عملکرد سیستم مصرف هوا است که اجازه می دهد هوا به موتور خودرو وارد شود زیرا اکسیژن در هوا یکی از مواد لازم برای فرآیند احتراق موتور است. سیستم مصرف هوا خوب اجازه می دهد هوای پاک و مستمر به داخل موتور وارد شود، در نتیجه قدرت بیشترو مسافت پیموده شده و با فشار کمتر به موتور اتفاق خواهد افتاد.

سیستم مصرف هوا خودرو های مدرن دارای سه قسمت اصلی:

    فیلتر هوا
    سنسور جریان توده
    بدنه دریچه گاز

            در واقع به طور کل در پشت جلو پنجره مشبک خودرو، سیستم مکش هوا ، هوا را از طریق یک لوله پلاستیکی بلند به فیلتر هوا می رساند، و فیلتر هوا با تصفیه هوا و جلوگیری از گرد و غبار هوا، آن را به داخل موتور خودرو می رساند. و به این وسیله هوای مورد نیاز برای احتراق موتور فراهم می شود.

 

فیلتر هوا

            فیلتر هوا ، بخش مهمی از سیستم مصرف هوای یک ماشین است، دلیل آن است که از طریق فیلتر هوا می باشد که موتور به اصطلاح  “نفس” می کشد. پس باید برای تامین هوای مناسب برای تنفس موتور دقت ویژه ای به فیلتر هوا داشته باشیم.

            موتور نیاز به یک مخلوط دقیق سوخت و هوا به منظور احتراق برای حرکت نیاز دارد، و با توجه به اینکه این هوا نباید هیچ آلودگی در خود داشته باشد وظیفه فیلتر هوا که یک مانع برای جلوگیری از گرد و غبار می باشد، بسیار مهم و حیاتی می باشد. کار فیلتر هوا ، فیلتر کردن خاک و سایر ذرات خارجی در هوا برای جلوگیری از ورود به سیستم و احتمالا آسیب رساندن به موتور می باشد.

            فیلتر هوا معمولا در راه جریان هوا به مجمع سوپاپ دریچه گاز و منیفولد ورودی واقع شده است و وظیفه تصفیه هوای وارد شده به این قسمت ها را بر عهده دارد.

 

سنسور جریان توده

            سنسور جریان هوا برای پیدا کردن توده هوای وارد شده به موتور برای احتراق داخلی استفاده می شود.

دو نوع رایج سنسور در سیستم هوا عبارتند از:

۱- متر پره؛

۲- سیم داغ.

 

            نوع پره دارای فلپ است که توسط هوا ورودی تحت فشار قرار دارد.هوا در فلپ پشتیبان تحت فشار قرار دادند. همچنین یک پره دوم پشت یک فلپ است که یک سیم داغ با استفاده از یک سری مقاومت الکتریکی کار احتراق را با استفاده از هوا ایجاد می نماید.

 

بدنه دریچه گاز

            دریچه گاز قسمت مهمی از سیستم هوای خودرو می باشد برای اینکه بعد از انجام فشار پا بر روی پدال گاز این دریچه باز می شود و هوا و گاز که برای احتراق موتور نیاز می باشد وارد پیستون می شود و به وسیله سسنور ها جرقه لازم جهت احتراق اتفاق می افتد.

            بدنه دریچه گاز است که معمولا در بین منیفولد و جعبه فیلتر هوا  ورودی قرار دارد.

            با توجه به توضیحاتی که در مورد سیستم مصرف هوای خودرو برای شما در این مقاله آوردیم، حتما با وظیفه مهم فیلتر هوا آشنا شده اید، پس در خرید فیلتر هوا و همچنین تولید فیلتر هوا باید تمام موارد کیفیت را حتما رعایت فرمایید.

رابط هواکش رنو 5

 

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-119381.html