پایگاه خبری معدن نیوز- موسسه تحقیقاتی مشهور CRU به عنوان بزرگترین تحلیل گر مستقل تجاری در جهان، در تازه‌ترین گزارش خود به ارائه وضعیت صنعت مس ایران و چند کشور دیگر پرداخته و از احتمال وجود ذخایر بزرگ و ناشناخته مس در ایران خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، در حالی که ایران و چین به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی از سال‌ها پیش به توسعه معدنکاری و افزایش تولید روی آورده اند اما افغانستان و پاکستان با وجود داشتن ظرفیت‌های قوی در بخش معدنکاری به علت نداشتن ثبات سیاسی، توسعه ای در این حوزه نداشته اند و کشور ترکیه در عین اینکه از ذخایر خوبی برخوردار است اما بهره برداری کمی از ذخایر خود داشته است.
CRU در این گزارش تولید مس فعلی ایران را حدود ۲۲۰ هزار تن مس اعلام کرده است که این مقدار توسط شرکت ملی صنایع مس ایران از دو معدن سونگون و سرچشمه تولید می‌شود. این گزارش پیش بینی می کند که احتمالا در ایران ذخایر بزرگ دیگری وجود دارد که ممکن است زیر پوشش رسوبی ضخیم پنهان شده‌اند که موقعیت‌یابی آنان نیازمند تکنیک‌های زمین‌شناسی مدرن است و به وسیله تکنیک‌های مدرن ژئوفیزیک می توان به آن‌ها نفوذ کرد.
بر پایه این گزارش تولید مس در ترکیه هم‌اکنون در مقیاس نسبتا کوچکی و برابر با سالانه ۱۰۰ هزار تن درحال انجام است. به نظر می رسد ثبات سیاسی نسبی در این کشور تمایلات برای اکتشاف را افزایش داده است و در حال حاضر بیش از ۲۰ پروژه اکتشاف در پایگاه داده پروژه‌های CRU موجود است که متعلق به شرکت‌های معدنکاری نوپا، متوسط و بزرگ در ترکیه است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12835