به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، تورج زارع با بیان این مطلب اظهار کرد: تامین بوکسیت یکی از چالش‌های شرکت آلومینای ایران است و نگاه ما به این شرکت برای تامین ذخیره بوکسیت، ۴۰ ساله است که در ابتدای سال ۹۳، ذخایر قابل استخراج معادن بوکسیت منطقه جاجرم ۵ میلیون تن بود که با اکتشافات صورت گرفته تاکنون، ذخیره قابل استخراج به ۸ میلیون تن رسید.
وی ادامه داد: در سه ماه نخست امسال، میزان حفاری اکتشافی این شرکت با انتخاب پیمانکار جدید به حدود۲۵۰۰ متر رسید و این روند تا پایان سال ادامه می‌یابد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود در آبان امسال اکتشافات تکمیلی آغاز شود.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به پیشرفت ۴۴ درصد طرح تولید شمش آلومینیوم جاجرم، تصریح کرد: این طرح در ابتدای سال گذشته، ۴۴ درصد پیشرفت داشت، اما اکنون به ۵۵ درصد رسیده است. همچنین تا آن زمان از ۴۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مورد نیاز، ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده بود که اکنون برای تکمیل طرح ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است.
وی ادامه داد: برای اجرای طرح تولید شمش، با شرکت ان اف سی چین، قراردادی تنظیم و تجهیزات مورد نیاز سفارش داده شده و در حال ساخت است و این بخش تا ۳ ماه دیگر به اتمام می‌رسد. مدیرعامل آلومینای ایران افزود: با آماده شدن تجهیزات، اقدام لازم برای حمل و نصب صورت خواهد گرفت و طبق برنامه، طرح آلومینیوم تا پایان اردیبهشت سال ۹۶ راه‌اندازی می‌شود.
زارع گفت: در تلاش هستیم بخشی از اعتبار طرح تولید شمش را از طریق فروش پودر آلومینا تامین کنیم و از ایمیدرو خواهان حمایت‌های لازم برای تسریع در اجرای طرح، هستیم.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه این شرکت یک سوم آلومینای کشور را تامین می‌کند، گفت: شرکت آلومینای ایران طی سال گذشته، ۲۴۱ هزار تن پودر آلومینا تولید کرد که برای تولید آن، حدود یک میلیون تن بوکسیت همراه با افزودنی‌های مورد نیاز تولید پودر آلومینا (۴۱۱ هزار تن هیدرات و ۱۴۴ هزار تن آهک) به تولید رسید.
وی ادامه داد: طی ۳ ماه امسال، براساس برنامه ۵۹ هزار تن آلومینا تولید شد که این رقم تا پایان سال به ۲۵۰ هزار تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: برای استفاده بهینه از ذخایر موجود، از بوکسیت عیار پایین سال‌های گذشته استفاده که موجب کاهش قیمت تمام شده تولید بوکسیت شد.
به گفته زارع، برای حمایت از بخش خصوصی و نیز افزایش ذخایر، بخشی از بوکسیت مورد نیاز این کارخانه (۱۵ درصد) از معادن خصوصی تامین می‌شود که تاکنون ۱۵ هزار تن خرید شده و این رقم تا پایان سال به ۱۰۰ هزار تن می‌رسد.
زارع خاطرنشان کرد: در مجتمع آلومینای جاجرم ۱۵۳۰ نفر به طور مستقیم فعالیت می‌کنند که همراه با پیمانکاران به ۲۳۰۰ نفر می‌رسد. سابقه کاری اغلب نیروی انسانی این مجتمع کمتر از ۱۰ سال است و در برنامه داریم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور افراد بالای ۲۰ سال اشتغال را بازنشسته کنیم تا کمکی به اشتغالزایی شهرستان شود.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17641