به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ولی الله سیف در چهل و چهارمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان غربی هدف اصلی نظام بانکی اعطای تسهیلات مالی در جهت تولید و اشتغال است افزود: در سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای رونق بخشی اقتصاد کشور اختصاص یافت این در حالی است که امسال این رقم به ۵۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
وی با بیان اینکه با اصلاح خطوط تولید، واحدهای تولیدی می توانند ارزش آفرین باشند اظهار داشت: در سه ماهه اول سال ۹۵ نسبت به ۹۴ شاهد رشد ۴۴ درصدی پرداخت تسهیلات هستیم که در کشاورزی ۷۰ درصد است.
سیف با تاکید بر اینکه براساس بخشنامه هدف اصلی در سال ۹۵ در بخش تولید، رشد ایجاد شود عنوان کرد: این در حالی است که در سال ۹۴ از نظر رشد اقتصادی راضی کننده نبود زیرا نسبت به سه درصد سال ۹۳ کاهش داشتیم.
رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه گزارش رکود در بعضی استان ها مثل یزد بعد از تحقیق مشخص شد که واقعیت نداشتند و بسیاری از آنان فعال بودند اظهارداشت: بانک مرکزی درصدد این است که ظرفیت‌هایی که توان کمک به بخش صنعت را دارد به صورت مشخص شناسایی و در خدمت تولید و اشتغال قرار دهد.
سیف گفت: با توجه به وجود هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط، اگر ۱۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی آن تخصیص یابد، می‌توان شاهد یک تحرک جدی در بخش اقتصاد، صنعت و تولید شده و حتی می‌توان با کمک آن شهرک‌های صنعتی را نیز فعال کرد.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نظام بانکی کشور ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به رونق بخشی اقتصاد کشور اختصاص داد تصریح کرد: این در حالی است که ۲۰۰ هزار میلیارد آن تزریق جدید بوده و بنابراین در کل نظام بانکی کشور، تخصیص ۱۶ هزار میلیارد تومان برای تحرک‌بخشی در صنعت و تولید واحد تولیدی کوچک و متوسط  کار دشواری نیست.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه خود بانک‌ها نباید عوامل بازدارندگی در راه دادن تسهیلات بانکی ایجاد کنند بیان کرد: باید بانک‌ها اطمینان یابند که تسهیلات پرداختی آنان قابل برگشت است پس اگر این اطمینان حاصل شود سایر مسائل قابل حل بوده و باید در این کار تسریع شود و علاوه بر آن، اگر واحدی که ادامه فعالیت آن توجیه اقتصادی ندارد تسهیلات اخذ کند مشکل استان بزرگتر می‌شود.
سیف افزود: از کارگروه رفع موانع تولید انتظار می‌رود به محدودیت‌ها فکر نکرده و به واحدی تسهیلات بانکی ارائه کنید که استحقاق دریافت تسهیلات دارند اگر نظام بانکی و کارگروه رفع موانع تولید در این قضیه یک نظر باشند می‌توان به حل مشکلات اقتصادی کشور امیدوار شد.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نظام بانکی دارای مشکلاتی متعددی بوده و از طرفی نیز شاهد مشکلاتی در بخش صنعت کشور هستیم لذا نظام بانکی قصد دارد ظرفیت‌های قابل استفاده از نظام بانکی را که می‌تواند به بخش صنعت کمک کند را به صورت مشخص شناسایی کرده و در خدمت هدف که اشتغال و تولید باشد قرار دهیم.
به نوشته مهر، وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل قرار گرفته‌ایم لازم است در پایان سال عملکرد مشخصی از فعالیت نظام بانکی در جهت ارتقای سطح اقتصاد کشور ارائه کنیم گفت: نظام بانکی مصصم است در جهت رفع موانع تولید کشور فعالیت کرده و از ظرفیت‌های لازم در جهت تحقق این مهم استفاده می‌کند.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166944/بانک-ها-چرخ-تولید-را-به-حرکت-در-می-آورند