پایگاه خبری معدن نیوز- عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: درحال‌حاضر بسیاری از معادن به دلیل رکود بازار با مشکل نقدینگی مواجه شده‌اند که با تامین تسهیلات چندان رونق نمی‌گیرند اما با بازارسازی و صادرات ضمن رفع نیاز نقدینگی به سمت رونق نیز حرکت خواهند کرد.
آرمان خالقی در گفت‌وگو  با پایگاه خبری معدن نیوز، با اشاره به اینکه فعال‌سازی واحدهای پایین دستی در بخش معدن می‌تواند محرکی برای محصولات معدنی باشد، اظهار کرد: فرآوری مواد معدنی به دلیل ارزش افزوده بالاتر نسبت به بهره‌برداری معادن می‌تواند سهم درآمدهای بخش معدن از تولید ناخالصی داخلی را افزایش دهد اما ورود سرمایه‌گذاران جدید به این بخش نیازمند ایجاد بازاری برای عرضه و صادرات این محصولات است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر معدنکاران نقدینگی کافی برای ورود به حلقه هایی پایین دستی را در اختیار ندارند. البته باید به این موضوع توجه کرد که تخصص مورد نیاز برای فرآوری بیش از بخش معدن است و تنها معدنکاران بزرگ به این بخش وارد می‌شوند.
خالقی با بیان اینکه تسهیلات به تنهایی نمی‌تواند محرکی برای ورود سرمایه‌گذاران جدید به بخش معدن باشد، افزود: در شرایطی که بازار داخلی ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی رونقی نگرفته و تقاضا برای محصولات معدنی و صنایع معدنی پایین است با افزایش نقدینگی تنها مقدمات اولیه فراهم می‌شود اما لازمه رونق و افزایش سرمایه در گردش پایدار بخش معدن، بازارسازی و ایجاد تقاضاست.
او تاکید کرد: در شرایطی که سرمایه‌گذاری در بخش معدن و فرآوری با تکیه بر تسهیلات و بدون برنامه‌ریزی برای بازارسازی باشد در زمان نه چندان طولانی با شکست مواجه خواهد شد و سرمایه‌گذار نیز به فردی بدهکاری بانکی مبدل می‌شود که توان پرداخت اقساط تسهیلات را ندارد از این رو استراتژی بازار رکن مهمی در سرمایه‌گذاری بخش معدن است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17616