پایگاه خبری معدن نیوز- رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان گفت: هیات ایتالیایی که قرار بود تیرماه برای عقد قرارداد خرید سنگ به اصفهان بیاید از سفر بازماندند.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، رضا احمدی ادامه داد: اردیبهشت ماه امسال در نمایشگاه سنگ اصفهان، انجمن سنگ این استان تفاهمنامه‌ای با هیات ایتالیایی منعقد کرد و قرار شد این هیات، تیرماه برای عقد قرارداد نهایی به اصفهان بیایند اما به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های قبلی، این هیات تجاری نتوانستند به ایران سفر کنند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به گشایش هر چه زودتر درهای صادرات و بروز نتایج برجام، اضافه کرد: این محدودیت‌ها در حالی است که کنسرسیوم صادرات سنگ در استان اصفهان با هدف رونق صادرات به صورت خودجوش با حضور ۲۰ واحد تولیدی استان که دارای توان صادراتی هستند، تشکیل شده و تعدادی از مشتریان خارجی را دعوت به همکاری کرده است.
رییس انجمن صنایع همگن سنگ استان اصفهان بیان کرد: توجه به صادرات سنگ مهم است چراکه بازار داخلی سنگ درحال‌حاضر در رکود شدید به سر می‌برد و تا دوسال آینده هم امیدی به بهبود آن وجود ندارد.
احمدی با اشاره به رکود داخلی گفت: بیشتر کارخانه‌های سنگ به صورت دپوی سنگ در آمده‌اند و تولیدات آنها به اندازه یک سال در انبار مانده است و بعضی دیگر از واحدها با دریافت چک‌های طولانی مدت کالای خود را به فروش می‌رسانند که این موضوع تامین نقدینگی آنها را با مشکل مواجه کرده است.
وی اضافه کرد: قیمت‌ها نیز در اثر رکود شکسته شده و نرخ‌ها در مواردی تا ۳۰ یا ۴۰ درصد کاهش داشته اند، در حالی که هزینه‌های تولید به همین میزان افزایش پیدا کرده‌اند.
وی عنوان کرد: درحال‌حاضر صادرات سنگ استان بیشتر به کشورهای همجوار از جمله عراق، آذربایجان، ترکیه و ترکمنستان بوده و صادرات سنگ به کشورهای حوزه خلیج‌فارس تقریبا متوقف شده است.
وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از دستگاه‌های فرآوری سنگ استان فرسوده است، اظهار کرد: تنها ۲۰ درصد از دستگاه‌ها سنگ با قابلیت صادرات تولید می‌کنند و لازم است باقی ماشین‌آلات به روز شود تا بتوان از خام فروشی جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه صادرات سنگ خام تقریبا ۳ برابر سنگ فرآوری است، افزود: برای جلوگیری از آسیب بخش معدن باید در هنگام اینکه جلوی صادرات خام مواد گرفته می‌شود، ماشین‌آلات هم به روز شود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17666