به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، کامران کلوشانی رئیس واحد کالیبراسیون فولاد مبارکه با اعلام این خبر گفت: ترموکوپل‌های نوع فلزات کمیاب (نوع S و R) به دلیل دارا بودن گستره اندازه‌گیری وسیع، دقت و پایداری مناسب، به تعداد زیاد در فرآیندهای تولید فولاد مبارکه، درحلقه‌های کنترلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر این اساس تعداد  ۲۲ کد قطعه یدکی برای آنها تعریف شده است .
وی با بیان اینکه این ترموکوپل‌ها دارای عمر مفید معین و قیمت تمام شده بالایی هستند در خصوص فرآیند ساخت این تجهیز، افزود: به منظورکاهش هزینه و در راستای بومی‌سازی تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی، آزمایشگاه کالیبراسیون فولاد مبارکه اقدام به ساخت این ترموکوپل‌ها در داخل شرکت کرد. به همین منظور، دستگاه‌های مورد نیاز جهت ساخت ترموکوپل در آزمایشگاه تهیه و اقلام اولیه شامل سیم ترموکوپل، غلاف‌های فلزی، غلاف‌های سرامیکی، ایزولاتورها (در ابعاد مختلف )، ترمینال‌ها و … در قالب ۱۸ کد در سیستم مواد مصرفی کدگذاری شد.
وی با اشاره به کیفیت بالای ترموکوپل‌های ساخته شده در این واحد افزود: در بسیاری از موارد، ترموکوپل‌های ساخت آزمایشگاه، می توانند جایگزین ترموکوپل‌های ساخت خارج شوند .
رئیس واحد کالیبراسیون فولاد مبارکه تصریح کرد: تا کنون حدود ۴۳۰ عدد ترموکوپل توسط آزمایشگاه کالیبراسیون ساخته شده است که این امر علاوه بر ایجاد دانش فنی ساخت، باعث صرفه جویی حدود ۵٫۸ میلیارد ریال ناشی از عدم خرید خارج در فولاد مبارکه شده است .
علاوه بر این، با توجه به امکان تعمیر و بازسازی، در این مدت، حدود ۵۰۰ ترموکوپل نیز توسط آزمایشگاه کالیبراسیون تعمیر شده که باعث صرفه جویی حدود  ۲٫۵ میلیارد ریالی در شرکت شده است.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12829