به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، لیر واحد پول ترکیه با بی‌سابقه‌ترین ریزش در طول هشت سال گذشته مواجه شد و در آن سو بهای طلا و نفت در بازارهای بین‌المللی با رشد مواجه شد تا نشان دهد که سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی دنیا بر خلاف سرمایه‌گذاران ایرانی در وحشت به خاطر تحولات روی داده و آینده بازارهای مالی به سر می‌برند. بر اساس گزارش رویترز، در پایان معاملات روز جمعه شاخص صنعتی داوو جونز به دلیل آمارهای اقتصادی خوب آمریکا و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار‌ رکورد زد اما پس از انتشار خبر وقوع کودتا در ترکیه، میزان این شاخص در معاملات الکترونیک کاهش یافت. بر اساس این گزارش‌ها، بازده اوراق خزانه آمریکا و ارزش لیر ترکیه کاهش یافت اما قیمت طلا بالا رفت. برایان جاکوبسن، استراتژیست ارشد سبد دارایی در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری «ولز فارگو» آمریکا گفت: این تغییرات را می‌توان استاندارد چنین موقعیت‌هایی توصیف کرد. وی ادامه داد: اینکه شرایط بازار چگونه خواهد بود، بستگی به پیامدهای این رویداد زمانی که بازارها دوشنبه آینده دوباره باز می‌شوند، دارد. ارزش سهام یک صندوق سرمایه‌گذاری اوراق بهادار که در بازار سهام ترکیه نیز سرمایه‌گذاری می‌کند، پس از وقوع کودتای نافرجام در ترکیه به شدت کاهش یافت و ۶ واحد کاهش شاخص را تجربه کرد. شاخص SP500 که تغییرات سهام ۵۰۰ شرکت برتر آمریکا را ثبت می‌کند نیز پس از وقوع کودتای نافرجام ترکیه روز جمعه در معاملات الکترونیکی آتی با ۶۵/۰ درصد افت شاخص، کمترین سطح خود در روز گذشته را تجربه کرد. جاکوبسن اضافه کرد: فکر نمی‌کنم این کودتا به دیگر کشورها سرایت کند. این رویداد مانند بهار عربی سال ۲۰۱۱ که نوعی اعتراض ضد‌دولتی برای اصلاحات دموکراتیک بود، نیست؛ این مساله‌ای است که خاص خود ترکیه است. روز جمعه پس از وقوع کودتای نافرجام ترکیه، شاخص‌های داوو جونز، SP500 و نزدک به ترتیب ۲۱۰ و ۵/۴ واحد افت شاخص را تجربه کردند. میزان شاخص صنعتی داوو جونز با ۰۵/۰ درصد کاهش به ۱۸ هزار و ۵۱۶ شاخص ۵۰۰ SP با ۰۹/۰ درصد کاهش به ۷۴/۲۱۶۱ و شاخص نزدک با ۰۹/۰ درصد کاهش به ۵۹/۵۰۲۹ رسید. دولت ترکیه اعلام کرده که کودتای سحرگاه شنبه گروهی از نظامیان به شکست انجامیده و کنترل کشورش را در دست دارد.

