مدیرعامل ذوب آهن اصفهان پروژه ریل را مهمترین اولویت کنونی ذوب آهن دانست و گفت : فعالیت های اجرایی این پروژه پایان یافته و تولید بزودی آغاز می شود .
احمد صادقی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر قراردادی با راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای تحویل ۴۰ هزار تن ریل U33 داریم که البته  ذوب آهن توان تولید ریل UIC60  جهت قطارهای پرسرعت را دارد . اما برای پاسخ به سفارش راه آهن ، تمهیدات لازم برای تولید ریل U33 را هم فراهم کردیم .
وی ادامه داد : کارگاه تولید ریل این شرکت تا پایان سال قادر به تولید ۲۰۰ هزار تن ریل است و راه آهن جمهوری اسلامی نیز بیش از این مقدار به ریل نیاز ندارد و نیازی به واردات این محصول نیست .
صادقی تصریح کرد : این پروژه با سرمایه ذوب آهن ساخته شده و بازدهی آن بسیار مهم است بنابراین برای محصولات ریلی ، تنها به راه آهن محدود نیستیم و برای مترو و همچنین صادرات نیز بازاریابی انجام داده ایم.
مدیرعامل ذوب آهن به سایر پروژه های این شرکت اشاره کرد و گفت : یکی از مهمترین بخش های طرح توازن ذوب آهن مربوط به فولاد سازی است که جهت افزایش ظرفیت تولید در این بخش ،‌ ایستگاه ریخته گری شماره ۵ بزودی افتتاح می شود. با افتتاح این ایستگاه یک میلیون تن به ظرفیت تولید شمش ذوب آهن اضافه شده و به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال می رسد . ضمن اینکه امکان تولید انواع شمش با توجه به نیازهای کنونی و آتی این شرکت فراهم می شود.
صادقی در خصوص بازار محصولات فولادی گفت : بازار فولاد ایران وابسته به بازار بین المللی است و به تازگی شاهد رونق نسبی در بازارهای بین المللی هستیم . ضمن اینکه فعالیت های آنتی دامپینگ نیز در سطح جهانی دنبال می شود و در خود کشور چین نیز دولت حمایت از صادرات محصولات فولادی را کاهش داده و قیمت های صادراتی محصولات چین نیز افزایش یافته است . اما مسئله اصلی ، رونق اقتصادی در داخل کشور و به ویژه صنعت ساختمان است . در شرایط رونق ، میزان تولید از مصرف کمتر است اما در حالت رکود فعلی ، عرضه از تقاضا بیشتر است . خوشبختانه اقدامات خوبی در صنعت ساختمان صورت گرفته اما بعید است شاهد تحولی زیاد در تقاضای محصولات فولادی باشیم اما بتدریج شرایط بهتر خواهد شد .
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تصریح کرد : در شرایط کنونی ، تولید کنندگان فولاد ،  باید استراتژی هایی اتخاذ کنند تا شرایط بازار از آنچه هست نابسامان تر نشود و این امر به خوبی در انجمن تولید کنندگان فولاد دنبال می شود .
صادقی ، صادرات را یکی دیگر از استراتژی های مهم ذوب آهن در شرایط فعلی معرفی کرد و گفت : در امر صادرات ، دو محور مهم را دنبال می کنیم . یکی توسعه دامنه صادرات به کشورهای اروپایی ، آمریکایی و آفریقایی است که به تدریج صورت می گیرد و در مورد اروپا تا حدود زیادی ، صادرات قطعی شده است در حالی که در گذشته به کشورهای اطراف محدود بود . محور دوم ، توجه به صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر است .
مدیرعامل ذوب آهن ابراز امیدواری کرد که با مجموعه فعالیت هایی که در ذوب آهن در حال انجام است ، تا پایان امسال شاهد شرایط بهتری برای این شرکت باشیم .

 

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=17592