به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،روز گذشته علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد ایران که وزارتخانه تحت امر او تضمین‌کننده دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی است در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ،اعلام کرد انتظار دارد در آینده نزدیک رتبه‌ اعتباری ایران تعیین شود؛ گامی که به جذب سرمایه‌گذاران ارواق قرضه کمک خواهد کرد. مقامات ایرانی در حال مذاکره با موسسات رتبه‌بندی هستند.
در شرایط پسابرجام اقتصاد ایران انتظار داشت تا بتواند توقف چند ساله خود در عرصه حضور بین المللی را با گسترش روابط خود در جهان جبران کند. موضوعی که البته نیاز به زمان و تلطیف شدن نگاه تجار خارجی به ایران دارد.
طیب نیا روز گذشته گفته بود: طبیعی است، وقتی ماشینی برای مدتی متوقف بوده و می خواهد دوباره حرکت کند، در ابتدا فشار زیادی را تحمل می کند و به نیروی بیشتری برای حرکت نیاز دارد، اما بعد حرکت آن آسانتر می شود.
ورود به بازار بدهی یکی از راه های ورود سرمایه خارجی به کشور است که اگرچه مزیت های سرمایه گذاری خارجی را ندارد اما در نهایت ابزاری برای تامین مالی کشور به حساب می آید.

مزایای بازار بدهی در شرایط کاهش درآمد نفتی
سید حمید میرمعینی در گفت و گو با «ابتکار» با اشاره به ورود ایران به بازار بدهی دنیا، گفت: ما کشور در حال توسعه هستیم و برای تامین نیازهای سرمایه گذاری و مخارج آن به تامین مالی احتیاج داریم که این اتفاق از طرق مختلف از جمله دسترسی به منابع مالی دنیا با سود معین است.
وی افزود: در شرایط فعلی به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و عدم تامین مالی پروژه های توسعه ای کشور نیاز مبرمی به حضور و دسترسی به بازارهای مالی دنیا داریم.

تامین مالی خارجی تورم زا نیست
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که ورود ارزهای خارجی به صورت اوراق تا چه حد می تواند تورم زا باشد گفت: این تامین مالی به این دلیل که از راهی غیر از بانک مرکزی است و پایه ی پولی را افزایش نمی دهد بنابراین اثر منفی در تورم نخواهد گذاشت. میر معینی، در خصوص راه های مختلف تامین مالی کشور، اظهار کرد: تامین مالی عموماً از دو طریق بازار سرمایه و بازار بدهی صورت می گیرد که مشارکت از طریق بازار سرمایه نیز مضیقه تامین نقدینگی در پروژه ها را تا حد زیادی برطرف خواهد کرد.

نیاز به ثبات نرخ ارز و افزایش رتبه ریسک در جهان
وی همچنین به الزامات ورود به بازر بدهی اشاره کرد و گفت: برای ورود به بانک های سرمایه دنیا باید رتبه ریسک سرمایه گذاری مناسب باشد که متاسفانه کشور ما از جایگاه مناسبی در این زمینه برخوردار نیست. این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته منابع مالی خود را از این بانک ها با سودهای پایین ۱ تا ۲ درصد دریافت می کنند و ایران به دلیل رتبه پایین ریسک سرمایه گذاری خود حتی ممکن است تا ۷ یا ۸ درصد سود بپردازد. وی همچنین از شرایط دیگر ورود به بازار بدهی را نظام ارزی منظم بر شمرد و گفت: باید نرخ ارز و نظام ارزی قوی داشته باشیم تا نوسانات ارزی نتواند بر بازپرداخت بدهی های ما اثر چندانی بگذارد.
معینی در پاسخ به این سوال که در صورت بالا بودن سود بدهی باز هم ورود به این بازار منطقی است یا نه، اظهار کرد: با توجه به تنگناهایی که در تامین مالی پروژه ها و سیستم اقتصادی کشور وجود داردما نیاز به تامین مالی به هر طریقی هستیم.بنابراین با نرخ سود بالاتر نیز حضور ما در بازار بدهی بسیار موثر است.

بازار بدهی به کمک رونق می آید؟
وی همچنین یادآور شد: در شرایط فعلی صنایع مولد مانند نفت و برق همچمنین بنگاه های اقتصادی و تولیدی با پدیده کمبود نقدینگی مواجه هستیم که گره این مشکل در شرایطی که بانک ها قدرت تسهیلاتی ندارند ورود به بازار تامین مالی خارجی است.
این کارشناس بازارسرمایه افزود: سرمایه گذاری خارجی و تامین مالی به صورت اوراق بدهی هر دو مزایا و معایبی دارد که اگرچه سرمایه گذاری خارجی تا حدودی نفع بیشتری دارد اما باید بین حضور هر دو در اقتصاد مالی کشور تعادل برقرار شود.

وضعیت ایران در رتبه بندی اعتباری
طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران آخرین بار در ژوییه سال ۲۰۰۲ اوراق قرضه بین‌المللی صادر کرد. اکبر کمیجانی، معاون بانک مرکزی در مصاحبه‌ای در تاریخ ۱۰ تیر به بلومبرگ گفته بود مقامات آژانس رتبه سنجی فیتچ ماه ژوئن برای ارزیابی مقدماتی اقتصاد ایران به این کشور سفر کردند. این شرکت دو ماه قبل تایید کرده بود با ایران سرگرم مذاکره است، اما جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده بود.
آمار بلومبرگ نشان می‌دهد فیتچ در سال ۲۰۰۸ پس از اینکه ایران آخرین اوراق قرضه یوروی خود را به طور کامل پرداخت کرد، رتبه اعتبار دولتی B+ را که چهارمین رتبه سرمایه‌گذاری بی‌ارزش است برای این کشور حذف کرد. همچنین مودیز رتبه B۲ برای ایران را حذف کرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با بولمبرگ اظهار کرد: در حال حاضر زمینه برای انتشار اوراق قرضه و اوراق بهادار مختلف در بازارهای بین المللی وجود دارد، با این همه وی درباره زمان و میزان اوراق قرضه ای که منتشر خواهند شد توضیحی نداد.
ایران به سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت می پیوندد که بدنبال کاهش بی سابقه قیمت‌های نفت به منظور تامین فاینانس مورد نیازشان به بازار اوراق قرضه بین‌المللی روی آورده‌اند.
ابوظبی در ماه آوریل پنج میلیارد دلار از انتشار اوراق قرضه تهیه کرد، در حالیکه قطر دو برابر این میزان را از سرمایه‌گذاران دریافت کرده است و عربستان سعودی بانک‌هایی را برای کمک به فروش نخستین اوراق قرضه بین المللی خود استخدام کرده است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166628/بازگشت-ایران-به-بازار-بدهی-جهانی