به گزارش فارس، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در مصاحبه تلویزیونی با شبکه روسیه ۲۴ به سوالات مطرح شده در خصوص مناسبات تهران و مسکو، پروژه‌های مشترک و تحولات سوریه پاسخ داد.

مجری: اقتصاد ایران و روسیه بر مبنای انرژی است و تصور می‌شود که این دو اقتصاد که بر مبنای انرژی و درآمد نفت و گاز است، رقیب یکدیگرند. نظرتان چییست؟

سنایی: اینطور نیست؛ در رویکرد پراگماتیک پتانسیل بزرگی وجود دارد و اقتصادها مکمل یکدیگرند. مثلاً در مورد کشاورزی، ایران آن چیزی را صادر می‌کند که روسیه وارد می‌کند. نظیر انواع سبزیجات، گوجه فرنگی، میوه و خشکبار. همچنین روسیه چیزی را صادر می‌کند که ایران آن را وارد می‌کند، نظیر گندم و گوشت.

پس می‌توان گفت که در عرض سال‌های گذشته همیشه روابط توسعه یافته ولی در دو سال گذشته دو رئیس جمهور روابط را کنترل می‌کنند که این امر بیانگر نویدها و چشم اندازهای خوبی در روابط دو کشور است.

ایران ۳۶ سال در تحریم بوده خصوصاً در سال‌های ۲۰۰۹- ۲۰۱۰- ۲۰۱۱ شدت این تحریم‌ها افزایش یافته بود. لغو تحریم‌ها می‌تواند مبنای جدیدی برای توسعه باشد. ما درخصوص تامین منابع، محاسبات بانکی و تعرفه کالاهای رقابت پذیر مشکلاتی داشتیم، ولی الان توانستیم مشکلات را حل کنیم.

علیرغم اینکه ما با بسیاری از کشورها روابط اقتصادی داریم، ولی گردش تجاری ما با روسیه رشد داشته است. در سال ۲۰۱۴ زمینه‌هایی فراهم کردیم و گام‌هایی را برداشتیم و شرکت‌های تجاری دو طرف ۶ ماه است که کارشان را بصورت جدی شروع کرده‌اند.

مثلاً در خصوص صدور گوجه فرنگی در حال حاضر تلاش می‌شود بیشتر از بخش جنوبی کشور اقدام شود و با توجه به اوضاع جدید، میوه و سبزیجات بیشتری وارد شود. البته این امر به شرکت‌های وارد کننده روسی هم بستگی دارد.

شرکت‌های روسی برای کار با ایران تجربه کمی دارند، آنها با سایر کشورها کار می‌کنند. آنها باید برای حضور در بازار ایران مذاکره کنند و به کارشان سرعت دهند. حتی در مورد ترانزیت و انبار داری نیز ایران می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

مجری: در دیدار روسای جمهور دو کشور گردش تجاری مورد بحث قرار گرفت، چه اقداماتی در مورد قراردادها صورت گرفت؟

سنایی: سفر پوتین به تهران و ملاقات‌های انجام شده گام بسیار بزرگ و مهمی بود. این مرحله از سفر پوتین به تهران را مرحله تاریخی تلقی می‌کنند. در این سفر اسنادی که متعلق به گذشته بود نیز امضاء شدند. ۷ سند امضا شد که از جمله آنها سند تسهیل صدور روادید دانشجویان و فعالان تجاری و اقتصادی و همچنین توافقات مربوط به گشایش خط اعتباری برای پروژه‌ها بود که بسیار مهم می‌باشد، زیرا بازار ایران رقابت پذیر است و روسها باید آن را فاینس کنند.

رئیس جمهور پوتین دستور داد که سازمان‌های مالی روسیه خط اعتباری باز کنند که این برای تامین فاینانس مهم است.

طرفین سال گذشته ۴۰ میلیارد دلار پروژه امضا کردند. این توهم نیست این پروژه‌ها بوده، ولی منابع مالی نداشتند و تامین فایناس مهم است.

در دیدار روسای جمهور هم  ۳۵ پروژه داریم که نیاز به ۴۰ میلیارد دلار فاینانس دارند. دو پروژه به طور مشخص امضا شده است. یکی برقی کردن خط راه آهن اینچه برون به گرمسار و پروژه کریدور احداث ۴ خط واحد نیروگاه حرارتی در بندر عباس.

روس‌ها در اصفهان و خوزستان نیروگاه حرارتی ساختند و ایران خاطره خوبی دارد. ما ۳۳ پروژه دیگر هم داریم و می‌خواهیم در مورد آنها هم قرارداد امضا شود و پیشرفت کنیم.

مسئله مهم دیگر این است که روابط دو کشور در زمینه سیاسی بالاست، ولی این روابط در زمینه اقتصادی در سطح روابط سیاسی نیست و حجم آن کم است که این موضوع در ملاقات با رهبری نیز مطرح شد که چرا روابط سیاسی و اقتصادی با یکدیگر مطابقت ندارد. باید تلاش کنیم و زمینه را فراهم کنیم تا شرکتهای بزرگ روسی در ایران حضور یابند.

مجری: در مورد مناقشه سوریه و موضع ایران در حل و فصل بحران سوریه توضیح دهید.

سنایی: ایران از همان ابتدا یک موضع اصولی داشت و آن اینکه این مسئله مربوط به سوری‌ها و موضوع داخلی است و خودشان باید آن را حل کنند و نه با جنگ وارداتی و پروژه‌های ساختگی همانند آنچه در عراق و لیبی انجام شد.

