پایگاه خبری معدن نیوز- معاون توسعه منطقه کرمان گفت: فاز دوم پالایشگاه خاتون‌آباد با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن مس کاتد، طبق برنامه زمان‌بندی تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، ناصرالدین ناصح‌زاده با بیان اینکه درحال‌حاضر بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه خاتون‌آباد با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن در حال اجرا است، افزود: با اتمام فاز دوم در پایان سال ۹۵، ظرفیت پالایشگاه خاتون‌آباد به ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در سال خواهد رسید.
ناصح‌زاده با اشاره به تولید ۵ هزار و ۵۰۰ تنی کاتد در فاز یک پالایشگاه از زمان راه‌اندازی آن در بهمن ۹۴ تاکنون گفت: فاز نخست این طرح برای ۱۳۵ نفر به‌صورت مستقیم شغل ایجاد کرده است.
وی افزود: این پروژه با سرمایه مصوب ۶۸ میلیون یورو به‌صورت نقدی و ۷۵ میلیون یورو اعتبار اسنادی به‌علاوه ۴۸۳ میلیارد ریال، به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در سال با استفـــاده از روش کاتد دائمی immaculate steel ساخته خواهد شد.
معاون توسعه منطقه کرمان با تأکید بر اینکه در ساخت این پالایشگاه از بهترین فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است در خصوص مزایا و نقاط قوت پروژه پالایشگاه خاتون‌آباد اظهار کرد: این پالایشگاه با استفاده از آخرین فناوری تولید مس کاتدی (ISA) در دنیا احداث‌شده و کنترل فرآیند پالایشگاه با استفاده از سیستم کنترل فرآیند (DCS) و به شکل متمرکز در اتاق کنترل انجام‌شده و همه بخش‌ها و نیز مجموعه‌های خدمات دهنده به پالایشگاه که نیازمند ملاحظه هستند، پایش یا مانیتور می‌شوند.
وی افزود: همچنین از نظر رعایت ملاحظات زیست‌محیطی و کاهش آلودگی‌ها، پالایشگاه به نحوی طراحی شد که هیچ‌گونه آلاینده‌ای از سیکل تولید آن وارد محیط‌زیست نشده و همه پساب‌ها به شکل مناسب تصفیه شود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17662