به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، مهدی کرباسیان تصریح کرد: در شرایطی که نرخ بهره بانکی کشورهای توسعه یافته ۲ تا ۳ درصد یا صفر است، شرکت‌های خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ایران سود قابل توجهی نصیب خود کنند و چنانچه یک شرکت خارجی بتواند صد میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند، سود ۱۸ درصدی دریافت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه چه سرمایه‌گذاری بهتر از این روش سودآوری خواهد داشت، گفت: کشوری مانند ژاپن که نرخ بهره بانکی آن صفر است و در عین حال منابع گاز، سنگ آهن یا زغال سنگ در اختیار ندارد در حالی که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در دنیا است می‌تواند با حضور چنین کشورهایی در ایران، منافع دو طرفه حاصل کند.
 معاون وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: در کنار شرکت‌های خارجی، باید سرمایه‌گذاران ایرانی‌ خارج از کشور را در نظر گرفت که امیدواریم با سیاست‌های درستی که توسط دولت اتخاذ می‌شود، این افراد بتوانند سرمایه خود را برای کار و سودآوری وارد ایران کنند.
کرباسیان در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت فعلی بازار جهانی فولاد و تاثیر آن بر بازار داخلی گفت: تا نزدیک به دو سال قبل، ‌مصرف و تولید فولاد در چین برابری می‌کرد و میزان صادرات آنها رقم بالایی نبود و سالانه به حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون تن می‌رسید. اما با کاهش شدید تقاضا در چین مصرف فولاد این کشور از ۸۰۰ میلیون تن به حدود ۶۰۰میلیون تن رسید که این میزان تا پایان سال ۲۰۱۵ با کاهش بیشتری نیز همراه خواهد بود.
وی ادامه داد: چین با وجود کاهش تقاضای داخلی، تولید فولاد خود را کاهش چندانی نداده‌ و در نتیجه مازاد تولید خود را که رقمی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تن است صادر خواهد کرد. در حالی که هم‌اکنون شاهد هستیم که بیش از ۲ میلیون تن محصولات مختلف فولادی اعم از تیرآهن، میلگرد، ورق و… در انبارهای فولادسازان ایرانی باقی مانده است.
رییس هیات عامل ایمیدرو، کاهش مصرف داخلی فولاد را با رکود حاکم بر بازار و کندی کار ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی مرتبط دانست و افزود: این عوامل سبب شده که در امسال به پیش‌بینی تولید ۱۸ میلیون تن نرسیم.
کرباسیان خاطر نشان کرد: درحال‌حاضر باید با اقداماتی مانند استمهال بدهی‌ها، تامین نقدینگی و… به فولادسازان کمک شود و به نظر می‌رسد برای انجام چنین راهکارهایی دولت باید صنایع مختلف از جمله مسکن و پروژه‌های عمرانی را به حرکت در بیاورد.
کرباسیان به برنامه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی دنیا اشاره و اظهار کرد: امروزه دنیا نه تنها در حوزه فولاد، بلکه در تمام حوزه‌ها از جمله مس و آلومینیوم و… در حال حرکت به سمت کاهش هزینه‌های تولید و رقابت بر سر قیمت تمام شده است، زیرا بازار مصرف محدود است و ما در آینده، دیگر کشورهایی مانند هند و چین که نیازهایی وسیع داشته باشند نخواهیم داشت بنابراین رقابت بر سر قیمت به منظور جذب بازارهای جدید بسیار سنگین خواهد بود.
وی افزود: در میان مدت فولادسازان باید به‌طور جدی به فکر کاهش قیمت تمام شده، افزایش کیفیت و حرکت به سمت تولید محصولاتی حرکت کنند که بر اساس نیاز روز بازار برای آنها مشتری وجود دارد. این اقدام با توجه به امتیازهایی که تولید فولاد در ایران دارد امکان‌پذیر خواهد بود.
کرباسیان ادامه داد: دومین امتیاز طبیعی برای فولادسازان و صنایع معدنی، گاز و قیمت مناسب آن در ایران است. بدیهی است که ارزان بودن گاز برای کاهش هزینه‌های تولید به تنهایی کافی نیست و به اصلاح خطوط تولید و نوسازی دستگاه‌ها نیز نیاز است اما اگر در میان مدت واحدهای فولادی ما به سمت کاهش هزینه‌ها حرکت نکنند با سیستم تعرفه و حمایت‌های دولتی نمی‌توان برای همیشه راه‌حلی برای مشکلات یافت.
وی با بیان اینکه کمک‌های دولت در میان‌مدت می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند، خاطر نشان کرد: در موضوع تعیین تعرفه ها، در ایران بسیار کند عمل می‌کنیم، اگرچه در ابتدای سال بین ۱۵ تا ۲۰ درصد به تعرفه واردات فولاد افزوده شد اما با مشخص شدن ناکارآمد بودن این میزان تعرفه کاری برای آن انجام نشد.

منبع خبر: http://www.madannews.ir/?code=12821