پایگاه خبری معدن نیوز- عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان گفت: درحال‌حاضر کشورهایی مانند چین و هند سنگ هایی از ایران خریداری و پس از فرآوری بار دیگر به بازار ایران وارد می‌کنند که ایران باید بتواند با تجهیزات روز فرآوری را تقویت و به بازار کشورهای جی‌ای اس و روسیه که ظرفیت بالایی دارند، صادر کند.
رسول رنجبران در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز با اشاره به اینکه ایران ظرفیت بالایی در تولید و صادرات سنگ دارد، گفت: درحال‌حاضر توان فرآوری سنگ در ایران بسیار پایین است زیرا فناوری مورد نیاز هنوز در کشور وجود ندارد از سوی دیگر نمی‌توان صادرات سنگ خان را محدود کرد زیرا تقاضای بالایی برای سنگ ایران وجود دارد.
او افزود: برداشت‌های متفاوتی از تعریف خام بین مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و فعالان سنگ وجود دارد زیرا سنگ تا زمانی که در دل معدن وجود دارد خام است و زمانی که بهره‌برداری می‌شود دیگر خام نخواهد بود.
رنجبران با تاکید بر اینکه ایران باید صادرات سنگ را به بازارهای منطقه افزایش دهد، اظهار کرد: هم‌اکنون سنگ ایران به صورت محدود به بازار روسیه صادر می‌شود که در شرایط کنونی که وضعیت تجارت ترکیه دچار نوساناتی شده باید از این فرصت برای نفوذ بیشتر در این بازار استفاده کرد. همچنین بازار کشورهای منطقه جی‌ای اس ظرفیت بالایی برای واردات سنگ از بازار ایران دارند.
این عضو انجمن سنگ اصفهان با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها سنگ خام از ایران خریداری می‌کنند، افزود: چین به عنوان یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان سنگ در دنیا از ایران سنگ خام می‌خرد و در داخل کشتی فرآوری و سپس به کشورهای مختلفی از جمله ایران بار دیگر صادر می‌کند.هندی‌ها نیز از دیگر مشتری‌های سنگ خام در ایران هستند که در داخل کشتی فرآوری و صادرات سنگ را انجام می‌دهند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17621