به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،گزیده آمارهای اقتصادی کشور در دو ماهه نخست امسال نشان می دهد در فروردین ماه شاخص کل بورس به ۷۸ هزار و ۴۳۱ واحد رسید که نسبت به فروردین پارسال، رشد ۱۷ درصدی داشت اما نسبت به پایان سال ۹۴ منفی ۲٫۲ درصد را ثبت کرد که بخشی از آن ناشی از تعطیلات نوروزی و کاهش معاملات است.
در بخش تراز پرداخت های این گزارش، صادرات غیرنفتی و واردات کشور، ارزش صادرات غیرنفتی، آمار بدهی های خارجی (تعهدات بالفعل) کشور و نیز متوسط ماهانه نرخ فروش دلار در بازارهای بین بانکی و آزاد مورد بررسی قرار گرفته است.

 تراز تجاری
ارزش واردات کشور در فروردین ماه گذشته ۱۹۸۰ میلیون دلار ثبت شد که از نظر مقدار نیز ۱۹۲۵ هزار تن بود. در این مدت ۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار نیز صادرات از کشور صورت گرفت که از نظر مقدار ۶۸۳۴ هزار تن برآورد شده است.
به گزارش ایلنا،در اردیبهشت ماه امسال حجم صادرات کشور به سه میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار رسید که از نظر میزان ۸۵۹۱ هزار تن برآورد شده است. میزان واردات نیز در این مدت از نظر ارزش سه میلیارد و ۵۱۷ میلیون دلار ثبت شده است که از نظر وزنی ۲۶۳۵ هزار تن بوده است.
در دو ماهه نخست امسال در مجموع پنج میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار صادرات از کشور صورت گرفت و در مقابل پنج میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار کالا به کشور وارد شد که از نظر وزنی نیز میزان صادرات صورت گرفته ۱۵۴۲۵ هزار تن بوده و میزان واردات ۴۵۶۰ هزار تن ثبت شده است.

 رشد شاخص بورس
نگاهی به شاخص های فعالیت بورس اوراق بهادار تهران نیز نشان می دهد که شاخص کل بازار سرمایه در دو ماهه نخست امسال روند رشد را پشت سر گذاشته است.
در فروردین ماه شاخص کل بورس به ۷۸ هزار و ۴۳۱ واحد رسید که نسبت به فروردین پارسال، رشد ۱۷ درصدی داشت اما نسبت به پایان سال ۹۴ منفی ۲٫۲ درصد را ثبت کرد که بخشی از آن ناشی از تعطیلات نوروزی و کاهش معاملات است.
ارزش معاملات سهام نیز در این مدت رقم ۴۷۳٫۶۲۴ میلیارد ریالی را ثبت کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۷٫۶ درصدی داشته است.
همچنین شاخص کل بورس در اردیبهشت ماه به عدد ۷۶٫۴۱۳ واحد رسید که رشد ۲۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت ضمن آنکه ارزش معاملات نیز با ثبت رقم ۵۵٫۲۴۶ میلیارد ریال ۱۱۵٫۸ درصد رشد را نسبت به اردیبهشت ۹۴ نشان می دهد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166856/نگاهی-به-شاخص-بورس-در-۲-ماهه-سال-۹۵