معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقام نخست صنعت اصفهان را مرهون سهم ۷۰ درصدی تولید فولاد کشور در این استان دانست.
جعفر سرقینی در همایش بیست و یکمین سالروز نکوداشت صنعت و معدن و تجلیل از فعالان نمونه صنعت و معدن با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار اصفهان و دیگر مسئولان و فعالان صنعتی استان برگزار شد، گفت: با وجود تمام مشکلات، صادرات فولاد، از این استان صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از اقدام‌های دولت یازدهم در حوزه صنعت تاکنون گفته نشده که افزایش صادرات صنایع معدنی از جمله آنهاست، در پسابرجام یک میلیون دلار صادرات در بخش فولاد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات در بخش معدن داشته‌ایم به طوری که به اندازه ۴ برابر فعالیت‌های صنعتی در سال ۹۲، در سه ماه اخیر کار صنعتی در کشور انجام شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در این سه ماه تمرکز صنعتگران روی صنعت مس و فولاد بوده است، تصریح کرد: در سال جاری ۱۹ میلیون تن، پروژه زنجیره فولاد در بخش‌های مختلف در کشور راه‌اندازی خواهد شد.
سرقینی افزود: در دو سال و نیم گذشته در دولت یازدهم ۲۴ میلیون تُن زنجیره فولاد راه‌اندازی شد که در بسیاری موارد نسبت به وضعیت صنعت در دولت قبل اصلاحاتی در آن صورت گرفت که از جمله آن اصلاح عوارض واردات بود که این کار بر خلاف مشکلاتش برای دولت یازدهم انجام شد.
به گفته سرقینی، ۱۱ میلیون تن از زنجیره فولاد در سال ۹۶ محقق خواهد شد، همچنین این زنجیره برای مس نیز اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه در چارچوب این طرح در دو سال گذشته تکمیل پروژه زنجیره فولاد را در بخش‌های مختلف در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم، اضافه کرد: به زودی ایران صادرکننده گندله خواهد شد چراکه امسال ۱۹ میلیون تن دیگر گندله به بهره‌برداری خواهد رسید.
سرقینی با بیان اینکه اصفهان در بخش معدن و اکتشافات معدنی جزو ۵ استان نخست کشور است، افزود: در سه ماه نخست امسال ۲ میلیارد دلار صادرات بخش معدن در کشور ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد رشد داشته است.
سرقینی در خصوص انتقادهایی که نسبت به افزایش حقوق دولتی بخش معادن می‌شود، گفت: در مقطعی از زمان حقوق دولتی افزایش یافت اما بعدازآن به نرخ سابق خود بازگشت و هیچکدام از فعالان بخش معدن آن را پرداخت نکردند تا جایی‌که از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وظیفه وصولی حقوق دولتی، به دلیل رکود اقتصادی تنها ۳۰۰ میلیارد تومان آن وصول شد.
وی با اشاره به افزایش فعالیت‌های ژئوفیزیک در بخش معدن طی دولت یازدهم، گفت: در سال ۹۲، ۷ درصد کشور تحت پوشش پروانه‌های بهره‌برداری بود که با تعریف پهنه‌ها اکنون ۲۵ درصد کشور را تحت پوشش قرار داده‌ایم و در تکمیل زنجیره‌های معدن به تکمیل زنجیره فولاد و مس رسیده‌ایم.
رسول زرگرپور، استاندار اصفهان نیز در این همایش گفت: در راستای تحقق اهداف توسعه استان، سمت‌وسوی توسعه صنعتی استان، دانش‌محور، پاک، صادرات گرا و متناسب با نیازهای واقعی بازار داخل و مشتریان بازارهای هدف خارجی به‌نحوی‌که تهدیدی برای سلامت آینده نبوده، اسباب آرامش و رفاه جامعه را فراهم کند، پیش‌بینی‌شده است.
استاندار اصفهان گفت: دانشگاه‌ها باید حمایت از صنعت دانش‌محور را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند و در جهت تغییر شرایط به‌منظور رفع چالش‌های بخش صنعت و معدن استان به‌ویژه ارتقای سطح فناوری تلاش مضاعفی داشته باشند.چراکه همراهی و تعامل دانشگاه و صنعت شرط اساسی توسعه پایدار در رسیدن به اهداف چشم‌انداز بوده و با وجود توانمندی‌های غیرقابل انکار موجود در دو بخش مذکور، استان می‌تواند پیشتاز و الگویی مناسب برای همگان در این زمینه باشد.
زرگرپور با بیان اینکه در سالی که توسط مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیده شده، نقش صنعتگران دوچندان بوده و با ترویج فرهنگ عمومی به سمت مصرف کالای داخلی رفته‌اند، گفت: پیشکسوتان صنعت و تولیدکنندگان وظیفه سنگینی در تأمین، ارتقای کیفیت محصولات، افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام‌شده بر عهده خواهند داشت.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17653