به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، پنج سال پیش در چنین روزهایی صحبت از یک طرح عظیم و تحولی بنیادین در اقتصاد کشور بود که در اواخر آذر اجرای آن کلید خورد و دولت از قانون هدفمندی یارانه ها رونمایی کرد و فاز اول آن را شامل آزادسازی تدریجی حامل های انرژی بود آغاز کرد.

به گزارش اکونیوز،دولت از همان ماه های ابتدایی شروع طرح مبلغی را به عنوان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار کل ایرانیان واریز کرد و اجرای فاز اول این قانون با مشکلات و ضعف هایی که داشت اجرا شد.

این قانون ادامه یافت تا اینکه دولت یازدهم سرکار آمد و وزرای اقتصادی دولت از همان ابتدا به قانون هدفمندی یارانه ها ایرادات گوناگون گرفت و اعلام کرد که درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها در اهداف مورد پیش بینی صرف نشده و از طرف دیگر پرداخت یارانه نقدی به صورت یکسان بین آحاد جامعه از غنی گرفته تا فقیر ناعادلانه است و قشر مرفه جامعه نباید از یارانه نقدی استفاده کند.

برای نیل به این هدف دولت با تایید مجلس شورای اسلامی فاز دوم هدفمندی را شروع و نسبت به حذف یارانه ثروتمندان اقدام کرد که در مقام اجرا با اشکالات فراوان روبرو شد و در بین حذف شده ها تعداد زیادی از اقشار پایین جامعه هم دیده می شدند.

اینکه دولت باید یارانه نقدی را فقط برای اقشار ضعیف پرداخت کند شکی نیست اما آحاد مردم و رسانه ها هنوز منتظر پاسخ مسئولان در رابطه با ملاک های حذف یارانه افراد هستند.

در آغاز سال جاری بار دیگر طبق اعلام مجلس شورای اسلامی حذف ۲۲میلیون نفراز دریافت یارانه نقدی اعلام شد، اما همچنان اقدام اجرایی در این زمینه صورت نگرفت اما در حین حال بیشتر اقتصاددانان کشور براین باورند که دولت برای تامین کسری بودجه و نیز کمک به بخش های مولد و عمرانی نیازمند و ناگزیر از حذف بخشی از یارانه بگیران است و این شیوه پرداخت نه منطقی و نه در طولانی مدت امکان پذیر است.

مجلس شورای اسلامی با اینکه دولت را ملزم به حذف یارانه ثروتمندان کرده اما راهکار قانونی آن را به دولت ارایه نکرده و دولت نمی تواند بدون اجازه و همکاری مجلس نسبت به شناسایی دارایی های آحاد جامعه اقدام و یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند.

به گزارش اکونیوز،همانطور که اشاره شد در قانون پیش بینی شده بود بخش مهمی از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها به بخش تولیدو اشتغال اختصاص داده شود که در این پنج سال این اتفاق نیفتاده و ریالی از درآمدهای هدفمندی یارانه ها به بخش تولید و اشتغال نرسیده است  و حتی دولت در تامین بودجه یارانه نقدی با مشکل روبرو شده است.

مهدی تقوی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفتگو با اکونیوز در این خصوص گفت: هدفمندی یارانه ها در بیشتر کشورهای دنیا اجرا شده و تجربه های خوبی هم داشته است ولی در ایران یارانه ها هدفمند نشدند و در واقع این طرح به اهداف خودش نرسید. هدفمندی یارانه ها باید طوری اتفاق می افتاد که رفاه اقشار کم درآمد را بهتر کند و توزیع ثروت عادلانه باشد.

دولت قبل با گران کردن حامل های انرژی درآمد خوبی به دست آورد ولی نباید آن را به صورت نقدی بین همه مردم تقسیم می کرد در حالی که هیچ فرقی بین فقیرو غنی در این طرح وجود نداشت.

علی اصلانی که یک مسئول کارگری است، بخشی از مشکل تولیدکنندگان را به اجرای هدفمندی یارانه‌ها مرتبط دانست و افزود: مشکل تولیدکنندگان از آنجا آغاز شد که هدفمندی یارانه‌ها به اجرا در آمد ولی یارانه تولید به کارگاه ها و کارخانه‌ها پرداخت نشد در نتیجه هزینه‌های کارفرمایان بدون هیچ یارانه ای  و یارانه‌ای افزایش پیدا کرد.

