پایگاه خبری معدن نیوز- معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: درحال‌حاضر به دلیل رکود ساخت‌وساز در کشور میزان تقاضا برای شن و ماسه کاهش یافته و این موضوع تعطیلی بسیاری از این معادن را به همراه داشته است که با در نظر گرفتن واحدهای فرآوری و تولید محصولات دیگر همچون آسفالت می‌توان مانع تعطیلی این معادن شد.
بیژن پناهی زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز با تاکید بر اینکه معادن شن و ماسه در هر استانی می‌تواند نیاز منطقه را تامین کند، اظهار کرد: این محصول به دلیل ارزش پایین و نیاز به هزینه بالای حمل‌ونقل امکان صادر به استان‌های دورتر را ندارند از این رو دیده می‌شود این معادن در استان‌هایی همچون تهران که بیشترین میزان ساخت‌وساز مسکن را دارند راه‌اندازی می‌شوند حال در چنین شرایطی که رکود در بازار ساخت‌وساز وجود دارد امکان عرضه در مناطق دیگری وجود ندارد زیرا صرفه اقتصادی ندارد.
او با تاکید بر اینکه فرآوری محصولات معدنی کم ارزش می‌تواند عاملی برای بالابردن ارزش افزوده و صرفه اقتصادی تولید باشد، افزود: با توجه به اینکه معادن شن و ماسه کشور به دلیل رکود یا فعالیت خود را کاهش داده‌اند یا تعطیل شده‌اند باید از ایجاد واحدهای فرآوری در این معادن حمایت کرد به گونه‌ای که در معادن شن و ماسه تولید آسفالت و… می‌تواند مانع تعطیلی این معادن شود.
پناهی زاده با بیان اینکه این معادن نیاز به نقدینگی زیادی ندارند، تصریح کرد: در بسیاری از معادن کشور با کمترین هزینه ضمن اشتغالزایی به تولید ناخالص داخلی کشور کمک می‌کنند این موضوع در شرایطی که بسیاری از واحدهای صنعتی به دلیل کمبود نقدینگی نمی‌توانند با صدرصد ظرفیت تولید کنند اهمیت بالایی دارد. چراکه ایجاد رونق با تکیه بر منابع داخلی کشور مانع از خروج ارز از کشور می‌شود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17667