جهان صنعت:  با وجود پایان فصل مجامع، نماد شرکت‌های بزرگ بورسی متوقف هستند و همین امر باعث شده تا حدودی زیادی از حجم و ارزش معاملات کاسته شود.

با این وجود، اخبار خوب مجامع و همچنین گزارش‌های سه ماهه نسبتا مطلوب شرکت‌ها باعث شد با وجود کاهش نسبی حجم و ارزش داد و ستدها شاهد روزی سبز در تالار شیشه‌ای باشیم.

در همین حال روز شنبه نیز تالار شیشه‌ای روزی کم رمق را پشت سر گذاشت با این وجود بازگشایی نماد «فملی و فولاد» باعث رشد چشمگیر شاخص شد.

از اتفاقات مهم اما حاشیه‌ای بازار می‌توان به تجمع اعتراض‌آمیز بخشی از سهامداران «شپلی» به منظور اعتراض به افزایش سرمایه ۲۹۰ درصدی در مقابل تالار شیشه‌ای اشاره کرد.

به این ترتیب در پایان معاملات اولین روز معاملاتی هفته جاری شاخص کل با رشد ۴۲۰ واحدی مواجه شد تا با رسیدن به محدوده ۷۴ هزار و ۹۳۴ واحد در آستانه بازگشت به کانال ۷۵۰۰۰ هزار واحد قرار بگیرد و شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۶۹ واحدی به ۱۳ هزار و ۹۰۰ واحد برسد.

در همین حال سه نماد «فملی، فولاد و کچاد» به ترتیب با رشد ۱۱۸، ۹۳ و ۵۲ واحدی بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل تک سهم «فارس» با افت ۴۹ واحدی مانع از رشد بیشتر شاخص شد. در همین حال ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی نیز به ۳۱۱ هزار و ۸۸۵ میلیارد تومان رسید.

بنابراین گزارش در پایان معاملات دیروز ۵۸۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۲۸۳ میلیارد تومان در ۴۵ هزار و ۹۱۶ دفعه بین سهامداران داد وستد شد. «شمواد» با صف فروش یک میلیونی بیشترین حجم عرضه و در مقابل «خزامیا» با صف خرید ۴۶ میلیونی بیشترین حجم تقاضا را از آن خود کردند.

همچنین «فملی» با دادوستد ۷۵ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «آکنتور» با ارزش ۸/۱۲ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. معاملات گروه کانی‌های فلزی متاثر از گزارش‌های سه‌ماهه و تعدیل مثبت چشمگیر، با افزایش تقاضا مواجه شد.

در کنار این مساله افزایش قیمت جهانی سنگ‌آهن نیز باعث رونق در معاملات نمادهای زیرمجموعه این گروه شد. با این وجود «کروی و کنور» با افت قیمت به کار خود خاتمه دادند.

افزایش قیمت شکر و رسیدن به محدوده ۳۲۰۰ تومان باعث شد نمادهای زیرمجموعه این گروه با افزایش تقاضا مواجه شود با این وجود بدبینی سهامداران به این گروه مانع از تشکیل صف خرید در نمادهای آن شد.

در این گروه «قچار و قشهد» با افت قیمت مواجه شدند. با وجود افزایش قیمت روغن از ابتدای مردادماه نمادهای زیرمجموعه گروه صنایع غذایی با افت قیمت مواجه شدند و شاهد افزایش عرضه در قیمت نمادهای زیر مجموعه این گروه بودیم به طوری که «غچین، غمهرا، غفارس و غمارگ» با افت قیمت مواجه شدند.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120281.html