افت بورس‌های اروپا
به گزارش جهان صنعت،در همین حال شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن در پایان معاملات روز جمعه هفته گذشته، همزمان با بالا رفتن قیمت نفت خام برنت دریای شمال، افزایش یافت.  ارزش شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن که در آن در هر روز کاری سهام ۱۰۰ شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزشگذاری و خریدوفروش می‌شود در بعد از ظهر روز جمعه با افزایش ۲۲/۰ درصدی مواجه شد. شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن‌ با ۱۴ واحد افزایش‌ به ۶ هزار ۶۶۹ واحد رسید. اما شاخص سهام بورس فوتسی ۲۵۰ لندن با کاهش ۳۶/۰ درصدی مواجه بود و با ۶۰ واحد کاهش‌ به ۱۶هزار و ۷۲۷ واحد رسید. در همین حال شاخص سایر بورس‌های اروپایی نیز، روز جمعه روند کاهشی داشتند. در پایان معاملات روز جمعه، ارزش شاخص سهام دکس در بازار بورس فرانکفورت آلمان ۰۱/۰ درصد، شاخص سهام کک چهل در بازار بورس فرانسه ۴۱/۰ درصد و شاخص بازار بورس اسپانیا موسوم به آیبکس ۲۵/۰ درصد کاهش یافتند به گفته تحلیلگران، کاهش سهام بورس‌های اروپایی به طور عمده ناشی از آثار روانی حمله تروریستی شامگاه پنجشنبه در نیس فرانسه بوده است. پوند انگلیس نیز عصر روز جمعه، در برابر دلار آمریکا با یک درصد کاهش، در مقابل ۳۲۰۸/۱ دلار و همچنین با ۵۲/۰ درصد کاهش در مقابل یورو، در برابر ۱۹۳۹/۱ یورو معامله شد. در همین حال هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو‌سوم نفت‌های جهان از جمله نفت اوپک، بر اساس آن قیمت‌گذاری می‌شوند، روز جمعه در بازار لندن، با حدود ۱۸ سنت افزایش به ۵۵/۴۷ دلار رسید. به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا، وست‌تگزاس اینترمدییت (WTI) نیز روز جمعه با ۲۷ سنت افزایش به ۹۵/۴۵ دلار رسید.

واکنش معکوس طلا
افزون بر این پس از رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و رشد بهای طلا طی هفته‌های اخیر، این بار نوبت به کودتای نافرجام ترکیه رسید تا بار دیگر بهای طلا صعودی شود. به گزارش پایگاه خبری بورس کالا، در حالی‌ که قیمت طلا تا آخرین لحظات مبادلات روز جمعه رو به کاهش بود و انتظار می‌رفت قیمت این فلز زرد برای نخستین بار در دو ماه اخیر با کاهش روبه‌رو شود، اعلام کودتای نظامی در ترکیه موجب شد قیمت طلا بار دیگر با افزایش نسبی روبه‌رو شود. پس از آنکه بن علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد ارتش قصد سرنگونی دولت را داشته‌، قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش نسبی روبه‌رو شده است. بر اساس این گزارش قیمت طلا که در آخرین لحظات مبادلات روز جمعه به ۱۳۲۸ دلار رسیده بود، پس از اظهارات نخست وزیر ترکیه با افزایش همراه شد و با رشد ۲۳/۰ درصدی به بیش از ۱۳۳۷ دلار رسیده است. قیمت طلا روز جمعه برای لحظاتی به کمتر از ۱۳۲۲ دلار نیز رسیده بود. تحلیلگران موسسه سرمایه‌گذاری بی‌ام‌او تاکید کردند که اعلام خبر کودتای نظامی در ترکیه موجب افزایش ۱۰ دلاری قیمت جهانی طلا شده است. این موسسه سرمایه‌گذاری افزود: طی سال‌های اخیر طلا پوششی مطمئن در برابر تحولات سیاسی نبوده است ولی به نظر می‌رسد اگر بی‌ثباتی در سایر کشورهای منطقه ادامه یابد، این وضعیت تغییر کند و طلا بار دیگر به پوشش مطمئنی در برابر تحولات و نااطمینانی‌های سیاسی تبدیل شود. پیش از این اخبار مربوط به حادثه تروریستی در شهر نیس فرانسه نتوانسته بود تاثیر چندانی بر قیمت طلا داشته باشد. پنجشنبه‌شب راننده یک کامیون با سرعت بالا خود را به جمعیتی کوبید که از جشن روز ملی فرانسه در حال بازگشت بودند. در این حادثه تروریستی حداقل ۸۵ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند. تصمیم غیر‌منتظره بانک مرکزی انگلیس در عدم تغییر نرخ بهره در نشست اخیر خود نیز تاثیر زیادی بر کاهش قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر داشته است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/166251/سقوط-بورس‌های-جهان-در-پی-کودتا