به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، “پدرام سلطانی” در همایش ملی تبیین جایگاه بخش‌ خصوصی در اقتصاد مقاومتی که صبح دیروز با همکاری اتاق‌های بازرگانی، اصناف، تعاون و دانشگاه گیلان در تالار حکمت این دانشگاه از ابتکار سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون گیلان در برگزاری همایش تببین جایگاه بخش‌ خصوصی در اقتصاد مقاومتی در دانشگاه گیلان قدردانی کرد.
وی اظهار کرد: اگر بخش‌ خصوصی در آستانه فشارها و تحریم‌های اقتصادی غرب علیه کشور توانمند بود آسیب‌های ناشی از آن می‌توانست با لطمه کمتری همراه باشد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه تحریم‌ها کشور را به طرف اقتصاد مقاومتی هدایت کرده است، تصریح کرد: از دهه ۱۹۹۰ میلادی به دلیل تحولات اساسی در اقتصاد جهانی مفهومی به عنوان تاب‌آوری اقتصاد در محافل کسب و کار بنا گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه از سال ۷۰ میلادی سیر تحول فناوری سرعت بیشتری به خود گرفته است، گفت: در سه دهه گذشته ۱۲۰ بحران مالی متفاوت در کشورهای مختلف به وجود آمده است.
سلطانی خاطرنشان کرد: تغییر سریع‌تر فناوری چرخه عمر فعالیت‌های اقتصادی را به کمتر از ۱۰ سال رسانده و این روند امروز به زیر سه سال کاهش یافته است.

عدم سودآوری بنگاه‌های اقتصادی چالش‌ برانگیز است
به گفته وی، اگر بنگاه‌های اقتصادی کسب و کار خود را سودآور، متحول و مناسب با سلیقه مشتریان تنظیم نکنند با چالش مواجه می‌شوند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی بخشی از چالش‌ها در کشورها را ناشی از امر مذکور دانست و یادآور شد: در اقتصاد مقاومتی، بستر و بازیگر اقتصاد باید مقاومتی باشد.
وی دولت را متولی بستر اقتصاد کشور دانست و افزود: دولت باید حرکت سریع و مناسب در راستای کسب و کار داشته باشد.
سلطانی با تصریح بر اینکه امروز کشورها مسابقه فعالیت‌های اقتصادی را در مساعد کردن محیط کسب و کار دنبال می‌کنند، اظهار کرد: گزارش موسسه‌های جهانی بر مبنای رصد کسب و کار بوده و کشورها بر این مبنا مقایسه می‌شوند.
وی عملکرد کشورها را در حال مقایسه دانست و خاطرنشان کرد: بنابراین کشورها تلاش خود را بیشتر کردند تا رتبه خود را ارتقاء دهند و کشورهای موفق از پایداری اقتصادی برخوردارند.
این مسؤول با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در بهبود کسب و کار کشور غفلت داشتیم، تصریح کرد: در مدت سه سال گذشته کسب و کار کشور بهبود نسبی داشته است، اما به عنوان نماینده بخش‌ خصوصی اعلام می‌کنم بهبود نسبی ما به دلیل شفاف بودن عملکرد دولت به دستگاه بوده اما تغییری در کسب و کار اتفاق نیفتاده است.
وی با بیان اینکه کشورهای موفق سالانه سه رفرم «تغییر» را ثبت کردند، یادآور شد: پایه دیگر بهبود کسب و کار نظام تأمین مالی کشور است.

