ ضوابط این موضوع می باید حداکثر در دو ماه صورت گیرد.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: اگر بخواهیم به صورت کلی به این موضوع نگاه کنیم می توان گفت این داروخانه ها تنها و تنها به ارائه فرآورده های طبیعی، سنتی و بسته بندی گیاهی می پردازد.

جمشیدی اظهار داشت: فرآورده های طبیعی از اسم آن ها مشخص است و وقتی فرآورده طبیعی را تعریف می کنیم فرآورده ای است که با نام فرآورده طبیعی از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته و وقتی این گروه فرآورده را در نظر می گیریم داروهای شیمیایی موجود در فهرست رسمی داروهای کشور، داروهای بیولوژیک، مکمل های تغذیه ای فرآورده های شیمیایی خالص شده مثل آتروپین، کلشی سین و دیگوکسین در حیطه فرآورده های طبیعی قرار نمیگیرند و تصریح هم شده که داروهای شیمیایی نباید در این فضاها به فروش برسد.

وی افزود: مصرف فرآورده های طبیعی و سنتی رو به رشد است. هر چقدر هم کارشناسی و روشنگری و فرهنگ سازی در این زمینه صورت گیرد داروخانه های دیگر هم از افزایش آگاهی مردم در این زمینه بهره مند خواهند شد.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: در بیشتر داروخانه هایی که وجود دارند کمتر به فرآورده های طبیعی پرداخته شده است.چیزی که وجود دارد در این داروخانه ها اولویت داروهای شیمیایی است.

جمشیدی اظهار داشت: محوریت فضای داروخانه های طبیعی و سنتی همین فرآورده های طبیعی و سنتی و بسته بندی می باشد و به صورت فرآورده های تمیز و سالم به صورت بسته بندی عرضه شود.

وی گفت: فرهنگ سازی و ایجاد فرهنگ درست در این زمینه مهم است؛ ما باید به تقاضاهای مردم پاسخ واقعی بدهیم و با توجه به اینکه مردم به این فرآورده ها نیاز دارند و در فرهنگ بسیاری از مردم مصرف این فرآورده ها وجود دارد و با توجه به اینکه شاهد مصرف رو به رشد این فرآورده ها در دنیا هستیم بنابراین مردم باید اطلاعات و مشاوره خوبی در مورد این فرآورده ها بگیرند.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: بیشتر کارشناسان  این حوزه نظر بر این دارند که مصرف این فرآورده ها در کشور می تواند و ظرفیت دارد که بیشتر شود چرا که مصرف این فرآورده ها در کشورهای پیشرفته بسیار بالاتر است. بنابراین این موضوع چیزی نیست که ما در سازمان غذا و دارو بگوییم و این نظر بساری از کارشناسان باتجربه است.

جمشیدی در ادامه گفت: تاسیس این داروخانه ها مصوبه شورای طب سنتی را دارد و از سازمان غذا و دارو نیز نظر خواسته اند و ما نیز نظرات خود را داده ایم و خیلی از نظرات ما نیز لحاظ شده است. اما چیزی که هست تجمیع نظرات افرادی است که در این حوزه ها صاحب نظر بوده اند.

وی گفت: نکته ای که وجود دارد این است که این فضاها توسط موسس و مسئول فنی که همان موسس می باشد تاسیس می شود و موضوعی با نام ” زنجیره ای ” در این موارد را نداریم. با شرایطی که در آئین نامه و ضوابط ذکر شده این کار صورت می گیرد بنابراین بحث زنجیره ای و مباحث این چنینی مطرح نیست.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در مورد رویکرد و دیدگاه داروسازان به این برنامه  اظهار داشت: مثل همه مباحث دیگر هر موضوعی که مطرح می شود یکسری موافق و مخالف دارد که قابل نقد است. یکسری از افرادی که بیشتر دغدغه این بخش را دارند و همیشه به این نظر داشته اند که باید نگاه ویژه ای به این فرآورده ها شود،  کاملا موافق این قضیه هستند.

جمشیدی گفت: عمده مخالفت ها از سوی داروخانه داران بوده است نه از گروه کثیری از داروسازان؛ قاعدتا اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو می باید منافع مردم را درنظر بگیریم و منافع نباید بر اساس بخش خاص باشد.  اولویت تمامی برنامه های ما مردم هستند و باید از هر جایگاهی که هستیم به نفع سلامت و منافع مردم پیش برویم و این حق مردم است که اطلاعات کافی داشته باشند، دسترسی مناسب و راحت به فرآورده های طبیعی و سنتی داشته باشند، حق مردم است که هزینه ای که می کنند در مورد آن محصول یا فرآورده اطلاعات کامل داشته باشند.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پایان گفت: یکسری از افراد متاسفانه دوست ندارند تفکر جدیدی ایجاد شود. حرف و منافع همه باید در نظر گرفته شود.مهم این است اگر می خواهیم مدیر خوبی باشیم باید منافع مردم را در نظر بگیریم و اگر می خواهیم مدیر خوبتری باشیم باید منافع گروه های درگیر به اضافه منافع مردم در نظر گرفته شود که بنده فکر می کنم که این امر منافع بسیاری از داروسازان را تامین و زمینه  اشتغال بسیاری از آن ها را  ایجاد خواهد کرد ضمن اینکه تهدیدی هم برای داروخانه های موجود وجود ندارد.

 

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120479.html