به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در بخشی از این بسته وام ۲۵ میلیون تومانی برای خرید خودرو در نظر گرفته شده بود؛ آن هم در شرایطی که آمارهای رسمی نیز نشان می‌داد که تولید خودرو به نصف رسیده بود. در واقع رکود حاصل از کم‌شدن نقدینگی در بازار خودرو و تصمیم بخشی از مردم به نخریدن خودرو صفر داخلی و کمپین خرید خودرو صفر ممنوع، افت شدید فروش خودرو را به دنبال داشت و بنا به گفته برخی منابع، ۱۰۰ هزار خودرو کف کارخانه‌ها خاک می‌خورد؛ موضوعی که افت نرخ رشد اقتصادی و دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی از جمله شاخص بورس را هم در پی داشت.
این در شرایطی بود که براساس آمار بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۳ با نفت به سه درصد و بدون نفت به ۸/۲ درصد افزایش یافته بود. در حالی که نرخ رشد اقتصادی سال ۱۳۹۲ منفی بود و بر اساس آمارها نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۲ با نفت ۹/۱- و بدون نفت ۱/۱- اعلام شد. اما رکود حاکم بر اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۴ و در کنار آن، افت شدید تولید بزرگ‌ترین صنعت کشور، یعنی خودرو باعث شد که نرخ رشد اقتصادی نزولی شود. علاوه بر این، افت شدید تولید خودرو روی بازار سرمایه به شدت اثر گذاشت، تا جایی که گزارش شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ شرکت‌های بورسی مشخص کرد که صنایع بورسی صنعت خودرو به عنوان یکی از گروه‌های مورد توجه بازار، سردمدار رکود در بازار بورس بودند.
به گزارش  آرمان ، بر این اساس، شاخص بورس که شانزدهم فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ وارد کانال ۷۰ هزار واحد شد و در رقم ۷۰ هزار و ۲۶۱ واحد قرار گرفته بود، شش ماه بعد و در پایان شهریور ماه به رقم ۶۱ هزار و ۵۷۶ واحد افت کرد. در چنین شرایطی، اجرای بسته دوم دولت برای خروج از رکود و تقاضا، توانست مهم‌ترین صنعت کشور و به تبع آن، بازار سرمایه را تکان دهد، تا جایی که اعطای تسهیلات خرید خودرو در آبان‌ماه توانست بیش از ۹۰ هزار تقاضای جدید در این صنعت ایجاد کند. البته همزمانی پرداخت وام خرید خودرو با اجرای برجام (۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۴)، رشد سریع و انفجاری قیمت نمادهای این گروه را در زمستان سال گذشته به دنبال داشت، به طوری که گروه خودرو، پیشتاز صنایع بورسی در نیمه دوم سال گذشته لقب گرفت.
گزارش موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی موید این موضوع است که ارزش بازار این گروه در ابتدای مهرماه برابر با ۲/۹ تریلیون تومان معادل ۶۳/۲ درصد از کل بازار بود و طی شش‌ ماه پایانی سال گذشته معادل ۱/۱۵ تریلیون تومان رشد کرده که این رقم برابر با ۵/۱۸ درصد از کل رشد بازار بوده است. به این ترتیب، گروه متوسط خودرویی توانسته با رشدی خیره‌ کننده در پایان دوره به کسب سهم ۵/۶ درصدی از ارزش بازار نائل شده و با شش پله صعود، در رده ششمین گروه بزرگ بازار قرار گیرد.
البته رشد سریع گروه خودرو، موتور محرکی پرشتاب برای کل بازار سرمایه نیز بوده است. از منظر بنیادی، در کنار عواملی مانند اعطای تسهیلات خرید خودرو در آبان‌ماه، تقاضای انباشته خودرو در فصول قبل به علت کمپین تحریم خرید خودرو صفر، به تعویق انداختن تقاضا برای دوره پسابرجام با انتظار کاهش قیمت و همچنین زمینه‌سازی جهت عقد قرارداد با خودروسازهای مطرح دنیا، افزایش سرمایه قابل ملاحظه دو شرکت بزرگ این گروه یعنی ایران‌خودرو و سایپا (بیش از ۵/۲ تریلیون تومان) نیز مزید بر علت شده تا ارزش سهام نمادهای مختلف این گروه، افزایش یابد. از منظر تکنیکی نیز شاخص گروه خودرو که از ابتدای زمستان ۱۳۹۲ (شبیه به شاخص کل) در کانال نزولی قرار گرفته، طی هشت فصل متوالی، روند خود را با فراز و فرودهایی ادامه داده است.
 پس از تماس با کف ۸۸۰۰ واحد، از نخستین روز سال جدید میلادی و دو هفته قبل از آغاز زمان اجرای برجام، شاخص خودرو رشد سریع خود را آغاز کرده و تنها مقاومتی که نسبت به آن واکنش نشان داده، روند نزولی بوده که توقفی چند روزه را پشت آن تجربه کرده است. پس از عبور از این نقطه، شاخص خودرو طی ۳۰ روز کاری، حدود ۱۰۰ درصد رشد کرده و به رکوردهایی رسیده که پیش از این، هرگز تجربه نشده است. به هر حال در سه ماه پایانی سال گذشته شاهد رشد قابل توجه در بازار سرمایه بودیم و در پی آن از ابتدای سال ۹۵ ریزش داشتیم که بخش مهمی از ریزش سال جاری به دلیل افزایش قیمت‌های هیجانی و غیرواقعی در سال ۹۴ بود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166974/خودرو-سازان،-پیشتاز-درصنایع-بورسی