پایگاه خبری معدن نیوز- یک کارشناس بورسی اظهار کرد: در دوره‌ای که به سر می‌بریم افت درآمدهای شرکت‌ها و غول‌های معدنی باعث شده آنها برای بقا تلاش و نسبت به کاشه هزینه‌های خود اقدام کنند.
حمزه قوچی فر در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری معدن‌نیوز، با اشاره به فعالیت شرکت‌های بزرگ معدنی جهان افزود:‌ شرکت واله برزیل که از غول‌های بزرگ تولیدکننده سنگ آهن جهان به شمار می‌رود، در زمینه کاهش هزینه بسیار موفق عمل کرده  به طوری که هزینه‌های نقدی این شرکت برای سه ماه منتهی به ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی به حدود ۷۰/۱۲ دلار در هر تن رسیده که از رقبای خود بسیار کمتر است.
وی ادامه داد: همچنین تمام هزینه‌های نقدی (all-in money cost ) تحویل سنگ آهن در چین به حدود ۳۲٫۳۰ دلار رسیده است که نسبت به سه ماه سوم سال ۱٫۹ دلار کاهش داشته است (در سه ماهه سوم حدود ۳۴٫۲۰ دلار بود).
او با بیان اینکه شرکت واله برای سال ۲۰۱۶ میلادی برنامه‌ریزی کرده است، گفت: این شرکت به دنبال این است که در سال آینده هزینه‌های نقدی خود را ۴ الی ۵ دلار دیگر کاهش دهد.
این کارشناس اقتصادی با نگاهی به اقدامات شرکت واله افزود: بعد از این که پروژه عظیم S11D واله آغاز به کار کرد، انتظار می‌رود تمام هزینه تحویل سنگ‌آهن در چین برای شرکت واله به کمتر از ۲۸ دلار در هر تن برسد. واله انتظار دارد هزینه‌های نقدی تولیدات این پروژه به ازای هر تن حدود ۷ دلار در هر تن باشد، با این وجود واله در حال حاضر کمترین بهای تمام شده و بهای نقدی جهان را دارد.
قوچی فر تصریح کرد:‌ شرکت واله در نظر دارد سال ۲۰۱۶ میزان تولیدات خود را به محدوده ۳۴۰ الی ۳۵۰ میلیون تن برساند و برای سال ۲۰۱۷ م به محدوده ۳۸۰ الی ۴۰۰ میلیون تن و در سال ۲۰۱۹ م به محدوده ۴۵۰ میلیون تن برساند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12826