پایگاه خبری معدن نیوز- معاون مالی شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات گفت: سهام داران شرکت‌های معدنی تنها با حفظ بلند مدت سهام می‌توانند به سود دست یابند زیرا رکود و افت قیمت محصولات معدنی ارزش سهام این معادن را با افت همراه کرده و در کوتاه مدت با ضرر مواجه خواهند شد.
مرتضی علی اکبری در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز، با تاکید بر اینکه در ایران تنها چند شرکت معدنی بزرگ وجود دارد، افزود: درحال‌حاضر شرکت‌های معدنی چادرملو، گل‌گهر، بافق یزد و گوهرزمین که به تازگی به جرگه شرکت‌های بزرگ پیوسته است، با سود بسیار پایین و نزدیک به قیمت تمام شده، محصولات خود را عرضه می‌کنند که این موضوع بر درآمدهای شرکت تاثیر منفی گذاشته است.
وی ادامه داد: در این شرایط از آنجایی که سهامداران به دنبال سود بیشتر هستند، تنها با تفکر بلندمدت و حفظ سهام خود می‌توانند به سود دست یابند در غیر این صورت در میان مدت یا کوتاه مدت با ضرر مواجه خواهند شد. زیرا روند ارزش سهام معادن در بازار سرمایه نزولی است.
علی‌اکبری با اشاره به اینکه معادن کوچک تعطیل شده‌اند، افزود: درحال‌حاضر معادن متوسط با عرضه محصول با قیمتی کمتر از ارزش نهایی محصول تولیدی با چالش‌هایی مواجهه شده اند، حال در چنین شرایطی در آینده با کاهش تولید و در نهایت تعطیلی معادن روبه‌رو خواهند شد. حال معادن کوچک به دلیل قیمت تمام شده‌ای بالا توان عرضه رقابت در بازار را ندارند به همین دلیل تعدادی زیادی از این معادن تولید خود را متوقف کرده‌اند.
معاون مالی شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات با بیان اینکه معادن در تمام دنیا نقش استراتژیک دارند، تصریح کرد: سهم معادن در اشتغالزایی و افزایش تولید ناخالص کشورها باعث شده تا دولت‌ها همواره با حمایت از این تولیدات سهم آنها در اقتصاد کشور حفظ کنند.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12820