به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، گزارشی که اگرچه حکایت از روند نزولی شاخص اصلی تورم (تورم میانگین) به سطح ۹٫۲ درصدی دارد، در عین حال نشان می‌دهد که شاخص کوتاه‌مدت‌تر (تورم نقطه‌به‌نقطه) در جهشی نسبتا شدید، طی تنها یک ماه ۱٫۳ درصد رشد کرده و از ۶٫۸ درصد به ۸٫۱ درصد رسیده است.
بر اساس این گزارش، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در تیرماه ۱۳۹۵ به عدد ۲۴۲٫۸‌ رسید که نسبت به ماه قبل (شاخص تورم ماهانه) هم ۰٫۸ درصد رشد نشان می‌دهد.
این سومین ماه پیاپی است که شاخص تورم ماهانه در سطح یا فراتر از خط قرمز ۰٫۸ درصدی دولت برای مدیریت تورم قرار می‌گیرد. در خرداد ماه، این شاخص ۱٫۲ درصد و در اردیبهشت‌ماه ۰٫۹ درصد بود.
بر اساس این گزارش، زمانی که دولت در پاییز سال گذشته سیاست‌های انبساطی ضدرکودی خود همچون تزریق تسهیلات به صنعت خودرو و کاهش نرخ سود بانکی را در پیش گرفت، بسیاری هشدار دادند که اثر چنین سیاست‌هایی افزایش تورم خواهد بود. اما مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور تورم ماهانه ۰٫۸ درصدی را به‌عنوان سقف تورم قابل تحمل برای دولت معرفی کرد و گفت: اگر نرخ تورم ماهانه بیش از ۰٫۸ درصد افزایش یابد، دولت سیاست‌های انبساطی از جمله کاهش نرخ سود را متوقف خواهد کرد.
به نوشته اقتصادنیوز، سیاست‌های انبساطی در ماه‌های اخیر ادامه یافته و حتی تشدید هم شده است. احتمالا در نتیجه همین سیاست‌ها بود که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در چرخشی قابل توجه، در تیرماه ۹۵ معادل ۱٫۳ درصد افزایش را به ثبت رساند.

منبع خبر: http://banker.ir/news/167035/کاهش-تورم-به-خط-پایان-رسید؟