پایگاه خبری معدن نیوز- اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی ، با علی اشرف افخمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، در این دیدار افخمی به تشریح فعالیت های بانک در اعطای تسهیلات به طرح های صنعتی کشور پرداخت و گفت: با وجود این که نسبت سپرده های این بانک به کل نظام بانکی کشور تنها ٢/٧ درصد است بیش از ١٠ درصد از سهم کل بانک ها به صنایع تسهیلات پرداخت می کند.
وی در خصوص وضعیت سرمایه این بانک بیان داشت: ازسال ٨۶ سرمایه بانک از ٢هزار میلیارد تومان تجاوز نکرده است و این میزان سرمایه نمی تواند برای انجام ماموریت توسعه ای در جهت ارتقاء وضعیت صنایع کشور کافی باشد.
افخمی در ادامه تصریح کرد: در سال ٩۴ تعداد ١٢٠ طرح با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره برداری رسید که با راه اندازی آن برای ۵ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی در خصوص میزان تعامل این بانک با صندوق توسعه ملی گفت: بانک صنعت و معدن از طریق عاملیت این صندوق در دوسال گذشته ۴ میلیارد دلار تامین اعتبار کرده و حدود ٢ میلیار دلار تسهیلات پرداخت کرده است.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن ضمن اشاره به این که این بانک از دی ماه سال ٩٢ حتی یک روز نیز از بانک مرکزی اضافه برداشت نداشته است، افزود: ریسک اعتباری این بانک از ١٠/٨ درصد درسال ٩٠ به ٧/٩ درصددر امسال کاهش یافته است.
به گفته افخمی‌، نخستین قرارداد اعتباری پس از برجام بین بانک صنعت و معدن و اگزیم بانک هند به مبلغ ۴٠٠میلیون دلار منعقد که از این مبلغ ١۵٠ میلیون دلار عملیاتی شده است.
وی در ادامه گفت: روابط کارگزاری بانک صنعت و معدن با ٩۴بانک خارجی از ٢۶ کشور برقرار شده و هم اکنون ۵١ بانک خارجی به طور مستقیم با این بانک در حال همکاری هستند.
تامین مالی ٩٠ میلیون یورو تسهیلات ارزی و یک‌هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال تسهیلات ریالی به صورت سندیکایی برای احداث مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب ایران از دیگر خدمات بانک صنعت و معدن بود که علی اشرف افخمی در دیدار با مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی به آن اشاره کرد.
این مدیر عالی رتبه بانکی در ادامه ضمن تاکید بر حمایت بانک صنعت و معدن از کسب و کارهای نوپا و حمایت مالی از این فعالیت اقتصادی ارتقاء رتبه اعتباری بانک صنعت و معدن در عرصه جهانی را زمینه مناسبی توصیف کرد که این بانک با تکیه برآن می تواند در فضای بین المللی پس از برجام به فعالیت بپردازد.
افخمی تجهیز منابع بانک را حائز اهمیت دانسته و ایجاد خطوط اعتباری بلند مدت بانک مرکزی و سپرده گذاری ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی را به عنوان روش هایی در این مسیر مورد اشاره قرار داد.
استقرار سیستم بانکداری متمرکز، گسترش روابط کارگزاری با موسسات پولی و مالی بین المللی ، توسعه فعالیت بانک تجارتی ایران و اروپا ، جذب منابع ارزی بانک ها و موسسات بین المللی و اجرایی کردن برنامه تامین مالی صنایع کوچک و متوسط از اهدافی بود که افخمی در دیدار با نمایندگان گیلان برای بانک صنعت و معدن ترسیم کرد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17609