جهان صنعت:  در زمانی نه چندان دور، قیمت نفت روندی صعودی را در پیش گرفته بود و احتمال وارد شدن به کانال ۶۰ دلاری داشت اما به ناگهان ایستگاه بعدی قیمت نفت کانال ۴۰ دلاری شد.

در همین حال با وجود اینکه مازاد عرضه نفت و کاهش رشد اقتصادی بر بازارهای نفت سایه افکنده، قیمت نفت روز گذشته کاهش یافت و در نزدیکی پایین‌ترین رقم حدود سه ماه گذشته که اوایل این هفته به ثبت رسیده بود باقی ماند اما تحلیلگران گفتند، روند کاهشی فعلی موقتی است و قیمت‌ها در اواخر امسال شاهد ترمیم خواهند بود.

بر‌اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت روز گذشته با ۲۰ سنت کاهش به ۴۴ دلار و ۶۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۲۳ سنت کاهش به ۴۲ دلار و ۶۹ سنت رسید.

قیمت نفت برنت روز سه‌شنبه به ۴۴ دلار و ۱۴ سنت رسید که پایین‌ترین رقم از ماه می‌ تاکنون بود. قیمت نفت برنت از زمان رسیدن به اوج خود در ماه ژوئن به دلیل مازاد عرضه فرآورده‌های نفتی و کند شدن رشد اقتصادی، بیش از ۱۵ درصد کاهش یافته است.

تحلیلگران با توجه به تداوم مازاد عرضه و در عین حال کند شدن رشد تقاضا، انتظار داشتند قیمت‌ها دستخوش کاهش بیشتری باشد.

ریک اسپونر، تحلیلگر موسسه سی‌ام‌سی مارکتس در سیدنی گفت: «نظر من این است که به دلیل عوامل کاهشی، قیمت نفت در هفته‌های آینده به ۳۹ تا ۴۲ دلار خواهد رسید.»

وی افزود: اما پس از آن، شاهد برقراری موازنه مجدد در بازار خواهیم بود. اسپونر گفت: قیمت ۵۰ تا ۶۰ دلار در هر بشکه می‌تواند چنین توازنی را بین عرضه و تقاضا ایجاد کند همچنین بسیاری از تحلیلگران برای صعود دوباره قیمت نفت در چند ماه گذشته هیجان‌زده شده بودند اما به نظر می‌رسد جهان همچنان نفت مازاد دارد و به همین دلیل، نفت خام آمریکا در کمترین سطح قیمتی از ماه آوریل تا‌کنون قرار گرفته است.

در حال حاضر فروش نفت خام کمتر شده اما به دلیل فصل رانندگی و مسافرت‌ها با خودرو، بنزین در بازار خرید و فروش بیشتری داشته و این موضوع موجب کاهش دوباره قیمت نفت شده است.

برخی دیگر معتقدند که عوامل دیگری مانند تقویت ارزش دلار، نگرانی از افزایش تولید نفت، رشد ذخایر سوخت و کاهش تقاضای پالایشگاه‌‌ها موجب کاهش قیمت نفت شده است.

افزایش دوباره قیمت نفت به کانال ۵۰ دلار باعث می‌شود که شرکت‌های نفتی آمریکا، نفت بیشتری استخراج کنند. به طور مثال، هم‌اکنون بدون توجه به مازاد نفت در جهان، هفت دکل دیگر در آمریکا اضافه شده است.

به نظر می‌رسد با افزایش عرضه نفت، همان بحرانی که در سال ۲۰۱۵ رخ داده بود، دوباره پیش آید. کارشناسان بر این باورند که کاهش قیمت نفت سریع از بین نمی‌رود و چند باری به بازار باز می‌گردد و بازار افت شدیدی را تجربه می‌کند تا بتواند دوباره روندی عادی و صعودی را طی کند.

کاهش بهای نفت اوپک

براساس محاسبات دبیرخانه اوپک که روز چهارشنبه منتشر شد، هر بشکه سبد نفت این سازمان روز سه‌شنبه با ۸/۱ درصد کاهش نسبت به روز پیش از آن به قیمت ۴۰ دلار و ۶۲ سنت معامله شد که کمترین قیمت در بیش از دو ماه و نیم گذشته است.

