پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: بهره‌وری به معنی استفاده بهینه از منابع قادر خواهد بود ما را در بحران‌ها حفظ کند و علاوه بر پایداری و مقاومت در شرایط نامساعد اقتصادی عامل رشد و بقای یک بنگاه اقتصادی موفق باشد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، محمود نوریان افزود: بهره‌وری نقش کلیدی در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه دارد و ارتقای آن درکشور نیازمند آگاهی فعالان اقتصادی و خواست و اراده برنامه ریزان و متولیان امور اقتصادی ازجمله مجلس و دولت است.
وی با اشاره به اینکه منافع کوتاه مدت و بلند مدت بهره‌وری همچون افزایش تولید، بهبود کیفیت، توسعه صادرات، افزایش رفاه عمومی، کاهش بیکاری و در کل بهبود شرایط کسب و کار بر هیچ کس پوشیده نیست، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه کشور، بر دو هدف کلی «شناسایی ذخایر معدنی در مناطق اولویت دار و ارتقای سهم معدن و صنایع معدنی در اقتصاد کشور» تاکید و راهبرد هایی چون، (( افزایش سرمایه‌گذاری جهت توسعه زیرساخت‌ها در حوزه اکتشافات و استخراج معدنی، ارتقای بهره‌‌وری، برداشت صیانتی از معادن با رعایت الزامات زیست‌محیطی، تکمیل زنجیره ارزش در معدن و صنایع معدنی و بهبود مستمر فضای کسب‌وکار )) ارائه شده است.
نوریان ادامه داد: از سویی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حوزه معدن و صنایع معدنی جایگاه دوم را در رشد تولید ناخالص ملی به خود اختصاص داده که این امر نشان از توان بخش معدن در اقتصاد ایران دارد. اما نباید تنها به ظرفیت‌ها دلخوش بود بلکه باید توجه داشت که آنچه موجب ارزش آفرینی و سود دهی در تولید می‌شود کاهش هزینه تولید و افزایش کیفیت با بهره گیری از نیروی انسانی کارآمد، بکار گیری روش‌های نوین و استفاده از فناوری مدرن است.
وی با اشاره به سند چشم‌انداز صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را هدف‌گذاری کرده است، تصریح کرد: باید در حدود ۱۳۵ میلیون تن سنگ آهن استخراج و از آن ۸/۱۴ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی، ۷۷ میلیون تن کنسانتره و ۷۲ میلیون تن گندله تولید کرد، در حالیکه هم‌اکنون میزان استخراج سنگ آهن در کشور ۴۰ میلیون تن، و تولید کنسانتره ۲۴ میلیون تن، گندله ۲۲ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۸ میلیون تن است.
نوریان با تاکید بر ضرورت برداشته شدن موانع توسعه در معادن گفت: طی چند سال اخیر مشکلاتی نظیر نبود دسترسی به فناوری‌های جدید در امر اکتشاف، استخراج و فرآوری. فرسودگی تجهیزات و در نتیجه افزایش هزینه‌های استخراج و فرآوری وجود دلالان بین‌المللی برای صدور محصول و تامین قطعات مورد نیاز معادن و صنایع معدنی و ممنوعیت داد‌و‌ستدهای مالی از طریق بانک‌های جهانی که همگی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی بود دشواری‌های بسیاری برای فعالان بخش معدن به‌وجود آورد.
مدیرعامل چادر ملو ادامه داد: از سوی دیگر نبود قوانین ثابت و یا عدم تعهد به قوانین موجود در بخش معدن موجب شده است که دولت هر از گاهی با صدور بخشنامه‌ای، تلاش کند حضور خود را نشان داده و حاکمیت خود را بر معادن اعمال کند. این موضوع نه تنها مشکلات جدید تری ایجاد می‌کند بلکه ًبه سرمایه‌گذار بخش خصوصی هشدار می‌دهد که ” ریسک سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران بسیار بالاست ” مانند تغییر نرخ محاسبه قیمت گندله و آهن اسفنجی که از ۲۳ به ۲۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان کاهش پیدا کرد و موجب ضرر و زیان تولید کنندگاه گندله و آهن اسفنجی شد و بازار سهام نیز واکنش منفی نسبت به این تصمیم نشان داد.
