هر چند فاصله قیمت کالاهای صادراتی از ایران و وارداتی به ایران بسیار قابل ملاحظه است اما بررسی ها نشان می دهد روند افزایشی قیمت کالاهای صادراتی از ایران با تشدید تحریم های غربی علیه کشور متوقف و قیمت اقلامی که از ایران به بازارهای جهانی عرضه می شدند، کاهش یافت .

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی‌ها نشان می دهد قیمت هر تن کالای صادراتی از ایران در سال ۱۳۹۰ در حدود ۵۰۹ دلار بوده است که این رقم در سال پس از آن ، با تشدید تحریم‌های غربی به ۴۶۶ و در سال ۱۳۹۲ به ۳۸۹ دلار کاهش یافته است .

 قیمت کالاهای صادراتی از ایران در بهترین شرایط نیز یک سوم قیمت کالاهای وارداتی به ایران بوده است . این بدان معناست که صادرات غیر نفتی ایران نیز از ارزش افزوده پایینی برخوردار است و همان طور که آمارهای گمرک نشان می دهد بخش مهمی از این اقلام را گازهای همراه نفت و مواد خام معدنی و … تشکیل می دهد .

 با این حال بالاترین قیمت کالاهای صادر شده از ایران به سال ۱۳۹۰ ، یعنی سال پیش از تحریم ها بازنمی‌گردد . در این سال قیمت هر تن کالای صادراتی از ایران ۵۰۹ دلار برآورد شده است ، در حالی که در سال ۱۳۸۷ بانک مرکزی قیمت هر تن کالای صادراتی از کشور را در حدود ۵۵۱ دلار تخمین زده است .

 این رقم ، بالاترین قیمت کالاهای صادراتی از کشور طی دو دهه اخیر محسوب می شود و ایران حتی در بهترین سال های رشد درآمد نفتی و بهبود وضعیت اقتصادی از منظر تامین نقدینگی نتوانست این رقم را در کارنامه خود تکرار کند .

 دوری از خام فروشی و تلاش برای افزایش ارزش افزوده کالاهای صادراتی از ایران سال هاست که در راهبردهای تجارت خارجی ایران جای دارد .

 آخرین برآوردها نشان می دهد متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی از ایران در سال گذشته حدود ۴۶۸ تن بوده است که نسبت به سال پیش از آن افزایشی اندک را نشان می دهد . رکود حاکم بر اقتصاد ایران از یک سو و تحریم های سفت و سخت علیه ایران از سوی دیگر سبب شده است بازارهای صادراتی ایران تحلیل برود هر چند پس از برجام این امیدواری وجود دارد که ایران بتواند سرزمین های از دست داده تجاری خود را باز پس گیرد .

 نمودار زیر قیمت هر تن کالای صادراتی از ایران طی سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۴ را نشان می دهد

 

منبع خبر: http://www.eghtesadonline.com/fa/content/136267