قیمت نفت این سازمان دوشنبه گذشته ۴۱ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه بود.

افزایش برآورد بانک جهانی از قیمت

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز بازارهای کالای این بانک، میانگین قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۶ را ۴۳ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.

بانک جهانی، پیشتر قیمت نفت خام در سال ۲۰۱۶ را ۴۱ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده بود که به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا در سه ماهه دوم سال میلادی جاری، این پیش‌بینی را اصلاح کرد.

بانک جهانی در گزارش جدید چشم‌انداز بازارهای کالا، کاهش تقاضا و برطرف شدن اختلال‌های اخیر عرضه نفت را نیز در نظر گرفته است.

جان بافس، اقتصاددان ارشد و نویسنده گزارش چشم‌انداز بازارهای کالای بانک جهانی گفت: انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ قیمت‌های نفت کمی بالاتر رود زیرا مازاد عرضه در بازارها کمتر می‌شود.

وی افزود: با این حال، نفت ذخیره‌سازی شده در انبارها همچنان زیاد است و مدتی طول می‌کشد تا همه آن به مصرف برسد.

اما با وجود افزایش قیمت نفت و برخی کالاهای دیگر در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶، بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند شاخص قیمت اغلب کالاهایی که توسط این بانک رصد می‌شوند، امسال کاهش یابد.

عامل این امر، افزایش عرضه این کالاهاست لیکن در مورد کالاهای صنعتی (که انرژی، فلزات و مواد خام کشاورزی از جمله آنها هستند)، رشد ضعیف بازارهای نوظهور و در حال توسعه نیز از عوامل موثر بوده است.

با این وجود بنا به پیش‌بینی بانک جهانی، در بیشتر موارد این کاهش شاخص کمتر از چیزی است که این بانک در گزارش چشم‌انداز بازارهای کالاهای خود در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) پیش‌بینی کرده بود.

بانک جهانی پیش‌بینی کرد قیمت انرژی (شامل نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ) در سال ۲۰۱۶ به میزان ۴/۱۶ درصد کاهش یابد که از پیش‌بینی ۳/۱۹ درصدی این بانک در ماه آوریل خیلی کمتر است.

همچنین بنا به پیش‌بینی بانک جهانی، قیمت کالاهای غیرنفتی مانند فلزات و مواد معدنی، کالاهای کشاورزی و انواع کود در سال جاری میلادی ۷/۳ درصد کاهش می‌یابد. این در حالی است که این بانک در چشم‌انداز ماه آوریل خود اندازه این کاهش را ۱/۵ درصد پیش‌بینی کرده بود.

در گزارش ماه ژوئیه بانک جهانی درباره چشم‌انداز بازارهای کالا آمده است از آنجا که هزینه انرژی ۱۰ درصد هزینه تولید کالاهای کشاورزی را تشکیل می‌دهد، افت قیمت انرژی در مقایسه با ژوئن سال ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) مهم‌ترین عامل کاهش قیمت محصولات کشاورزی است.

قیمت انرژی در سال ۲۰۱۵ به میزان ۴۵ درصد کاهش پیدا کرد و بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند امسال نیز این امر بار دیگر رخ دهد. کاهش قیمت‌های انرژی همچنین در کاهش تولید سوخت‌های زیستی مانند اتانول و بیودیزل موثر بوده است.

آیهان کوز، مدیر گروه چشم‌انداز توسعه بانک جهانی می‌گوید: کشورهای در حال توسعه صادرکننده انرژی درگیر سازگارکردن خود با کاهش قیمت‌های نفت هستند. وی افزود: به دلیل ارتباط میان قیمت نفت و کالاهای کشاورزی، در دوره ارزانی نفت، قیمت محصولات کشاورزی نیز می‌تواند کمتر شود.

این مقام بانک جهانی اضافه کرد: کشورهای صادرکننده نفت و محصولات کشاورزی هر دو باید در راستای متنوع کردن اقتصاد حرکت کنند تا از اثرات مخرب نوسان قیمت کالا در امان بمانند. به گزارش ایرنا، گزارش چشم‌انداز بازارهای کالای بانک جهانی هر سه ماه یک بار و در ماه‌های ژانویه، آوریل، ژوئیه (تیر- مرداد) و اکتبر (مهر- آبان) منتشر می‌شود.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120462.html