به گزارش دنیای اقتصاد، تیمسار سرتیپ اخوی، وزیر کشاورزی روز سی‌ام تیر ۱۳۳۷ درباره نحوه استفاده کشاورزان از وام ۳۵۰۰ میلیون ریالی، اطلاعاتی به این شرح در اختیار خبرنگاران قرار داد: تقویت بنیه مالی کشاورزان مورد کمال توجه است، به موازات اقداماتی که از طرف دولت برای ترویج کشاورزی نوین به‌عمل می‌آید، کوشش می‌شود وسایل کار کشاورزان نیز از هر حیث فراهم شود.

پس از تصویب قانون استفاده از تفاوت ارزیابی پشتوانه اسکناس جهت امور تولیدی مبلغ ۳۵۰۰ میلیون ریال برای امور کشاورزی اختصاص یافت و قانون آیین‌نامه خاصی تنظیم شد و اکنون پس از طی مراحل قانونی آماده اجرا گردیده است و برای اولین‌بار در تاریخ کشاورزی ایران چنین اعتبار هنگفتی طبق برنامه مشخصی به‌منظور افزایش تولید محصولات کشاورزی و عملیات عمرانی در نقاط مختلف کشور به کار می‌افتد.

آیین‌نامه مربوطه متضمن تسهیلات کافی برای پرداخت وام‌های مستقیم کوتاه‌مدت به کشاورزان است و زارعین می‌توانند گاهی بدون سپردن وثیقه ملکی یا تضمین با طرق سهل و آسان دیگر با پرداخت سود بسیار نازل از اعتبار اعطایی دولت بهره‌مند شوند.

افتتاح فرودگاه‌ بین المللی «مهرآباد»

۳۰ تیر ۱۳۳۷ مطبوعات به نقل از مسوولان مربوطه نوشتند: اطلاع حاصل شد ساختمان جدید فرودگاه بین المللی مهرآباد روز سه‌شنبه چهاردهم مرداد ۱۳۳۷ (سالگرد جشن مشروطیت) طی مراسمی افتتاح خواهد شد.

در ادامه این گزارش‌ها آمده است: قرار است که شاه شخصا ساختمان جدید فرودگاه مهرآباد را افتتاح کند و با افتتاح ساختمان جدید، کلیه دفاتر شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی در ساختمان جدید متمرکز خواهد شد و از فردای آن روز ایاب و ذهاب مسافرین هوایی از ساختمان جدید صورت خواهد گرفت.

در این ساختمان کلیه وسایل رفاه و آسایش مسافرین داخلی و خارجی فراهم گردیده و باجه‌هایی برای رفع نیازمندی‌های مسافرین از فروش گل گرفته تا تمبر پست پیش‌بینی شده است.

قبول کردن فرش در بانک کارگشایی

از ۳۰/ ۴/ ۱۳۳۷ بانک کارگشایی فرش را هم به‌عنوان امانت قبول کرد. در اطلاعیه‌ای که ازسوی بانک ملی ایران در این خصوص در جراید منتشر شده، آمده است: از ۳۰تیر ۱۳۳۷ شعبه بانک کارگشایی در خیابان رشدیه تهران مشغول به‌کار خواهد شد.

در ادامه این خبر آمده است: فرش هم به‌عنوان گروگان یا امانت از طرف بانک کارگشایی موردقبول خواهد بود و بانک برای مساعدت بیشتر نسبت به اشخاص مستمند به‌زودی شعبی در خیابان مولوی و میدان فوزیه افتتاح خواهد کرد و تعداد انبارهای خود را نیز افزایش خواهد داد. در همین حال خبر رسیده است که وام‌های پرداختی بانک رهنی چه از لحاظ تعداد و چه از حیث مبلغ اضافه شده است.

