با شروع فصل خرید زمین از ابتدای آذر ماه امسال، پیش بینی می شد در تهران سرمایه گذاران ساختمانی برای شروع پروژه های مسکونی سال ۹۵، رکود معاملاتی نیمه اول امسال بازار زمین را بشکنند و برای تامین عرصه مورد نیاز ساخت و سازهای جدید اقدام کنند اما تداوم کسادی در بازار معاملات زمین مسکونی، تغییراتی را اخیرا در فایل های فروش زمین و ملک کلنگی به وجود آورده است.

امسال نسبت به سال گذشته خریداران زمین کاهش داشته اند و معتقدند رکود ادامه دار این سال های مسکن سرمایه گذاران این حوزه را نسبت به ساخت و ساز جدید بی رغبت کرده زیرا سود این سال های حوزه ساخت وساز از سود بانکی کمتر است و اگر سرمایه ای که در آپارتمان های نوساز بی مشتری خوابیده است در بانک سرمایه گذاری می شد دست کم سودی حدود ۲۰ درصد را نصیب سازندگان می کرد بنابراین انگیزه ای برای خرید ملک از سوی سازندگان وجود ندارد. قطعه زمینی به مساحت ۶۶۰ متر در محله زعفرانیه برای فروش تخفیف بالایی را در نظر گرفته است و نزدیک به متری ۸ میلیون کمتر از نرخ میانگین منطقه این قطعه زمین را برای فروش گذاشته است.
برخی از سازندگان معتقدند دلیل این نوع تخفیف ها فروش واحد های مسکونی نوساز در همان محدوده با قیمت پایین است و آنها مجبور به دادن چنین تخفیفی شده اند. این نوع فروش زمین در منطقه خاصی از شهر تهران رواج ندارد بلکه در تمام مناطق شهر تهران که ساخت وساز رونق بیشتری دارد، این سبک فروش فراگیر شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-112846.html