به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، به گفته فعالان، به طور سنتی در روزهای انتهایی ماه، تقاضا به‌واسطه کاهش نقدینگی معامله‌گران در بازار پایین می‌آید. علاوه‌بر این، روز چهارشنبه، ارزش دلار در مناطق مرزی نیز چندان بالاتر از بازار داخلی نبود تا قیمت از این ناحیه نیز تحت‌تاثیر قرار نگیرد. همسو با افت جزئی دلار، در پنجمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۸۵ هزار تومان رسید. افت اونس در بازارهای جهانی دیگر عاملی بود که بهای سکه را کاهشی کرد.

۴ روز کم‌نوسان
دلار که در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، در دامنه محدود سه هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۱۰تومان نوسان کرده بود، روز چهارشنبه نیز به این روند ادامه داد. در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت سه هزار و ۵۰۲ تومان آغاز کرد که کاهشی ۳ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. در ادامه روز، این ارز توان چندانی برای کاهش یا افزایش قیمت از خود نشان نداد و نهایتا با قیمت سه هزار و ۵۰۷ تومان به کار خود پایان داد؛ رقمی که ۲ تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود. البته قیمت دلار در ساعات انتهایی روز در بخش غیررسمی بازار مقداری بالاتر رفت. افزایش روز چهارشنبه دلار در حالی رخ داد که قیمت این ارز در ابتدای روز یک بار دیگر سطح سه هزار و ۵۰۰ تومان را لمس کرد؛ ولی در برابر پایین رفتن از آن از خود مقاومت نشان داد.

اثرات نوسانات محدود
به گفته فعالان، نوسانات محدود دلار در ۴ روز گذشته معامله‌گران ارزی را خسته و عصبی کرده است. به گفته آنها، این روزها اکثر معامله‌گرانی که در بازار فعال هستند، به سودهای جزئی دل‌خوش کرده‌اند. در این وضعیت، این دسته در دامنه محدوده‌ای نوسان‌گیری می‌کنند. به گفته یکی از بازیگران بازار، معامله‌گران در روزهای گذشته بیشتر ترجیح داده‌اند زیر نقطه سه هزار و ۵۰۳ تومان اقدام به خرید دلار کنند، حال آنکه بالای نقطه سه هزار و ۵۰۸ تومان بیشتر ترجیح داده‌اند که در موقعیت فروش ارز قرار بگیرند. به گفته فعالان، در چنین شرایطی، تعداد زیادی از معامله‌گران ترجیح داده‌اند که در بازار فعالیت چندانی نداشته باشند. در گرمای ظهر، این دسته بیشتر در حاشیه بازار در انتظار خروج دلار از زندان ابتدای کانال سه هزار و ۵۰۰ تومان بوده‌اند، اتفاقی که در این چند روز رخ نداده و موجب حیرانی بیشتر این دسته شده است.

۲ عامل افزایشی
به نوشته دنیای اقتصاد، رشد جزئی نرخ حواله درهم در کنار بالا بودن قیمت دلار در معاملات فردایی و امروزی نسبت به معاملات نقدی دو عاملی بودند که در روز چهارشنبه در رشد قیمت شاخص ارزی اثرگذار بودند. به گفته فعالان، روز گذشته نرخ حواله درهم یک رشد جزئی را تجربه کرد؛ علامت افزایشی درهم موجب شد که در بازار داخلی کمی تقاضای معامله‌گران رشد کند. همچنین روز چهارشنبه، قیمت دلار در معاملات آتی حدود ۳ تا ۵ تومان بالاتر از معاملات نقدی بازار بود. بالا بودن قیمت در معاملات آتی معمولا جدا از ترفندهای نوسان‌گیری دلالان نشان‌دهنده آن است که نگاه معامله‌گران به آینده کوتاه‌مدت بازار نیز چندان بد نیست.

سکه در میانه کانال
سکه که روز سه‌شنبه مسیر قیمت خود را تغییر داده بود، روز چهارشنبه بار دیگر در مدار کاهشی قرار گرفت. در پنجمین روز هفته، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۸۷ هزار تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه نداشت. با این حال، در ادامه روز، فلز گرانبهای داخلی تمایل بیشتری به کاهش قیمت نشان نداد و نهایتا چنان که اشاره شد با ۲ هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۸۵هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی در ۳ روز گذشته همسو با جهت حرکت اونس در بازارهای جهانی مسیر کاهشی یا افزایشی را انتخاب کرده است. افت روز چهارشنبه نیز تا حد زیادی ناشی از بازگشت اونس به محدوده ۱۳۲۰ دلار تا ساعت ۳بعدازظهر بود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166622/روزهای-پر-تنش-معامله‌گران-دلار