پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در دوران پسا تحریم و لغو تحریم‏ها با یک برنامه‏ریزی مدون و کارآمد اقتصادی می‌توانیم نقش واقعی خود را در عرصه جهانی ارتقا بخشیم.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، علی اشر افخمی که در جمع اعضای اتاق ایران و ایتالیا سخن گفت افزود: امروز برای برای کسانی که بخواهند در ایران سرمایه‏گذاری کنند و یا فعالان اقتصادی که تصمیم به تشکیل تیم کاری بین‏المللی داشته باشند نگاه خاصی به وضعیت فضای کسب و کار در ایران، چگونگی تامین مالی پروژه‏ها، میزان ریسک سرمایه‏گذاری و بهترین روش مدیریت آن، فرصت‏های اقتصادی پیش رو، نوع رقابت داخلی و در کل چرایی سرمایه‏گذاری در ایران خواهند داشت.
وی تصریح کرد: امیدوار هستیم در ماه‏های پیش رو با اجرایی شدن برجام و خروج از دوران تحریم این وضعیت باز هم بهبود یابد. در پسا تحریم با آغاز فعالیت مجدد سوئیفت، نقل و انتقال‏های مالی آسان‏تر و ارزان‏تر خواهد بود و این تسهیل می‏تواند در ترغیب سرمایه‏گذاران خارجی موثر باشد.
وی در زمینه توانمندی ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه‏ای افزود: اکتشافات جدید گازی که مارا از رتبه دوم جهانی به جایگاه اول در زمینه یاد شده سوق داده می‏تواند در شکل‏گیری ارتباط با سرمایه‏گذاران خارجی بسیار موثر باشد و ایران شریک کاری خوبی در زمینه انرژی برای آن‏ها خواهد بود.
افخمی تاکید کرد: از سوی دیگر موقعیت خاص ایران در همجواری با کشور‌های CIS، خاور میانه و شمال افریقا می‏تواند ایران را به یک هاب و کریدوری برای بازارهای منطقه تبدیل کند. هر چند که در سال‌های گذشته بسیار از این موضوع عقب افتاده‏ایم اما در پسا تحریم امکان جبران آن وجود دارد. بنابراین در دوران پسا تحریم سوالاتی وجود دارد که پاسخ به آنها می‏تواند در پیش‏بینی وضعیت آینده کمک حال ما باشد.
افخمی با نگاه فرا تسهیلاتی بانک صنعت ومعدن به پروژه‏ها افزود: به عنوان یک بانک توسعه‏ای به صرف دریافت وثیقه و اعطای وام تکیه نکرده‏ایم و اعتقاد داریم مشاوره در سرمایه‏گذاری، تهیه برنامه کسب و کارهای اجرایی، برنامه‏ریزی نقدینگی بنگاه‏ها و تحلیل فضای کسب و کار برای مشاغل حرفه‏ای مختلف، مدیریت و کنترل ریسک بازار هم از وظایف ماست.
وی تاکید کرد: در این زمینه با بهره‏گیری از اساتید بنام دنیا و برگزاری دوره‏های آموزشی برای مدیران و کارشناسان بانک صنعت و معدن و استمرار این روند آموزشی تا حدودی بانک را موفق می‏دانیم. همچنین صنعتگران را نیز به حرکت به سمت یک بنگاه‏داری و حکمرانی شایسته دعوت می‏کنیم که لازمه آن در ابتدا شفافیت در کار و تلاش برای ایجاد فضای کسب و کار است. بر این باوریم که بانک صنعت و معدن با شصت سال قدمت به همراه صنعتگران می‏تواند موتور محرک توسعه اقتصادی کشور باشد.
وی پروژه‏های مطلوب سرمایه‏گذاری برای بانک صنعت ومعدن معرفی و اعلام کرد: در زمینه نیروگاه‏ها هر سال به افزایش ٣ هزار مگا واتی ظرفیت تولید برق نیاز داریم که فرصت سرمایه‏گذاری خوبی است. در آب شیرین‏کن‏ها که تاکنون ٣ واحد از آن موافقت فاینانس بانک صنعت و معدن را برای اجرا جلب کرده‏اند، فضای اقتصادی خوبی خواهد بود. شایان ذکر است صندوق توسعه ملی نیز در هر دو طرح یاد شده حمایت‏های خود را خواهد داشت.
وی تصریح کرد: در حوزه زیر ساخت، بانک صنعت ومعدن مشارکت یک میلیارد و ٨٠٠ میلیون میلیارد دلاری برای ساخت قطار سریع السیر تهران- قم-اصفهان را داشته است که با راه‏اندازی این قطار مسافت در حداقل زمان و با سرعت ٢۵٠ کلیومتر پیموده خواهد. در همین حوزه مطالعه مشارکت در قطار تهران – تبریز هم در دست کارشناسان بانک است.
توسعه ناوگان هوایی، بنادر، تجهیزات بندری، ساخت کشتی، پروژه‏های زیست‌محیطی و انرژی‏های خورشیدی، فرآوری صنایع غذایی و صنایع ساختمانی از صنایعی است که مطالعات بانک صنعت و معدن آنها را توجیه‏پذیر خوانده است و دست سرمایه‏گذاران را برای حمایت از آنها در این طرح‏ها می‏فشاریم.
این مدیر ارشد بانکی کشور در قیاس با حجم فعالیت بانک‌های دنیا نسبت به ایران اشاره داشت: در جلسه‏ای که با یک بانک آلمانی داشته‏ایم مدیران آن بانک، میزان تسهیلات خود بانک را به تنهایی ٢۵ میلیارد دلار و اوراق منتشر شده را ٧۵ میلیارد دلار اعلام کردند که این ارقام قابل تامل است. متاسفانه باید گفت تامین مالی در ایران بانک محور است که این یک نقیصه محسوب می‌شود.
افخمی به بانک ایران و اروپا ( EIH) که بانک صنعت و معدن سهام‏دار عمده آن است اشاره کرد و گفت: شعبه اصلی این بانک در هامبورگ است و با تحقیقات بسیاری که برای مکان‏یابی شعبه جدید این بانک صورت گرفته، کشور ایتالیا به عنوان مقصد شعبه بعدی انتخاب شده است که می‏تواند نویدی برای فعالان اقتصادی کشورمان که با ایتالیا مراودات مالی دارند مخصوصا اتاق ایران و ایتالیا باشد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12836