به این ترتیب حقوق های کارگری هر سال آب می رود و قدرت خرید حداقل حقوق کاهش می یابد. بر این اساس فردی که تامین مالی یک خانواده کارگری را بر عهده دارد باید علاوه بر کار معمول روزانه به فکر پیدا کردن کار دوم باشد. بسیاری از کارگران به دلیل شرایط خاص کار اول خود و محدودیت های زمانی و حرفه ای امکان ورود به شغل دوم را ندارند.

اما هستند مشاغلی که پیچیدگی شغل های معمول را ندارند و به لحاظ شرایط زمانی و مکانی انعطاف پذیر هستند. این مشاغل با وجود داشتن درآمد مناسب به نوعی سرگرمی محسوب می شوند و کارگری که از یک کار سخت روزانه آمده است شاید به راحتی بتواند برای تامین معاش خانواده خود به آن ورود کند.

در ادامه به برخی از این مشاغل اشاره شده است:

* ملک یابی (واسطه گری در ملک و املاک)

می توانیم با پیدا کردن آپارتمان‌های اجاره ای و یا فروشی از طریق بنگاهها، روزنامه ها و … برای افراد جویای منزل قدمی برداشته باشیم.

*پرستاری کودک

افراد پر مشغله همیشه به دنبال پرستار خوب برای کودک خود هستند. این راه کمی دشوار ولی پر درآمد است.

*خطاطی و طراحی

خطاطی برای کارتهای عروسی، عزا و مراسم مختلف . همچنین می توان سفارش طراحی لوگو گرفت و با خلاقیت خود بازی کرد.

*انجام خدمات شخصی افراد

بسیاری از مردم (بخصوص تجار) حتی فرصت بیرون آمدن از منزل خود را در ساعات روز ندارند. می توان امور بانکی، سفارشات، رسیدگی به مطالبات و … را در قبال گرو گذاشتن یک ضمانت برایشان انجام داد.

*باربری با اتومبیل

این کار فقط با وانت ممکن است. هستند افرادی که در کنار خیابان ساعت‌ها منتظر وانت می ایستند.

*تولید صیفی جات در منزل

با داشتن یک حیات کوچک و کمی دقت و حوصله می توان انواع سبزیجات و صیفی جات از جمله گوجه فرنگی و خیار و بادمجان و … را در منزل چه در زمستان و چه در تابستان به عمل آورد و آنها را فروخت.

*آموزش موسیقی

اگر شما در نواختن یک نوع ساز مهارت دارید، میتوانید آنرا به دیگران اموزش داده و علاوه بر پیشرفت خود، درآمد ناچیزی هم داشته باشید.

*آچار فرانسه منزل

می توان با مقداری ابزار امور برق یا نصب کولر و یا راه اندازی شوفاژ را به عهده گرفت. بسیاری از مردم به افرادی نیاز دارند تا پیچ جالباسی منزل آنها را ببندند! در ایام تابستان هم “نصب و سرویس کولر” مشتری بسیاری دارد.

*وب هاستینگ، فروش فضای اینترنی

این کار کمی تخصص در اینترنت نیاز دارد ولی کار پر درآمدی محسوب می شود اما نکته مهم در این شغل این است که فرد با سایت معتبر همکاری کند.

*باغبانی

شغلی پر درآمد در ایام تابستان است که باعث باز شدن روحیه و آشنا شدن با خانواده های مثبت نظر می شود. ابزار لازم هم یک عدد بیلچه، یک عدد قیچی باغبانی، و در صورت نیاز یک عدد اره درختی.

*طراحی و فروش زمینه های وبلاگ و وبسایت : با کمی وقت گذاشتن، می توان طراحی های فوق العاده ای پدید آورد. همچنین نرم افزار هایی این امور را انجام می دهند.

*پشتیبانی و انجام امور کامپیوتری

کتاب‌های الکترونیک امروزه کاربردهای بسیاری دارند. حتی بسیاری از کتابهایی که در بازار عرضه نمی شود و یا فروش آن تمام شده است را می توان در اینترنت یافت.

* بازاریابی

این کار که ید طولایی در میان شغل دومی ها دارد خود نوعی شغل اول حساب شده و در صورت داشتن پشتکار می تواند درآمد بسیاری داشته باشد.

*ساخت صنایع دستی

از جمله می توان به انواع گلدوزی، بافتنی، سبدبافی، کاربا چوب، کنده کاری، رنگ آمیزی و… اشاره کرد.

*آرایگشری در منزل

می توان در منزل همه کارهای یک آرایشگاه را انجام داد. البته کمی هنر و طرافت نیاز دارد. همچنین یک دوره آموزش آرایشگری بخصوص برای بانوان.

*رزومه نویسی

این هم که دغدغۀ بسیاری از افراد جویای کار است که رزومه نویسی را یاد نداشته و یا اصلا نمی دانند رزومه نویسی چیست.

*تعمیر اسباب بازیهای خراب

این کار نه تخصص می خواهد و نه ابزار زیاد. بسیاری از اسباب بازی ها به دلیل ضربه خوردن و عدم استفاده درست توسط بچه ها با قطع یک سیم معمولی از کار می افتند. همچنین با تعویض یک آرمیچر کوچک می توان یک آدم آهنی بزرگ را نجات داد!

*ساخت عروسک

با تهیه مواد اولیه عروسک سازی، یک کارخانه عروسک سازی را در منزل میتوان برپا کرد.

*بازسازی تصاویر قدیمی

این کار که این روزها دیگر از دست هر آماتوری بر می آید، کاری وقت گیر و در عین حال درآمدزاست. بسیاری از مردم برای تصاویر قدیمی خود ارزشی بیشتر از تصاویر جدید قائلند.

* تایپ متون مختلف

بهترین کار برای خانم‌های خانه دار است که از وقت خود نهایت استفاده را ببرند. پس از یک یا دوهفته سرعت دست تا ۱ صفحه در دقیقه افزایش خواهد یافت.

به گزارش تسنیم، بسیاری از این مشاغل علاوه بر پُرکردن اوقات فراغت می‌توانند موجب کاهش هزینه های زندگی و افزایش قدرت خرید خانواده شوند.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/166002/۲۰-کار-بی-دردسر-برای-شغل-دومی‌ها