پایگاه خبری معدن نیوز- مشاور مدیرعامل شرکت میدکو گفت: ایران به دلیل بهره‌مندی از مزیت انرژی و نیروی انسانی فراوان، از مزیت بالاتری نسبت به چین و ترکیه برای تولید فولاد برخوردار است.
رضا اشرف سمنانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز، با بیان این مطلب افزود: این کشورها در شرایط خاصی برای ورود به بازارهای جدید از حربه دوپینگ استفاده می‌کنند با این حال فولاد ایران در شرایط برابر توان رقابت با محصولات این کشورها را دارد.
وی با تاکید بر اینکه با کاهش قیمت فولاد رقابت بین تولید‌کنندگان افزایش می‌یابد، اظهار کرد: چین در بازارهای مختلف از سیاست دامپینگ استفاده می‌کند حال اگر تولیدکننده‌های ایرانی بخواهند با محصولات این کشور رقابت کنند باید آنها نیز از همین سیاست استفاده کنند که این موضوع برای رقابت با تولیدکننده‌های کشورهای دیگری همچون ترکیه نیز صادق است.به عبارت دیگر تولید فولاد در ایران به دلیل مزیت‌هایی که ناشی از انرژی بیشتر و مواد اولیه و نیروی انسانی است باید از شرایط رقابتی بیشتری برخوردار باشد.
اشرف سمنانی با بیان اینکه درحال‌حاضر صنعت فولاد ایران به دلیل رکود در بازار مسکن همچنان با مشکلاتی روبه‌رو است، افزود: فولاد از محصولات انرژی بری به شمار می‌رود که قیمت آن به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار انرژی است. در سال‌های اخیر قیمت انرژی با کاهش شدیدی مواجه شد که آفت ارزش انرژی روی قیمت نهایی فولاد در کشورهای تولید‌کننده بزرگ فولاد اثر کاهشی داشت اما این موضوع در ایران رخ نداد که این مسائل می‌تواند در قابلیت‌پذیری تولیدات ایران در بازارهای جهانی تاثیر منفی بگذارد.
مشاور مدیرعامل شرکت میدکو با تاکید بر اینکه کاهش قیمت فولاد باعث کاهش و تولید عرضه این محصول می‌شود، افزود: برخی کشورها سیاست‌های فولادی خود را متناسب با تغییر قیمت و تقاضا تنظیم می‌کنند. به طوری که دیده می‌شود چین در برنامه تولید خود و عرضه خود تغییراتی ایجاد کرده است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17658