جهان صنعت: در جهان در هم تنیده و فرارقابتی امروز که ایجاد ارزش‌افزوده حرف اول و آخر در فراهم کردن رفاه اجتماعی ملت‌ها را می‌زند، باید اذعان کنیم که رشد و توسعه تولید و تجارت پایدار در کشورها نه‌تنها با مقوله امنیت و ثبات داخلی ارتباط مستقیم و تنگاتنگی پیدا کرده بلکه ثبات منطقه‌ای و امنیت در کشورهای نزدیک نیز در این خصوص حائز اهمیت است. بر پایه این باور برای سرمایه‌گذار بین‌المللی که قصد ورود به منطقه خاورمیانه را دارد، موضوع تامین امنیت سرمایه و کاهش ریسک مواجهه سیاسی و امنیتی نه‌تنها در کشور مورد نظر بلکه در منطقه و در میان همسایگان موضوع بسیار مهمی است.

آنها امنیت سرمایه و حقوق مترتب بر آن را کلید ورود سرمایه به کشورهای دیگر می‌دانند و در این میان شعله‌ور شدن اختلافات و نزاع‌ها در خاورمیانه می‌تواند منطقه را آبستن اتفاقات جدیدی کند که حداقل در کوتاه‌مدت به نزول سیر تولید و تجارت و سرمایه‌گذاری منتهی شود چرا که باید به این نکته توجه داشت که میان امنیت سرمایه‌گذاری و احساس امنیت تفاوت‌های ظریفی نهفته است و سرمایه‌گذاران بیش از اینکه به اصل امنیت نیاز داشته باشند، باید امنیت را در منطقه احساس کنند؛ احساسی که نه‌تنها وابسته به ثبات کشور که وابسته به ثبات منطقه است.

علاوه بر این تولیدکننده کالا یا بازرگانی که قصد سرمایه‌گذاری یا توسعه سرمایه‌گذاری دارد، باید به واسطه برآیند سیگنال‌های دریافتی از داخل کشورها به این دیدگاه برسد که در صورت سرمایه‌گذاری در این کشورها با انبوهی از مقررات و قوانین و آیین‌نامه‌ها محصور و محدود نخواهد شد و می‌تواند با اطمینان خاطر از ثبات رویکردها و قوانین نسبت به برنامه‌ریزی برای کسب‌وکار خود اقدام کند.

این اطمینان خاطر در واقع نوعی امنیت و انگیزه ورود برای سرمایه‌گذاران پدید می‌آورد. این درحالی است که عدم ثبات سیاسی و وجود کنش و واکنش‌هایی که به نوعی به درگیری‌های نظامی، انتظامی یا امنیتی منتهی شود، به یقین می‌تواند منجر به تضعیف فرآیندهای تولید شود.

متاسفانه کشور ما در منطقه‌ای قرار دارد که در تمام مرزهای آبی و خاکی آن به انواع مختلف شاهد درگیری و بی‌ثباتی است. از ترکیه و عراق گرفته تا افغانستان و پاکستان همه به صورتی متفاوت از دیگری مشغول منازعات داخلی هستند و این به معنای آن است که ثبات در اطراف ما هر روز کمرنگ‌تر از دیروز می‌شود.

در یک نگاه اجمالی باید بگوییم سرمایه‌گذار به دنبال کسب سود بیشتر، منطقه امن و با‌ثبات‌تر و بازدهی بیشتر و سهل‌الوصول‌تر است. برای سرمایه‌گذار فراهم بودن شرایط واردات و صادرات حائز اهمیت است. سرمایه در جایی که نوسان قوانین و مقررات، امکان پیش‌بینی آینده را فراهم نکند، باقی نمی‌ماند و همچون جریان رودخانه از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت می‌کند.

سرمایه از جایی که نظام تجاری آن تحمل ثبات تعرفه‌های گمرکی را ندارد، گریزان است. سرمایه در فضایی که نظام بانکی آن، مشکلات را مشکل سرمایه‌گذار می‌داند نه مشکل سیستمی، نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. سرمایه در جایی که سیاستمداران آن زبان گفت‌وگو را نیاموخته‌اند و می‌خواهند مشکلات سیاسی را با ادبیات غیرسیاسی حل کنند، پایدار نمی‌ماند. یک سرمایه‌گذار برای رسیدن به نقطه تصمیم‌گیری باید از حفظ مالکیت و عدم تعرض به سرمایه خود اطمینان حاصل کند.

همه اینها مسایلی هستند که در کشاکش منازعات منطقه‌ای، خواسته یا ناخواسته از اولویت خارج شده و تبدیل به خواسته‌های درجه دوم می‌شوند و این به معنای کاهش اراده و توان ملی برای ایجاد ارزش‌افزوده و خروج از رکود است.

 

علیرضا مناقبی*

* رییس مجمع واردات

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120207.html