اوضاع طوری شد که فکر می‌کنیم یک برنامه مخفیانه وجود دارد که اراضی بدون دولت ایجاد کنند. این موضوع به نفع چه کسی خواهد بود؟ در آن اراضی تروریسم رشد می‌کند که در آن صورت امکان کنترل آن نیز وجود ندارد، همانند اعمالی که در فرانسه انجام دادند. دخالت غرب از همان ابتدا و با همان تفکر صدور دموکراسی درست نبود. این استاندار دو گانه است و در واقع این برای کشورهایی که خودشان بنیانگذار دموکراسی بودند خوب نیست. تقسیم تروریسم به معتدل و غیر معتدل عواقب دارد.

ما معتقدیم مشکلات سوریه، داخلی است و نباید به مردم سوریه دیکته شود. الان مسئله تروریسم حاد شده است و کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که این مسئله را حل کنند و بعد به فرایند سوریه بپردازند. هر گونه تاخیر در مقابله با تروریسم عواقب آن را بیشتر خواهد کرد.

قبلاً اینگونه تصور می‌کردند که حکومت سوریه را در عرض ۶ ماه سرنگون می‌کنند، ولی این اتفاق نیفتاد. الان هم در مواردی مشاهده می‌شود که برخی کشورهای منطقه نمی‌خواهند رویکرد خود را عوض کنند و کارهایشان را ادامه می‌دهند که در شرایط حاضر به نظر می‌رسد هر کشور و سیاستمداری باید واقعیت جدید را درک کند.

دو نکته اساسی در این خصوص آن است که اولاً همانطور که رئیس جمهور روسیه در پیام خود به پارلمان گفت: برای مبارزه با تروریسم همه نیروها باید با یکدیگر متحد شوند تا موضوع را حل کنند و بعد به حل مرحله دوم که حل مشکل سوریه است بپردازیم که این هم با انتخاب خود مردم سوریه است.

مجری: مفاهیم ما مثل شما است، ولی آنها به ما می‌گویند شما و ایران دارید در موضوع سوریه دخالت می‌کنید.

سنایی: سوریه یک کشور مشروع است که دارای رئیس جمهور می‌باشد. اگر ایران و روسیه در آن کشور حضور دارند به این دلیل است که رئیس جمهور و دولت این کشور از ما دعوت کرده‌اند. من امسال در باشگاه والدای گفتم که تضعیف کشورها و دولت‌ها درست نیست. اگر ما دولت‌ها را به رسمیت نشناسیم، نظم ایجاد نمی‌شود و ما شاهد هرج و مرج خواهیم بود، لذا این حضور به درخواست رئیس جمهور قانونی یک کشور است.

مجری: کلیشه‌هایی در مورد ایران هم در صفحات اجتماعی شما و هم در بین مردم روسیه وجود دارد. آیا شما کارگزار کلاسیک هستید و یا غیر کلاسیک؟

سنایی: من نمی‌توانم بگویم کارگزار کلاسیک یا خیلی پیشرفته هستم. به هر حال نسل جدید در میان کارگزاران ما در فیس بوک- اینستاگرام- توئیتر وجود دارند و هدف این است که ایران را بصورت همه جانبه معرفی کنیم و ما می‌توانیم هر چه هست هم موضوعات ادبی و هم موضوعات تاریخی و هر چیز دیگری را نشان بدهیم.

در ایران آثار پوشکین، تولستوی و داستایوسکی دائماً چاپ مجدد می‌شوند، ولی در ایران روسیه معاصر را نمی‌شناسند؛ در روسیه هم همینطور؛ ایران معاصر را نمی‌شناسند. اطلاعات مردم از ایران معاصر یا کم است یا غلط می‌باشد. مسئله ایران همچنین در عرض این سالها سیاسی شده است. ما نمی‌توانیم بگوییم خیلی جامعه بازی هستیم، ولی نسبتاً باز هستیم و نسل جوان فعالی داریم. ۶۷ % از دانشجویان ما دختر هستند. ایران در هنگام تحریم در زمینه نانوتکنولوژی به مقام هفتم رسید. ما در زمینه زندگی کردن در زمان تحریم و پشت سر گذاشتن آن تجربه خوبی کسب کردیم. نمی‌شود گفت که هیچ محدودیتی نیست، ولی آن تصوری که از ایران دارند آنگونه نیست.

حجاب در کشور متفاوت است و دو تن از معاونان رئیس جمهور ما زن هستند. در همه صحنه‌ها حتی در مکان‌های ورزشی و تفریحی نظیر پیست‌های اسکی، زنان حضور دارند. اخیراً پیست اسکی که در نزدیکی شهر تهران است، افتتاح شد. در جنوب ایران جزایر زیبایی نظیر قشم و کیش وجود دارند که دمای هوا در این زمان بسیار مطبوع می‌باشد.

ایران کشوری با خصوصیات خاص خودش است. ایران شبیه به کشورهای باز نیست، ولی یک کشور قرون وسطایی که همه چیز مربوط به قرن ۱۹ باشد هم نیست. بیش از ۵۰ درصد ایرانیان جوانان زیر ۳۰ سال می‌باشند و جوانان به روز زندگی می‌کنند. ما باید تلاش کنیم ایران را با استفاده از همکاران روسمان آنطور که هست نشان دهیم.

دوستداران هنر، ادبیات و فرهنگ در روسیه و همچنین رسانه‌های گروهی باید کمک کنند که ما تصور درستی از دو کشور داشته باشیم.

افزایش حضور توریست‌های ایرانی در مسکو به میزان ۱۰۰ درصد و همچنین پرواز اولین هواپیما از سوچی به ایران نشانه علاقه دو طرف به رشد روابط است. من در صفحات اجتماعی‌ام با تعداد زیادی از مردم روس از قشرهای مختلفی در ارتباط هستم و این مسئله فرصت خوبی برای تبادل نظر ایجاد می‌کند.

 

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-112772.html