به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، طلا با وجود اثرگذاری رشد شاخص‌های دلار و سهام و افت بهای نفت، نه‌تنها در کانال ۱۳۰۰ دلار مانده، بلکه همچنان شاهد پیش‌بینی قیمت‌های بسیار بالاتر در درازمدت است. اونس که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه روی قیمت‌های ۱۳۲۸ و ۱۳۳۲ دلار ایستاده بود، روز چهارشنبه را با قیمت ۱۳۳۳ دلار آغاز کرد اما بعد به شدت تضعیف شد. قیمتی که تا ساعت ۶عصر چهارشنبه برای اونس ثبت شد، ۱۳۲۰ دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی سومین روز کاری هفته رقم خورده باشد.

یکه تازی طلا
اونس طلا در حالی روز سه‌شنبه با ۴ دلار رشد روبه‌رو شد که بیشتر بازارهای کالاهای خام تحت‌فشار بودند. آنچه روز سه‌شنبه به طلا کمک کرد، افت بیشتر شاخص‌های سهام جهان و تعدیل فنی در پی فشار فروش روزهای قبل بود. این در حالی بود که رشد شاخص دلار توانست روند بیشتر کالاها را کاهشی کند. این وضعیت باعث شد معامله‌گران بازار طلا بیش از پیش به این کالای سرمایه‌ای خوش‌بین شوند. در دومین روز کاری هفته، حتی عوامل خارجی نیز به ضرر طلا کار کردند. روز سه‌شنبه شاخص دلار تقویت و همزمان بهای نفت خام تضعیف شد. آنچه در این روز به رشد شاخص دلار منجر شد، انتشار داده‌های بهتر از انتظار در گزارش بازار مسکن ایالات‌متحده بود. براساس این گزارش، ساخت و ساز خانه در ماه ژوئن، ۸/ ۴ درصد رشد داشته است. رقم مورد انتظار ۹/ ۰ درصد بود. از سوی دیگر، آنچه باعث افت بهای نفت خام شد، ادامه نگرانی‌ها درباره مازاد تولید در بازار انرژی بود.
روز سه‌شنبه، بازارهای سهام جهان شاهد عقب‌نشینی اصلاحی از روند رشد روزهای قبل بودند. رشد آن روزها عمدتا ناشی از فاصله گرفته بازارها از شوک برگزیت بود. توقف رشد بورس به طلا کمک کرد، اما از طرف دیگر مطرح شدن احتمال افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال جاری میلادی به ضرر فلز زرد عمل کرد.
روز سه‌شنبه روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی اشاره کرد که بیشتر مقام‌های کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به این نتیجه رسیده اند که انقباضی تر شدن سیاست پولی آمریکا در همین سال میلادی ممکن است. این تحلیل دلار را تقویت و کالاهای خام را تضعیف کرد. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌بندی روز سه‌شنبه نوشت که با نزدیک شدن بازار به «روزهای سگی» نیمه دوم تابستان، معاملات کاهش پیدا کرده است.

بازگشت فشار
به نوشته دنیای اقتصاد، اونس روز چهارشنبه را در ابتدای محدوده ۱۳۳۰ دلار آغاز کرد، اما خیلی زود به کانال ۱۳۲۰ دلار رفت. ادامه رشد شاخص دلار مهم‌ترین دلیل افت طلا در روز گذشته بود،‌ گرچه در قیمت‌های پایین‌تر،‌ خرید طلا افزایش می‌یافت. روز گذشته، بازارهای آسیایی شاهد تعدیل کاهشی فنی بودند، اما بورس‌های اروپا به دلیل انتشار گزارش‌های خوب درآمدی شرکت‌ها،‌ با رشد روبه‌رو شدند. رشد شاخص دلار نیز ناشی از ادامه گمانه‌زنی‌های تازه درباره زمان افزایش نرخ‌های بهره در ایالات‌متحده بود.
با آنکه فلز زرد روز گذشته دوباره تحت‌فشار قرار گرفت، امید به روند درازمدت آن پابرجا ماند. با این همه در برخی تحلیل‌های درازمدت، بازگشت بهای اونس به ابتدای کانال ۱۲۰۰ دلار نیز پیش‌بینی شده است. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «اینترنشنال بیزینس تایمز»، تحلیلگران موسسه مالی «سوسدن فایننشال» بر این باورند که قیمت جهانی طلا در سه ماه سوم امسال بین ۱۲۱۰ تا ۱۴۲۵ دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود. براساس این گزارش تحلیلگران موسسه مالی سوسدن می‌گویند: «همان طور که پیش‌بینی می‌شد قیمت طلا در سه ماه دوم امسال نیز روندی صعودی داشته و نگرانی‌های سیاسی موجب افزایش تقاضای فیزیکی و مکان امن سرمایه‌گذاری شده است.»
قیمت جهانی طلا پس از افزایش ۱۶درصدی در سه ماه نخست امسال ، با افزایش ۴/ ۷درصدی در سه ماه دوم روبه‌رو شده است و در ماه ژوئن به بیش از ۱۳۵۹ دلار در هر اونس نیز رسید که بالاترین رکورد از مارس ۲۰۱۴میلادی بوده است. طلا همچنان بهترین کالا برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی و سرمایه در شرایط نامطمئن سیاسی است. به‌نظر می‌رسد روند صعودی قیمت طلا در سه ماه سوم امسال نیز ادامه خواهد یافت. مهم‌ترین علت این مساله ادامه روند نزولی نرخ بهره در بانک‌های مرکزی بزرگ جهان خواهد بود. البته براساس این گزارش، روند صعودی تقاضای طلا در سه ماه سوم نسبت به ۶ ماه نخست امسال، کمتر خواهد بود و ممکن است تقاضای طلا در سه ماه چهارم بار دیگر با افزایش چشمگیری روبه‌رو شود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166623/یکه-تازی-طلا