جهان صنعت : خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ در مطلبی با انتشار چهار نمودار اقتصادی نوشت: یک‌سال پس از توافق هسته‌ای، صادرات نفتی ایران افزایش یافته‌، توافق‌های کاری با شرکت‌های جهانی امضا شده، تورم مهار شده و اقتصاد ایران در حال ترمیم است. بلومبرگ در ادامه این گزارش به بررسی عملکرد اقتصادی ایران در یک‌سال گذشته پرداخت.

تحریم نفتی سلاح اصلی غرب علیه ایران بود اما اکنون شش ماه پس از لغو تحریم‌ها، ایران روزانه ۸/۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که دو میلیون بشکه آن صادر می‌شود.

این رسانه اقتصادی به نقل از محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: ایران با پافشاری بر موضع خود در سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) موفق شد ۸۰ درصد از سهم خود از بازار نفت را پیش از آغاز تحریم‌های نفتی در سال ۲۰۱۲ پس بگیرد.

رابرت پاول، مدیر بخش خاورمیانه و آفریقا در بخش اطلاعات اقتصادی نشریه اکونومیست به بلومبرگ گفت: صادرات نفت ایران آشکارا فراتر از انتظارات بوده است.

وی افزود: با این حال به علت کاهش قیمت نفت پیش‌بینی می‌شود درآمد نفتی ایران کمتر از نیمی از درآمد نفتی این کشور در سال ۲۰۱۱ باشد.

بلومبرگ در ادامه این گزارش نوشت: به لطف نظم و انضباط مالی و پولی، اکنون قیمت‌ها در ایران نسبت به هر زمان دیگری در ربع قرن اخیر کمتر افزایش می‌یابد. تورم در ماه ژوئن تک‌رقمی شد و به این ترتیب هدف مشخص شده بانک مرکزی و یکی از وعده‌های روحانی محقق شد.

به گزارش بلومبرگ، یک کارشناس خاورمیانه در اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در این خصوص گفت: رییس‌جمهور ایران کارنامه بدون عیب و نقصی در زمینه مبارزه با تورم دارد اما در زمینه مبارزه با بیکاری موفقیت او تا این اندازه نیست.

به گفته پاول، هرچند مقام‌های ایران انتظار دارند رشد اقتصادی ایران در سال‌جاری تا ماه مارس ۵/۴ درصد باشد اما هدف روحانی برای رسیدن به رشد سالانه هشت درصدی مستلزم تغییرات مهمی است.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سه ماهه اول سال‌جاری میلادی در قالب ۲۶ پروژه به ۵/۴ میلیارد دلار افزایش یافت که بیشترین میزان افزایش سرمایه‌گذاری در مدت بیش از یک دهه گذشته به شمار می‌رود. این میزان سرمایه‌گذاری در عین حال کمتر از میزان موردنظر دولت است که اعلام کرده قصد جذب سرمایه‌گذاری ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری در سال را دارد.

با اعلام قراردادهای سرمایه‌گذاری به نفع تولیدکنندگان داخلی مانند شرکت ایران‌خودرو، ارزش در بورس تهران نیز صعود کرده و تا ماه مارس شور و هیجان زیادی در بورس تهران بود.

با تمام پیشرفت‌ها و موفقیت‌های اقتصادی در ایران همچنان مشکلاتی در روابط بانکی وجود دارد و برخی بانک‌ها به دلیل تحریم‌های باقی مانده آمریکا و تهدیدهای کنگره آمریکا برای اعمال محدودیت‌های تازه، نسبت به کار کردن با ایران تردید دارند.

این رسانه نوشت: در مجموع موفقیت‌های اقتصادی خیلی انتظارها را برآورده نکرده و شاید دلیل این موضوع آن بوده که برخی در ایران انتظار تحولات بسیار زیادی را در مدت بسیار کوتاهی داشتند.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120424.html