پایگاه خبری معدن نیوز- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر پایه بررسی‌ها در سه ماه نخست امسال ارزش صادرات بخش معادن و صنایع معدنی نزدیک به ۲ میلیارد دلار بود که از این رقم یک میلیارد دلار به فولاد و چرخه مربوط به آن اختصاص داشت.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، جعفر سرقینی افزود: بقیه ارزش صادرات سه ماه امسال در بخش معادن و صنایع معدنی به مس، سایر کانی‌ها و سنگ‌های ساختمانی و تزیینی اختصاص داشت.
سرقینی گفت: ارزش سالیانه صادرات سنگ تزیینی از سطح ۲۰۰ میلیون دلار فراتر نرفته است اما انتظار می‌رود امسال برای نخستین بار شرایط متفاوتی را داشته باشیم، زیرا در فصل بهار ارزش صادرات این بخش به ۶۰ میلیون دلار رسید.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت یادآوری کرد: شکل گیری ستاد سنگ در محل این وزارتخانه یک گام برای تدوین نقشه راه به منظور نیل به ارزش صادرات ۲ میلیارد دلاری در زمینه صدور سنگ است که در یک دوره ۵ ساله تحقق می‌یابد.
وی گفت: امسال دستیابی به ارزش صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری در زمینه صدور سنگ‌های ساختمانی و تزیینی پیش‌بینی می‌شود.
سرقینی برندسازی در بخش صادرات سنگ را مهم دانست و افزود: لازمه حضور در بازارهای بین‌المللی سنگ، داشتن هویت مشخص است اما در این زمینه تاکنون کم توجهی شده که این نقیصه باید برطرف شود.
به گفته وی، تعرفه ۲۰ تا ۳۰ درصدی در زمینه واردات سنگ نباید به گونه‌ای باشد که تولیدکنندگان ایرانی نتوانند رقبای خارجی را کنار بزنند، بنابراین انتظار می‌رود فعالان این بخش پس از دو دهه بتوانند ضعف خود را در این عرصه برطرف سازند.
سرقینی پیشنهاد مشارکت جدی فعالان صنعت سنگ را در نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در روسیه (مسکو)، ایتالیا (ورونا)، ترکیه و عمان را مطرح کرد.
به گفته وی، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران اعلام آمادگی کرده است برای مشارکت فعالان سنگ در این نمایشگاه‌ها تخفیف ۵۰ درصدی را قایل شود.
وی با انتقاد از اختصاص نیافتن حقوق دولتی معادن به این بخش گفت: مطابق قانون معادن ۶۵ درصد حقوق دولتی آن باید به منظور کارهای زیرساختی به این بخش انتقال یابد و افزون بر آن ۱۵ درصد نیز از حقوق دولتی وصولی را به اعتبارات همان استان اضافه کند، به این ترتیب ۸۰ درصد به معادن باید مسترد شود اما بالاترین سهم تخصیصی در سال ۱۳۹۳ برابر با ۱۲ درصد بود و هیچگاه فراتر از این میزان امکانپذیر نشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وجوه جذب شده بابت حقوق دولتی صرف پرداخت اضافه کار نیروهای معادن نمی‌شود، بلکه در اجرای طرح‌های زیرساختی معادن مصرف می‌شود.
وی خطاب به شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در محل این نمایشگاه حاضر بودند، گفت: انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی از تخصیص منابع معادن برای عمران و نوسازی آن حمایت کند.
سرقینی درباره تسهیلات ۱۶۰ هزار میلیارد ریالی که از سوی نظام بانکی برای حمایت از تولید تخصیص می‌یابد، افزود: پیش از این در این فرم‌ها برای معدن جایگاه لازم نبود اما اکنون این نقیصه برطرف شده است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17618