سعید صمدی در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: بارها با انواع سرمایه‌گذاران خارجی مواجه بوده‌ایم اما اصولا آنها علاقه‌ای به خرید معدن در ایران ندارند و به ندرت این اتفاق می‌افتد، چرا که این گروه علاقمند به سرمایه‌گذاری در احداث کارخانه‌ها هستند.
وی گفت: شراکت در معادن نیاز به قیمت‌گذاری اصولی دارد که بر اساس آن از سهم مورد شراکت خود کارخانه وارد ایران کنند و در واقع ملاک آنها همین قیمت‌گذاری است.
صمدی افزود: بسیاری از آنها قیمت‌گذاری انجام شده در ایران را قبول ندارند و البته حق دارند بنابراین بهتر است بزرگان معدنی باتوجه به شرایط ایران، الگویی برای مواد معدنی مختلف با توجه به استانداردهای مطرح دنیا طراحی کنند.
وی خاطر نشان کرد: برای اینکه معضل قیمت‌گذاری اصولی معادن حل شود نیاز به تحقیقات گسترده و لحاظ کردن موارد بسیار زیادی در محاسبات است ضمن آنکه باید تحقیق اصولی با شرایط ایران سازگاری داشته باشد.
به گفته صمدی؛ با ورود سرمایه‌گذاران خارجی حتی با اعداد و ارقام نجومی هرگز علاقمند به سرمایه‌گذاری در این حوزه نخواهند شد مگر این که قیمت‌گذاری اصولی در این راستا انجام شود.
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران اظهار کرد: کمیسیون معدن خانه اقتصاد، خانه معدن، نظام مهندسی معدن و یا تیم تحقیقاتی دانشگاه صنایع و معادن باید به فکر بر طرف کردن این معضل باشند و این آشفتگی را برطرف کنند.
وی عنوان کرد: به راستی تاکنون کدام بخش به فکر حل این معضل و آشفتگی بوده‌اند بنابراین انتظار می‌رود این کار توسط یکی از بخش‌های مربوطه انجام شود.
صمدی تاکید کرد: با توجه به قیمت‌های موجود درحال‌حاضر ریسک در ایران از همه جای دنیا بالاتر است.
وی تصریح کرد: جالب است بدانیم که از یک سو قیمت معادن در ایران بالااست و از سوی دیگر با افت قیمت جهانی مس روبه رو هستیم اما چرا قیمت‌ها هنوز از واقعیت دور است، جای سوال و تامل دارد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17631