پایگاه خبری معدن نیوز- رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: از نیمه نخست سال ۹۶، خام فروشی در ۳ ماده معدنی استراتژیک حذف خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، مهدی کرباسیان با بیان این مطلب اظهار کرد: با توجه به راه‌اندازی ۴ واحد احیای مستقیم طرح‌های فولاد استانی تا پایان امسال و نیز تکمیل کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن در معادن سنگان، پیش‌بینی می‌شود در نیمه نخست سال ۹۶، خام فروشی سنگ آهن نخواهیم داشت و سنگ آهن‌های تولیدی در کارخانه‌های داخل به مصرف خواهد رسید.
وی ادامه داد: موضوع دیگر اینکه در برنامه ۱۴۰۴، احداث کارخانه‌های گندله و کنسانتره پیش‌بینی شده و در نتیجه، کل سنگ آهن تولیدی کشور به جز سنگ آهن‌های با عیار بسیار پایین، مابقی سنگ آهن تولیدی در واحدهای فرآوری داخل به مصرف خواهد رسید.
رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در سال ۹۶، در حوزه مس نیز خام فروشی نخواهیم داشت، گفت: اکنون در این حوزه، طرح‌های مختلفی در بخش ذوب، تغلیظ، کنسانتره، پالایشگاه، نیروگاه و طرح‌های زیرساختی در حال اجراست و با بهره‌برداری از این طرح‌های فرآوری، خام فروشی در مس نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: امیدواریم بخش خصوصی با ورود به صنایع پایین دستی معدنی، زمینه تکمیل زنجیره ارزش افزوده را در این حوزه فراهم کند.
کرباسیان با بیان اینکه در حوزه طلا علاوه بر توسعه اکتشاف، برای فرآوری این ماده معدنی استراتژیک سرمایه‌گذاری خواهد شد، تصریح کرد: اکنون در منطقه طلاخیز زرشوران، فاز دوم استحصال طلا وارد مرحله فراخوان مناقصه شده است و با انتخاب پیمانکار، اجرای کارخانه ۲ تنی جدید در این منطقه عملیاتی خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر این، معادن جدید طلا شامل کوه دُم (شهرستان اردستان واقع در استان اصفهان)، معدن بزمان (استان سیستان و بلوچستان)، نیکوئیه (قزوین) و معادن طلای استان کردستان از قبیل داشکسن با ذخایر مناسب اکتشاف شده است که به دنبال سرمایه‌گذار برای استحصال آنها هستیم.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17665