جهان صنعت: در حالی که بانک مرکزی از اعلام نرخ رشد اقتصادی سر باز می‌زند اما در مناسبت‌های مختلف مسوولان قول رونق را در سال‌جاری می‌دهند.

چند ماه قبل مرکز آمار در گزارشی که از نمایه‌های اقتصادی سال ۹۴ منتشر کرد، نرخ رشد اقتصادی را نیز برابر با ۹/۰ اعلام کرد از آن زمان مسوولان اعم از وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی نیز به آماری که بانک مرکزی منتشر کرده اکتفا کردند با این حال بانک مرکزی در گزارش اخیر خود از نمایه‌های اقتصادی از اعلام نرخ رشد اقتصادی سر باز زده است.

در این میان باید در نظر داشت که دولت سال گذشته خود به رکود اقرار کرده بود و در آن زمان وعده رسیدن به رشد را به سال ۹۵ موکول کرده بود.

با تمام این تفاسیر، از سویی اکنون که سه ماه از آغاز سال جدید می‌گذرد همچنان هیچ حرکتی مبنی بر رسیدن به رونق در اقتصاد مشاهده نمی‌شود و از سویی دیگر، دولت نیز از وعده‌های خود عقب‌نشینی نکرده و قول رشد چهار تا پنج درصدی را تا پایان سال‌جاری داده است.

در این میان، تنها امیدی که می‌توان داشت این است که پایان سال با آمارهایی دستکاری شده مواجه نشویم تا رونق تنها به نوشته‌ای روی کاغذ تبدیل نشود.

همچنین باید در نظر داشت که برای رسیدن به رشد اقتصادی، محور‌های بسیاری همکاری می‌کنند، حوزه‌هایی از جمله تولید و صنعت باید بهبود یابند، درآمد افراد نسبت به قیمت کالا و نرخ تورم باید متناسب باشد و هزاران هزار شاخص دیگر باید به تعادلی نسبی دست پیدا کنند، این در حالی است که اکنون رشد صنعت منفی ۲/۲ درصد است به عبارتی دیگر صنعت متضرر خسارت است و سودی از آن عاید نمی‌شود.

حال اینکه دولت چگونه خواهد توانست ظرف سه فصل باقی‌مانده از سال‌جاری، این اقتصاد به گل نشسته را نجات دهد پرسشی است که می‌توان امید داشت حداقل خود دولتمردان پاسخ آن را بدانند.

سیاست‌های اشتغالزایی دولت

در همین حال رییس کل بانک مرکزی گفت: برای سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران بتواند چهار تا پنج درصد رشد کند.

ولی‌الله سیف با بیان اینکه کنترل نرخ تورم مهم‌ترین دستاورد نظام بانکی در سه سال گذشته بوده است در نشست با مدیران عامل و هیات مدیره بانک‌های استان کرمانشاه اظهار داشت: اکنون در آستانه تک‌رقمی شدن نرخ تورم هستیم و این در حالی میسر شد که ما در سال‌های گذشته در شرایط تحریم به سر می‌بردیم.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی مثبت در دو سال گذشته بعد از هشت فصل رکود بسیار ارزشمند است و امیدواریم که در سال ۹۵ به رشد اقتصادی چهار تا پنج درصد دست پیدا کنیم. سیف در مورد افزایش اشتغال در کشور افزود: بانک مرکزی در سال ۹۵ علاوه بر ادامه مسیر دو سال گذشته درصدد کمک به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی است که با این اقدام ضمن حفظ اشتغال موجود به افزایش اشتغال پایدار نیز منجر می‌شود.

وی به پیاده‌سازی اصلاح نظام بانکی در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: این مقوله می‌تواند تنگناهای بانک‌ها را حل‌وفصل و به کاهش دارایی‌های منجمد و شاداب شدن نظام بانکی نیز کمک کند.

سیف رشد نقدینگی ۳۰ درصدی سال گذشته را بیشتر ناشی از افزایش دارایی‌های بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: پایه پولی در سال گذشته افزایش نیافته و همچنین بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کاهش داشته است.

وی از تحلیل قاطع و واقع بینانه مشکلات نظام بانکی ابراز خشنودی کردند و آن را حاصل انباشته شدن مشکلات سه دهه گذشته ذکر کرد که باعث شده بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از دارایی‌های بانکی در سرفصل‌های نظام بانکی منجمد شود که نمی‌تواند به مصرف اعطای تسهیلات برسد. حدود ۱۲ درصد از این دارایی‌ها مربوط به مطالبات ناوصول است که برای حل این مشکلات با حمایت دولت و قوه قضاییه برنامه‌ریزی شده است.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: با دستیابی به اهداف موردنظر، دارایی‌های یاد شده از حالت منجمد خارج و در اعطای تسهیلات و حمایت از فعالیت‌های مثبت اقتصادی مصرف می‌شود.

سیف بزرگ‌ترین سرمایه بانک‌ها را فرهنگ سازمانی آنها نامید و با عنایت به لزوم اجرای دستورالعمل‌ها در همه سطوح بانک‌ها و نقش بانک مرکزی در انضباط بخشی در جهت سالم‌سازی و استحکام نظام بانکی کشور ابراز امیدواری کرد که نظام بانکی بتواند نقش خود را در زمینه توسعه اقتصادی و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی به نحو شایسته انجام دهد.

رییس کل بانک مرکزی به پیاده سازی اصلاح نظام بانکی در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: این مقوله می‌تواند تنگناهای بانک‌ها را حل‌وفصل و به کاهش دارایی‌های منجمد و شاداب شدن نظام بانکی نیز کمک کند.

رییس کل بانک مرکزی از تحلیل قاطع و واقع بینانه مشکلات نظام بانکی ابراز خشنودی و آن را حاصل انباشته شدن مشکلات سه دهه گذشته ذکر کرد که باعث شده بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از دارایی‌های بانکی در سرفصل‌های نظام بانکی منجمد شود که نمی‌تواند به مصرف اعطای تسهیلات برسد.

وی ادامه داد: حدود ۱۲ درصد از این دارایی‌ها مربوط به مطالبات ناوصول است که برای حل این مشکلات خبر از برنامه‌ریزی بانک مرکزی با حمایت دولت و قوه قضاییه خبر داد و گفت: با دستیابی به اهداف موردنظر دارایی‌های یادشده از حالت منجمد خارج و در اعطای تسهیلات و حمایت از فعالیت‌های مثبت اقتصادی مصرف می‌شود.

رییس بانک مرکزی بزرگ‌ترین سرمایه بانک‌ها را فرهنگ سازمانی آنها نامیدند و با عنایت به لزوم اجرای دستورعمل‌ها در همه سطوح بانک‌ها و نقش بانک مرکزی در انضباط بخشی در جهت سالم‌سازی و استحکام نظام بانکی کشور ابراز امیدواری کرد که نظام بانکی بتواند نقش خود را در زمینه توسعه اقتصادی و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی به نحو شایسته انجام دهد.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120135.html