به گزارش  گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ولی اله سیف در پنجمین جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی در خصوص توجه ویژه به بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط در سال ۱۳۹۵ گفت: ریسک اعطای تسهیلات به این بنگاه‌ها به دلیل حجم کم تسهیلات، پایین است و اهمیت ویژه‌ای بابت ایجاد اشتغال دارند. بنابراین می‌توانند توسعه را برای کشور به ارمغان آورند.

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر تحقق هدف توسعه استانی در کشور گفت: نظام بانکی همزمان با  تلاش برای اصلاح تنگنای اعتباری، با ارائه طرح اصلاح نظام بانکی، حساسیتی جدی در استفاده از منابع محدود دارد و برای جلوگیری از هدر رفت منابع، بحث سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی و رونق بخشی به بنگاه‌های کوچک و متوسط را مدنظر قرار داده است.

سیف ضمن تاکید بر شناسایی دقیق بنگاه‌های کوچک و متوسط از استاندار آذربایجان غربی خواست بررسی میدانی دقیق برای شناسایی واحدهای تولیدی کوچک و متوسطی که در رکود هستند و مشکل کمبود نقدینگی دارند، انجام شود.

رئیس کل کل بانک مرکزی درخصوص نگاه دولت یازدهم به مسائل اقتصادی گفت: دولت یازدهم از ابتدای فعالیت، نگاه ویژه‌ای به مسائل اقتصادی داشته و علی رغم محدودیت‌ها و شرایط تحریم، خوشبختانه دستاوردهای مثبتی در زمینه‌های اقتصادی حاصل شده است. ایجاد آرامش در بازار ارز و کاهش ۸۰ درصدی دامنه نوسانات و همچنین کاهش تورم ۴۰ درصدی با شیب مناسب به زیر ۱۰ درصد از جمله این دستاوردهاست.

سیف با اشاره به اهمیت پیش پینی پذیری در اقتصاد گفت: اگر اقتصاد کشور پیش بینی پذیر باشد سرمایه گذاری بلند مدت صورت می‌گیرد و منجر به رونق اقتصادی می‌شود در غیر این صورت عملیات سفته بازی جریان پیدا می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی، پایان سال ۱۳۹۵ را آغاز اجرای سیاست تک نرخی ارز در کشور عنوان کرد و در خصوص بنگاه داری بانک‌ها افزود: بانک‌ها مجاز نیستند با منابعی که از سپرده‌های مردم جمع کرده‌اند  اقدام به بنگاه داری کنند.

وی در مورد عزم جدی برای وصول مطالبات معوق گفت: برای وصول مطالبات معوق، قوه قضائیه همراهی مطلوبی با شبکه بانکی داشته و مجتمع ویژه با تمرکز بر پرونده‌های بانکی ایجاد کرد که این مجتمع تاکنون توانسته است ساماندهی مناسبی در این خصوص انجام دهد.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به برخی نقدها در خصوص ارائه عمده تسهیلات به بخش خدمات گفت: در سه ماهه اول سال جاری سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات اعطایی، بالغ بر ۳۰ درصد است درحالی‌که سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی تنها ۱۵ درصد است.

همچنین سهم خدمات عمومی از تسهیلات اعطایی ۲۰ درصد است درحالی‌که این بخش در تولید ناخالص داخلی، سهمی بالاتر از ۶۰ درصد را دارد.

وی در خصوص جلوگیری از استمرار فعالیت مؤسسات غیرمجاز در بازار غیر متشکل پولی گفت: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، موضوع فعالیت مؤسسات غیرمجاز با جدیت بیشتری پیگیری شد چرا که سکوت در مقابل ادامه فعالیت این مؤسسات، مشکلات را بیشتر می‌کرد. متأسفانه در گذشته غفلت‌هایی شده اما در حال حاضر استانداران و نیروی انتظامی حساسیت لازم را در این خصوص دارند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تدوین دو لایحه قانونی در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: لایحه قانون بانک مرکزی و بانکداری بدون ربا طی جلسات مشترک بنده با وزیر امور اقتصادی و دارایی نهایی شده و به زودی در هیئت دولت مطرح می‌شود.

سیف در جریان این سفر از شهرک صنعتی شهر ارومیه و برخی واحدهای تولیدی و صنعتی از جمله کارگاه تولید درهای ضد سرقت و شرکت کیمیا کلر کبودان بازدید کرد.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120378.html