نظام تأمین مالی و بانکی کشور به بهبود کسب و کار لطمه زده است
سلطانی گفت: نظام تأمین مالی کشور با قانون‌گریزی و شفاف نبودن نسبت به بهبود کسب و کار لطمه زده است، اما بانک مرکزی اقتدار لازم را برای ساماندهی نظام بانکی کشور نداشته و نیاز است در زمینه مذکور اتفاق خوبی بیفتد.
به گفته وی، ۷۵ درصد از جذب سرمایه‌های یکی از بانک‌های خصوصی در کشور به طرف سرمایه‌گذاری سهامداران خود هدایت شده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه دولت در مقررات‌زدایی باید سرعت خود را بیشتر کند، یادآور شد: حرکت کارگروه رفع موانع تولید در کشور بسیار کند است.
وی با تصریح بر اینکه محیط قضایی باید مناسب با بهبود کسب و کار باشد، افزود: اطاله دادرسی در این زمینه تاثیر خوبی ندارد، زیرا جریان فرسایشی برای شهروندان مشکل‌ساز می‌شود.
سلطانی با تأکید بر اینکه تمام ابعاد سلامت اداری باید افزایش پیدا کند، ادامه داد: فشار کاهش نرخ تورم به‌ عهده فعالیت‌های اقتصادی بوده و از دولت انتظار می‌رود این دستاورد را حفظ کند.
وی بازیگران و فعالان اقتصادی را بعد دیگر اقتصاد مقاومتی خواند و خاطرنشان کرد: سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور کم نبوده است، اما به دلیل مشکلات نسبت به تحولات جهانی غفلت کردیم و نباید اجازه دهیم فاصله کشور با دنیا افزایش پیدا کند.
به گفته این مسؤول، غفلت موجب شده تا با دنیا فاصله پیدا کنیم ضمن اینکه تولید کمتر از ظرفیت به دلیل حساسیت نشان ندادن به سلیقه مشتریان داخلی و خارجی است.
وی رصد سلیقه مشتریان داخلی و خارجی را مهم دانست و گفت: به این دلیل کالای تولیدی ما به درد صادرات نمی‌خورد و در اقتصاد مقاومتی باید جایگاه بخش‌ خصوصی مشخص باشد و در این راستا نیاز به طراحی رشد اقتصادی به صورت جهشی داریم.
سلطانی یادآور شد: در برنامه ششم توسعه کشور رشد سالانه هشت درصدی پیش‌بینی شده است، اما در پنجسال آینده به طور متوسط سالانه نمی‌توانیم بیش از پنج درصد رشد داشته باشیم.

ضرورت سرمایه‌گذاری بخش‌ خصوصی روی اقتصاد دانش‌بنیان
به نوشته بانکداری الکترونیک، وی با بیان اینکه نیاز به تغییر در روش‌ها داریم و بخش‌خصوصی باید روی اقتصاد دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کند، اظهار کرد: باید روی بهترین‌ها سرمایه‌گذاری داشته باشیم و می‌توانیم در این زمینه افت و خیز خود را اصلاح کرده و جبران کنیم.
نایب رئیس اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: اقتصاد جهان و کشور هزاره‌ها و صدها سال بر پایه کشاورزی بوده و سنتی حرکت کرده است و معیشت شهروندان را تأمین کرده و تنها در دهه‌های گذشته از فعالیت‌های سنتی فاصله گرفتیم.
وی با اشاره به اینکه امروز سهم بخش کشاورزی در کشورهای توسعه یافته به کمتر از پنج درصد رسیده و بیشتر آن یک درصد است، گفت: این ارزش افزوده یک درصدی نسبت به ارزش ۱۰ درصدی ما بیشتر است.
سلطانی اضافه کرد: بخش کشاورزی تا زمانی که با استفاده از فناوری و بهره‌وری خود را توانمند نکند با مشکل مواجه می‌شود.
وی با تصریح بر اینکه فعالیت تعداد قابل توجهی از اصناف در حوزه صنفی رو به پایان است، گفت: مقاومتی کردن اقتصاد به معنای شناسایی فرصت‌ها و سرمایه‌گذاری روی روندها و روش‌ها است‌.
نایب رئیس اتاق بازرگانی یادآور شد: این اهتمام را در ارکان نظام مشاهده می‌کنیم که کار باید به بخش‌ خصوصی سپرده شود، بنابراین باید قدرت خود را در صحنه جهانی افزایش دهیم.

منبع خبر: http://banker.ir/news/167161/نظام-بانکی-به-بهبود-کسب-و-کار-لطمه-می‎زند