همچنین محمدطاهر احمدی استاد دانشگاه و اقتصاددان با اشاره به اینکه اقشار پردرآمد جامعه باید مالیات بپردازند، اظهار کرد: بدترین سیستم پرداخت یارانه در نظام اقتصادی ما وجود دارد و هیچ توجیهی برای پرداخت یارانه به اقشار پردرآمد و حتی متوسط درآمد جامعه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید از قدرت خرید اقشار پردرآمد کاست و به قدرت خرید اقشار زیر سطح متوسط جامعه اضافه کرد، ادامه داد: با این سیستم یارانه، قدرت خریدی ایجاد می‌کنیم که توان بر آوردش را نداریم و مجبور به واردات کالا برای تامین نیازها می‌شویم.

وی ضمن انتقاد از نحوه پرداخت یارانه حتی به طبقات متوسط و رو به پایین جامعه، افزود: در شرایط فعلی که کشور از ضعف‌های عمده در زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رنج می‌برد و بخش‌های صنعت، کشاورزی و حمل‌و‌نقل با ابتدایی‌ترین روش‌ها به تولید خود ادامه می‌دهند، این روش پرداخت یارانه بسیار اشتباه است.

احمدی شادمهری خاطرنشان کرد: در سیستم فعلی قادر به رشد و نوآوری، ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد نیستیم و نباید قدرت خرید جامعه که به وسیله درآمدهای نفتی به دست می‌آید، به منبع درآمد مردم تزریق کنیم.

دولت با ۲ مساله اساسی در مورد حذف یارانه ها درگیر است؛ از طرفی با حذف یارانه نقدی از محبوبیت اجتماعی دولت کاسته می شود چرا که افکار عمومی ماه هاست در هجوم گرانی های اخیر به دریافت یارانه نقدی دلبسته و عادت کرده است و در واقع در میان بالارفتن هر روزقیمت ها یارانه نقدی به دلگرمی برای بسیاری از خانوارهای با درآمد متوسط و حتی خوب تبدیل شده است.

از سوی دیگر دولت برای تامین یارانه نقدی مردم مشکلات بسیاری دارد و اگر این وضعیت ادامه یابد آینده اقتصادی که در دولت دهم پیش بینی می شد، در دولت یازدهم نیز پیدا می شود و اقتصاد ایران به رکود بیشتر و سقوط نزدیک تر خواهد شد.

از طرف دیگر برخی از نمایندگان و صاحبنظران معتقدند که دولت باید حذف یارانه ها را در برنامه خود داشته باشد و بتواند آن را به نحو مطلوبی ساماندهی کند.

  محمدحسن دوگانی عضو کمسیون اقتصادی مجلس در گفتگوی با اکونیوز ضمن انتقاد از تعلل دولت در حذف یارانه پردرآمدها اظهار کرد: هدفمندی یارانه ها قرار بود بار هزینه های اضافی را از دوش دولت برداشته و درآمد حاصل از آن در بخش صنعت و عمران و کشاورزی صرف شود اما متاسفانه در روند اجرای آن مشکلات بسیاری به وجود آمده و تامین منابع مالی پرداخت یارانه نقدی به بزرگترین دغدغه دولت تبدیل شده است.

مهدی تقوی هم نحوه هدفمندی یارانه ها را در شان مردم ایران ندانسته و معتقد است: دولت در برنامه های جدید خود باید پرداخت نقدی را متوقف کند و سیاست مناسب تری برای حمایت از اقشار پایین جامعه در نظر بگیرد و این کار  را با مطالعه انجام دهد چون زمانی برای آزمون خطا وجود ندارد. اگر دولت منابع مالی را به درستی به سمت دولت و رونق اقتصادی هدایت کند و در نتیجه آن اشتغال خانواده ها را گسترش دهد، مردم حتما از دولت حمایت خواهند کرد.

به هرحال قانون هدفمندی یارانه ها با همه نقاط قوت و ضعف خود به انتهای خط رسیده است و ادامه دادن یا متوقف کردن آن منوط به تصمیمات دولت و مجلس است. در صورت ادامه باید دید دولت چه فکر و ایده جدیدی برای اجرای مناسب آن داردو چه اصلاحاتی را در آن انجام خواهد داد؟ اما آنچه مسلم است تمامی کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند که ادامه روند فعلی در مورد هدفمندی یارانه ها مناسب نبوده و به ضرر اقتصاد تولیدی و اشتغال کشور است.

منبع خبر: http://www.khabarpardaz.com/view-112775.html