نوریان افزایش یکباره و پیش‌بینی نشده هزینه‌های تولید بدلیل افزایش هزینه‌های آب، برق و گاز و حمل‌ونقل و کاهش شدید قیمت‌های جهانی سنگ آهن را از دیگر مشکلات اعلام و تصریح کرد: درحال‌حاضر دریافت بهره مالکانه از دو معدن چادرملو و گل‌گهر ظالمانه و ناصحیح است و آنچه که باید همانند سایر معادن کشور پرداخت کنیم حقوق دولتی است نه بهره مالکانه چرا که به ناحق پروانه‌های بهره‌برداری چادرملو و گل گهر توسط دولت قبل سلب شد ه تا بهانه‌ای برای دریافت بهره مالکانه باشد در حالیکه مالک این معادن میلیون‌ها سهامداران فعال در بازار سرمایه هستند.
وی تصریح کرد: همه کشورهای دنیا چیزی به نام حقوق دولتی از معادن می‌گیرند که از گذشته در قانون معادن پیش‌بینی شده است و هر معدن با توجه به قیمت هایی که وزارت خانه هر ساله مشخص کرده، درصدهایی را برای حقوق دولتی پرداخت کرده است. این حقوق دولتی در کشورهای مختلف اعداد مختلفی دارد اما بهره مالکانه در هیچ جای دنیا وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در تشریح اقدامات مهم این شرکت در جهت افزایش بهره‌وری واحد‌های معدنی و صنعتی گفت: در چند سال اخیر با هدف حمایت از تولید‌کنندگان داخلی و قطع وابستگی به خارج، بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ قطعه صنعتی در دو مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو و گندله‌سازی اردکان بومی‌سازی شده است.
وی افزود: ما با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور همواره در پی اتکار به ظرفیت‌های داخلی بوده‌ایم و بر این اساس هر ساله توانسته‌ایم بخشی از نیاز خود را با همکاری صنعتگران خلاق در داخل کشور بومی‌سازی کنیم.
 نوریان گفت: همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی‌سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهانی در بخش‌های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته‌ایم ۶۰ تا ۷۰ درصد از پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی راه‌اندازی وعلاوه بر میلیون‌ها دلارصرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی کنیم.
مدیرعامل چادرملو با اشاره به بکار گیری روشی نوین در طرح فولاد ثامن اردکان گفت: در فناوری بکار رفته در طراحی و ساخت واحد یک میلیون تنی تولید فولاد و واحد یک میلیون و ۵۵۰ هزار تنی آهن اسفنجی در مجتمع گندله‌سازی اردکان علاوه بر افزایش ظرفیت اسمی، در مصرف برق ۳۰ درصد ودر مصرف آب ۴۳ درصد صرفه جویی می‌شود.
نوریان همچنین افزود: در سال گذشته با اجرای مدیریت صحیح ذخیره‌سازی و طرح عملیات تعمیرات تابستانی در مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو مبلغ ۹ میلیارد و۴۴۰ میلیون ریال در مصرف برق صرفه جویی اقتصادی شد.
مدیرعامل چادرملو با تاکید بر نقش نمایندگان مجلس در ساماندهی قوانین معادن که می‌تواند نقش غیر قابل انکاری در افزایش بهره‌وری داشته باشد، افزود: جامعه فعال در بخش معدن از نماینده‌های مجلس انتظار دارند که قوانین پویایی را وضع کنند تا موجب رونق بخش معادن و صنایع معدنی شود و دولت نیز تلاش کند موانع را از سر راه توسعه معادن بردارد تا توسعه اتفاق می‌افتد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17619