به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر به تشریح گشایش‌های سیاسی ایجاده شده در روابط خارجی کشور و تاثیر آن بر همکاری‌های خارجی شرکت مس پرداخت.
وی اظهار کرد: جلسات و بازدیدهای متعددی در این راستا انجام شده که از میان آنها می‌توان به شرکت‌های مشاور بین‌المللی از کشورهای ژاپن، افریقای جنوبی، استرالیا، قزاقستان، گرجستان، انگلستان و لهستان اشاره کرد که موارد پیشنهادی در دست بررسی و ارزیابی است.
مرادعلیزاده در خصوص برنامه هایی که شرکت مس برای توسعه صنعت مس با سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی دارد، گفت: تاکنون رویکرد عمده امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران اکتشاف ذخایر بزرگ از نوع پورفیری و معدنکاری به صورت روباز بوده است.
وی ادامه داد: اما امروزه استفاده از روش‌های نوین اکتشافی، کشف انواع مختلف کانسارهای مس از جمله کانسارهای مس اگزوتیک نهان، اسکارن‌ها و خوشه‌های معدنی و مطالعات امکان‌سنجی معدنکاری زیرزمینی نیز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است تا با کسب دانش فنی روزآمد، زمینه ورود شرکت به بازار رقابت فعالیت‌های اکتشافی برون مرزی را مهیا سازد.
مدیرعامل شرکت مس در ادامه با تاکید بر اهمیت اکتشافات به عنوان حلقه وصل همکاری با شرکت‌های خارجی گفت: اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی که به منظور کسب اطمینان از تولید مستمر و پایدار صورت می‌گیرد برای شرکت ملی مس ایران از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است زیرا از یک سو به عنوان نخستین حلقه پشتیبان تولید محسوب می‌شود و از سوی دیگر کشف ذخایر جدید به افزایش سرمایه و دارایی‌های شرکت کمک شایانی می‌کند.
وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع، شرکت ملی صنایع مس ایران به دنبال ایجاد ساختار اکتشافی مناسب جهت انجام همکاری‌های متقابل با شرکت‌های مختلف داخلی و بین‌المللی به منظور هدفمند‌سازی فعالیت‌های اکتشافی، نهادینه‌سازی رویکرد اکتشاف با دیدگاه جذب سرمایه و تدوین ساختار مناسب جهت کسب دانش فنی نوین است.
 مرادعلیزاده تصریح کرد: اکتشافات سیستماتیک و علمی و همکاری‌های انجام شده با مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی سبب شده است تا نیروهای ماهر و با تجربه‌ای تربیت شوند که خود به‌عنوان یک سرمایه ارزشمند هم‌اکنون در دسترس هستند. وی همچنین گفت: در بخش توسعه صنعت با استفاده از توان شرکت‌های معتبر داخلی، رویکرد شرکت ملی صنایع مس حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و علاقمند به فعالیت‌های مشترک توسعه‌ای است که در این خصوص همکاری‌های متقابلی با مجموعه‌های داخلی در دست انجام دارد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12819