به گزارش ایسنا، این تصمیم را عربستان پس از کاهش  شدید قیمت نفت و ورشکستگی تعداد زیادی از تاجران امریکایی اتخاذ کرده است.

خالد الفالح  در حدود یک ماه پیش نیزدر پیغامی به تاجران امریکایی تگزاس اعلام کرد که  عربستان به عرضه  بیش از حد نفت  پایان داده است.

 قطعا افزایش قیمت  نفت برای  قانون گذاران عربستان سعودی خوشایند است، چرا که به آن ها کمک میکند تا شکاف مالی و اقتصادی  که در زمان  جنگ بر سر قیمت نفت ایجاد شده است را برطرف کند. به هر حال  عربستان برای برگرداندن قیمت نفت به  ۵۰دلار  هم راه حلی مناسب و هم راه حلی بد پیش رو دارد. راه حل خوب پیش رو این است که عربستان تولید نفت خود را تعادل‌بخشی کند تا بدین ترتیب دیگر  اعضای  اوپک نیز همانند عربستان عمل کنند.   اما  مشکلی   که بر سر راه این استراتژی عربستان وحود دارد  پیروی نکردن دیگر  اعضای اوپک خصوصا  ایران  از عربستان  و حضور تولیدکنندگان امریکایی است که احتمال دارد با افزایش قیمت نفت تولید نفت خود را افزایش دهند.

راه حل بد این است که عربستان  با عرضه نفت با قیمت  ۲۰ دلار  در بازار  و ورشکسته کردن باقیمانده تاجران نفت امریکایی عربستان می تواند قیمت نفت را به ۵۰ دلار افزایش دهد. در صورت اتخاذ چنین تصمیمی هم قیمت نفت افزایش می‌یابد و هم این که به‌طور چشمگیری عرضه نفت در بازار کاهش می‌یابد.  

اگرچه  چنین اقدامی به  عربستان  کمک می‌کند  تا  دوباره به عنوان تامین کننده اصلی نفت ظاهر شود، اما به بودجه مالی این کشور و  روابط آن با امریکا آسیب وارد خواهد کرد. علاوه بر این ها، این استراتژی نیازمند زمان است  ولی  با توجه به نزدیک بودن زمان  عرضه ی  اولیه سهام شرکت نفت  آرامکو، عربستان زمان زیادی را در اختیار ندارد.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120198.html