جهان صنعت: در همین حال قیمت نفت برنت نیز با ۲۶ سنت افزایش به ۸۷/۴۷ دلار در هر بشکه رسیده است که این به این معنی است که پس از کاهش ۲۴ سنتی در دوره گذشته، در این هفته دو درصد رشد داشته است.

نفت خام آمریکا نیز با افزایش ۱۰ سنتی به بشکه‌ای ۰۵/۴۶ دلار در هر بشکه رسیده است که این نشان‌دهنده افزایش یک درصدی قیمت آن است.

این در حالی است که کاهش ارزش دلار آمریکا، موجب پایین آمدن هزینه کشورهای وارد‌کننده نفت و نتیجه آن به افزایش تقاضا منجر می‌شود.

همچنین از دیگر دلایل افزایش بهای نفت در نخستین روز معاملات هفته جاری میلادی، آمار روبه رشد اقتصاد آمریکا و چین است.

بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تا اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی توازن مجدد به بازار عرضه و تقاضای نفت باز گردد اما همچنان خطرات ژئوپلتیکی باعث مبهم بودن این روند خواهد بود.
ریک اسپونر، تحلیلگر ارشد بازار در بازار‌های سی‌ام‌سی سیدنی اعلام کرد که «بازار از کودتای نافرجام ترکیه چشم‌پوشی می‌کند.»

وی همچنین افزود: «هیچ اخلالی در انتقال نفت و گاز از طریق کشتی ایجاد نشده است و چیزی تحت عنوان خطر کوتاه‌مدت بر عرضه‌ نفت وجود ندارد.»

بعد از چند ساعت بسته بودن تنگه بسفر در استانبول که حدود سه درصد از کل انتقال جهانی نفت و گاز عمدتا از بندر‌های دریای سیاه و منطقه خزر را تامین می‌کند، این تنگه روز شنبه بازگشایی شد. روز دوشنبه نیز قیمت دلار هم‌راستا با شماری از ارزهای دیگر سقوط کرد.

بعد از نجات یافتن از تجربه دو سال قیمت‌های پایین، تولیدکنندگان نفت در سال سوم به دنبال مقابله با سقوط قیمت‌ها هستند.

شرکت پتروشیمی لاردو اعلام کرد‌ بیش از دو میلیون بشکه از تولید سال ۲۰۱۷ خود را در این ماه معامله کرده است. حفاران نیز پیش‌بینی خود را از افت ۲۹ درصدی قیمت نفت در سال‌جاری افزایش داده‌اند.

پس از ثبت رکورد سال ۲۰۱۶ در اوایل ژوئن، قیمت نفت بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است و همین موضوع باعث شده نگرانی‌ها در مورد سقوط قیمتی دیگر در نیمه‌ دوم سال ۲۰۱۶ افزایش یابد.

در ماه جولای سال گذشته نیز قیمت نفت روند نزولی خود را آغاز کرد و تا پایان سال ۲۱ درصد افت قیمت داشت. چشم‌انداز تکرار این حادثه باعث شده تا حفاران هرکاری را برای افزایش نقدینگی انجام دهند.

استیفن شورک، رییس گروه شورک اعلام کرد: «تولیدکنندگان با پیش‌فروش محصولات خود به دنبال فرار از سقوط مجدد هستند.»

فروش تضمینی به یک شاهراه نقدی حیاتی برای شرکت‌هایی تبدیل شده که قصد نجات در برابر رقبای خود دارند. از آغاز سال ۲۰۱۵، ۸۵ تولید‌کننده نفت و گاز آمریکای شمالی ورشکسته‌ شده‌اند.

حفاران همچنین از رشد بازارهای سرمایه سود می‌برند. تولیدکنندگان نفت و گاز آمریکا در حال فروش سهام خود با سرعت بالایی هستند و از پول به‌دست آمده از این طریق برای بازپرداخت بدهی خود یا خرید چشم‌انداز نفت و گاز استفاده کرده و به این وسیله طرف دارایی ترازنامه خود را تقویت می‌کنند.

بر اساس آمار بلومبرگ، در سال‌جاری، شرکت‌های نفت و گاز آمریکا بیش از ۱۶ میلیارد دلار در بازار سهام رشد داشته‌اند. جان کیلداف، تحلیلگر شرکت سرمای اگین اعلام کرد: «شرکت‌های نفتی به دنبال تولید نقدینگی به منظور زنده‌ماندن و یک روز مبارزه بیشتر هستند. تولیدکنندگان می‌دانند که بازار نفت هنوز از رده خارج نشده است.»

اگر امسال همانند دو سال گذشته باشد،‌ تولیدکنندگان از افزایش تامین مالی خود خرسند خواهند بود. قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۸ درصد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ در حدود ۴۹ درصد سقوط کرد. در حال حاضر نشانه‌هایی از بازگشت عرضه مازاد به بازارهای نفت خام وجود دارد که این موضوع در حال کم‌کردن تقاضای نفت خام است.

بر اساس آمار بلومبرگ، موجودی بنزین در چند هفته گذشته دست‌کم در پنج نفتکش نیویورک به شدت افزایش یافته است. در هفته منتهی به هشتم جولای، موجودی بنزین آمریکا با رشدی ۵/۰ درصدی به ۱/۲۴۰ میلیون بشکه رسیده است.

شورک اعلام کرد فصل اوج رانندگی در آمریکا نیز در کاهش موجودی ذخایر بنزین ناکام بوده است و باعث شده قیمت به زیر بشکه‌ای ۴۰ دلار برسد. با وجود تقاضای قوی، میزان عرضه از تقاضا بیشتر بوده است.

ریاض آماده واکنش به تحولات بازار

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان افزود: عربستان همیشه به عرضه و تقاضای بازار نفت واکنش نشان داده و به بررسی هرگونه تحول در بازارهای نفت خام ادامه می‌دهد.

به گفته وی، توافقنامه‌های نهایی با سرمایه‌گذاران در مجتمع عظیم تعمیر و ساخت کشتی متعلق به شرکت دولتی سعودی آرامکو که در راس الخیر در سواحل شرقی این کشور ساخته می‌شود، در چند هفته یا ماه آینده، امضا خواهد شد.

قرار است این مجتمع تا سال ٢٠٢١ میلادی به طور کامل عملیاتی شود.

به گزارش رویترز شرکت‌های لمپرل، آرامکو، ملی کشتیرانی عربستان سعودی (بحری) و صنایع سنگین هیوندای در سال‌جاری میلادی (٢٠١۶) یک توافقنامه همکاری و مشارکت بالقوه در‌باره احداث این تاسیسات، امضا کردند.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-120142.html