به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاعات دقیقی از قطع یارانه اقشار پردرآمد منتشر نکرده اما این اطلاعیه نشان می‌دهد که حذف یارانه پردرآمدها که سال گذشته تا حدود ۳میلیون نفر پیش رفت، از سر گرفته شده است. خبرگزاری فارس اعلام کرده است که طبق اطلاعات به‌دست آمده، در این نوبت یارانه ۲۰۰هزار نفر قطع شده است.
طبق تکلیف قانون بودجه سال‌جاری، دولت باید عملیات قطع یارانه پردرآمدها را طبق دستورالعمل تعیین شده از سوی نمایندگان مجلس آغاز کند. طی ۳ماه گذشته از سال‌جاری خبری در مورد حذف یارانه پردرآمدها منتشر نشد تا گمانه‌زنی‌ها از توقف رویه سال گذشته در حذف تدریجی یارانه پردرآمدها در سال‌جاری حکایت داشته باشد.
فرایند جدید برای قطع یارانه ۳دهک بالای جامعه که جمعیت ۲۴میلیون نفری را شامل می‌شود، از تیرماه برای دولت لازم‌الاجرا شده است. بر همین اساس به‌نظر می‌رسد فرایند حذف یارانه پردرآمدها آغاز شده است چراکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه‌ای درخصوص نحوه ثبت اعتراض حذف‌شدگان از یارانه نقدی اعلام کرد: «آن دسته از خانوارهایی که یارانه آنها در تیرماه سال‌جاری حذف شده است درصورت تمایل به ثبت اعتراض خود از روز چهارشنبه ۳۰تیرماه ۱۳۹۵صرفا به سامانهwww.yaraneh10.ir مراجعه کنند.»

حذف طبق مصوبه مجلس
روز گذشته برخی خبرهای غیررسمی مطرح شد که از پرداخت یارانه تنها به ‌مددجویان کمیته امداد و بهزیستی حکایت داشت که از سوی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکذیب شد. سیداحمد‌میدری به فارس گفت: پرداخت یارانه نقدی تنها به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی صحت ندارد‌ و تکذیب می‌شود. در این زمینه مطرح شد که طبق مصوبه مجلس یارانه همه مردم غیراز خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، خانوارهای آسیب پذیر و افرادی که بیماران لاعلاج در خانواده خود دارند، حذف می‌شود‌. این‌پیام در حالی ارسال شده که‌ چنین چیزی صحت ندارد. معاون امور رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یارانه نقدی همچنان به حساب نیازمندان واریز می‌شود اما طبق مصوبه مجلس در حال حذف برخی سرپرستان غیرنیازمند هستیم‌که مشمول قضات، پزشکان، اعضای هیأت علمی، وکلا و… هستند.
در این حال یک عضو کمیسیون صنعت مجلس با بیان اینکه دولت براساس تبصره۱۴ قانون بودجه سال۹۵ فقط می‌تواند یارانه ۶ گروه پردرآمد که مجلس آنها را مشخص کرده است حذف کند، گفت: اگر غیر از این گروه‌ها حذفی صورت گیرد غیرقانونی است. حمیدرضا فولادگر به تسنیم گفت: دولت باید گزارش چگونگی نحوه حذف یارانه افراد را به مجلس بدهد تا مجلس در این رابطه با بررسی این گزارش تصمیم خود را مبنی بر عملکرد مثبت یا منفی دولت برای حذف یارانه‌‌بگیران اعلام کند.

مصوبه مجلس چه می‌گوید؟
طبق مصوبه مجلس دولت باید یارانه سرپرستان خانواری که در سال بیش از ۳۵میلیون تومان درآمد دارند را قطع کند. بر این اساس ۶ گروه از سوی مجلس تعیین شده‌اند که مشمول حذف از لیست یارانه بگیران هستند. دولت به تازگی در لایحه اصلاحیه بودجه خواستار آن شده که یک بند الحاقی از تبصره یارانه‌ای حذف شود. طبق این بند پرداخت یارانه به گروه‌های ۳دهک بالا از تیرماه، تصرف در اموال عمومی و جرم است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چند روز پیش در گردهمایی تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و نهادهای اجتماعی استان آذربایجان شرقی گفت: «‌من مسئول حذف یارانه‌ها هستم، برخی‌ها به‌غلط یارانه را به همه دادند، عده‌ای که نیاز نداشتند دریافت کردند و امروز که می‌خواهیم یارانه غیرمنطقی را حذف کنیم، در آستانه انتخابات آن را به «دولت یارانه حذف کن» تعبیر می‌کنند.» این اظهارات نشان می‌دهد که قطع یارانه ۲۴میلیون نفر براساس تکلیف قانون بودجه سال‌جاری بعید به‌نظر می‌رسد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166353/پردرآمدها-از-قطار-یارانه-جا-ماندند