بانک رهنی در سال ۱۳۳۶ تعداد ۱۰۸۰۳ فقره وام در تهران و تعداد ۹۹۲۳ فقره وام در شهرستان‌ها پرداخت نمود که مبلغ این وام‌ها در تهران ۲۰۴/ ۳۲۰/ ۳۸۴ ریال و در شهرستان‌ها مبلغ ۵۸۴/ ۴۰۱/ ۲۶۲ ریال بوده است. بانک ملی هم در اطلاعیه‌ای یادآور شد که میزان اعتبارات بازشده ارزی و ضمانت‌نامه‌های بانک در اردیبهشت اضافه شده و از ۵ میلیارد و ۴۹۵ میلیون و ۱۸۸ هزار و ۲۱۰ ریال ماه فروردین به مبلغ ۵ میلیارد و ۵۵۷ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۶۰ ریال رسیده است.
 
اعتبار تجار زمین‌خوار قطع شد

طبق تصمیمات اتخاذشده توسط بانک ملی ایران، اعتبارات تاجران زمین از ۳۰ تیر سال ۱۳۳۷ قطع شد. در خبری که در این زمینه جراید چاپ کردند، آمده است که برای مبارزه با زمین‌خواری و خرید اراضی، علاوه‌بر وضع کردن مالیات جدید بر معاملات املاک و اراضی، از طرف بانک ملی ایران نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.

به‌موجب این تصمیمات بانک ملی ایران اگر ضمن تحقیقات و بازرسی‌های خود متوجه شد که مشتریان بانک از اعتبارات بانک ملی برای خرید و فروش اراضی استفاده می‌کنند، فورا اقدام به بستن اعتبارات ایشان خواهد نمود.

مقامات بانک ملی اظهار کردند که از طرف مامورین بانک درباره نحوه معاملات مشتریان مطالعات و بررسی‌های دقیقی ادامه دارد و چون در جریان این بررسی‌ها مامورین متوجه شدند که پنج نفر از تجار اعتبارات دریافتی را به‌ مصرف خرید اراضی رسانده‌اند و از تجارت معمولی و گردش بازار معاملات عادی خارج ساخته‌اند، دستور داده شد که اعتبارات ایشان بسته شود و تصمیم گرفته شد از این پس به این عده اعتبارات جدید داده نشود.
 
ترقی «زیره» و تنزل «مغز بادام» در بازار

گزارش‌های اقتصادی سی‌ام تیر ۱۳۳۷ حکایت از آن داشت که به‌خاطر رکود دهه محرم در بازار تهران، قیمت «زیره» کرمان ترقی کرد و قیمت مغز بادام تنزل داشت. این گزارش‌ها نشان می‌دهد: در۳۰/ ۴/ ۱۳۳۷ بازار تهران جریان عادی داشت و خرید و معاملات به رکود فصلی و حالت انتظار ناشی از «بحران خاورمیانه» و عدم خرید‌و‌فروش دهه محرم نیز افزوده شد، در نتیجه بازار حداقل تا خاتمه ایام سوگواری فعالیت زیادی نخواهد داشت و خریدهای عمده فقط روی چند نوع کالای صادراتی است که معمولا براساس تقاضای خارج از کشور جریان دارد.

به هر حال بازار از دیروز به یک رکود شدیدتر افتاده و یکی از تجار اظهار کرد رکود دهه محرم که همیشه وجود داشت، در این ایام که بازار حالت انتظار به‌خود گرفت بسیار مفید خواهد بود و اگر اغتشاشات اخیر در ماه پاییز که فصل رونق بازار است اتفاق می‌افتاد، مسلما به تجار ضرر و خسارت زیادی وارد می‌شد. بازار قماش داخلی به علت فوق راکد شد، البته قماش روسی مختصر جریانی دارد، مظنه پارچه چیت رقم ۳ روسی متری ۴۰/ ۱۲ ریال تا ۱۳ ریال، چیت سفید از ۵/ ۱۵ ریال تا ۳۷ ریال، ساتن از ۱۸ تا ۲۵ ریال بود و در همین حول و حوش خرید و فروش می‌شد.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120203.html